Ney

Enstrümantel Forum
Kullanıcı avatarı
sezgin52
Üye
Üye

Ney

Mesaj gönderen sezgin52 »

bence harıkabil çalgı o aslında çalınmıyormuş üfürülüyormuş ... neyin kamıştan yapıldığını ve sadeca dokuz kamıştan birinin ney olabildiğini....ayrıca neyin dokuz boğumdan oluştuğunu ve bu dokuz boğumun insanın 9 ayda doğuşunu simgelediğini biliyomuydunuz... neyle ilgilenenlere yani üfürenlere neyzen dendiğini mevlananın bu yolun da en büyük öğreticilerden olduğunu... sadece uflemek(yani sade ses çıkarabilmek için) için enaz 6 ayın gerektiğini biliyormuydunuz.. :016
hıc bır sey kalmazkı kula tek dostum var ^^THErockULA^^

purpleblank
Üye
Üye

Mesaj gönderen purpleblank »

daha yeni gördüm bu başlığı..ney çalmak için deliriyorum..cok zor bi alet olduğunu biliyodum ama bu derce bilgim yoktu..
mükemmel bi sesi var..kemandan sonra en cok sevdiim müzik aletidir..
can yeleğim,karışmasın kimseler bize..

casey
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen casey »

arkın allen ilk kez ney almaya karar verdıgınde yeterlı parası yokmus ve bır enstrüman dukkanında neyin ebatlarını, delıklerını vs her tur ayrıntısı olcup biçmiş, borulardan yapmaya kalkmıs tabii basarısız olmus, ama ben ce bu hareket yani bu ugras bıle bugunkü mercan dede'nin basarısının sırrı.

purpleblank
Üye
Üye

Mesaj gönderen purpleblank »

mercan dede..gercekten süper bi adam..ondan sonra ztn basladı bendeki ney hevesi..ney süper bi enstrüman..
can yeleğim,karışmasın kimseler bize..

Kullanıcı avatarı
sezgin52
Üye
Üye

purpleblank yazdı:daha yeni gördüm bu başlığı..ney çalmak için deliriyorum..cok zor bi alet olduğunu biliyodum ama bu derce bilgim yoktu..
mükemmel bi sesi var..kemandan sonra en cok sevdiim müzik aletidir..
bende hastasiyim ve calmaya calisiyorum.... bu isin ustasi arif bicer denulen bis neyzenle tanistim adam turkuyeyi butur yarismalarda temsil etmis herif super ve iyi bir insan bana ders verecekti ama o balikesirde okuyor bu yuzden alamadim

Kullanıcı avatarı
sezgin52
Üye
Üye

casey yazdı:arkın allen ilk kez ney almaya karar verdıgınde yeterlı parası yokmus ve bır enstrüman dukkanında neyin ebatlarını, delıklerını vs her tur ayrıntısı olcup biçmiş, borulardan yapmaya kalkmıs tabii basarısız olmus, ama ben ce bu hareket yani bu ugras bıle bugunkü mercan dede'nin basarısının sırrı.
evet ben de de adi ney olan burudan bozma bir calgi var ney yakin bir ses veriyor ama ayni kalite yok ama fena degil ben baya gelistirdi onda tavsiye ederim

bozuk_para89
Üye
Üye

Mesaj gönderen bozuk_para89 »

bende ney sesini cok sewerim calarım diye aldım hala daa ses cıkaramadım neyi untmayı dusunuorum bana bas yetr

Kullanıcı avatarı
issirganotununissirmiyani
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Re: ''NEY''

Mesaj gönderen issirganotununissirmiyani »

sezgin52 yazdı:bence harıkabil çalgı o aslında çalınmıyormuş üfürülüyormuş ... neyin kamıştan yapıldığını ve sadeca dokuz kamıştan birinin ney olabildiğini....ayrıca neyin dokuz boğumdan oluştuğunu ve bu dokuz boğumun insanın 9 ayda doğuşunu simgelediğini biliyomuydunuz... neyle ilgilenenlere yani üfürenlere neyzen dendiğini mevlananın bu yolun da en büyük öğreticilerden olduğunu... sadece uflemek(yani sade ses çıkarabilmek için) için enaz 6 ayın gerektiğini biliyormuydunuz.. :016

sen şimdi 6 ay geçmesi gerekiyor diyorsunya şimdi taksitleri ödemeye başlasam 6 ay sonra aldıgımda direk çalabilirmiyim :013
issirganotununissirmiyani ''değişim başladı anı yaşa'' vodafone gibi oldu behh

Kullanıcı avatarı
sezgin52
Üye
Üye

Re: ''NEY''

sen şimdi 6 ay geçmesi gerekiyor diyorsunya şimdi taksitleri ödemeye başlasam 6 ay sonra aldıgımda direk çalabilirmiyim :013[/quote] cok komıksınız guzel bayan ... :013 sen taksıtlerını azalt daha cobuk öğrenırsın oğrenmek zor oldugu gıbı zahmetlıdır ama ınsanın ruhuna hıtap ettıgıde bır gercek

Kullanıcı avatarı
bluessy
Üye
Üye

Mesaj gönderen bluessy »

evde ney var ve ben henüz ondan ses çıkarabilmeyi başaramadım..ama hakikaten ii bir neyzenden ney dinlemek çok keyifli...hakikaten zor bir enstruman...ama bi gün başarıcam umudum var :-D

Kullanıcı avatarı
sezgin52
Üye
Üye

bende kavustum sonunda ney imeee vee aldıgım adam sokta ılk denemede ses cıktı herıff tepe taklak :016 bıkac bır seyler ufuruyorum şimdilerde

Kullanıcı avatarı
MaWeRa
Üye
Üye

Mesaj gönderen MaWeRa »

sezgin52 yazdı:bende kavustum sonunda ney imeee vee aldıgım adam sokta ılk denemede ses cıktı herıff tepe taklak :016 bıkac bır seyler ufuruyorum şimdilerde

neyi ilk elime aldıım 10 dakika içerisinde ses çıkarmayı başardım..ben yapabiliosam herkes yapar dostlar.harika bi şe yaa!!henüs 5 parça üfleyebiliorum ama bunlar bile yeter bana..sesiyle mest oluorum..ve ben ona aşıım..hatta bi adı bile var neyimin..neyse söölersem gülersinis biliorum... :-D bence herkesin deneyebileceği bişe..
6 ay olayı şööle eskiden tekkelerde mevlana hz nin huzurunda sema yapmak için ya da ayin yapmak için üflerlermiş..ilahi bir zevk için..yani bizim gibi hobi için diil..ve ney üflemek için ilk 3 ay ney üfleme pozisyonuna çalışırlarmış başlar yamuk halde..sabır işi yani..ve sonuç mükemmel..
ayrıca neye üflerken dier üflemeli çalgılara üfler gibi üflemeyiz..biz "hu" deriz..kimine uzak bi tabir bu bizim dilimizde Allah demek..neyse olay sufii boyutta yanii..dileyen nefs terbiyesinin modeli olduuu için..dileyen hobi için üfleyebilir..benden söölemesi.. :010
if to love means to burn then we are the ashen notes of LOVE maqam...

Kullanıcı avatarı
balgam
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen balgam »

çalanlara çok özeniom abi süper bişi :-D
"Angelo rotto//psykhe"::Ho affrontato quando lo avete lasciato...

Kullanıcı avatarı
mavisakal_kan
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mavisakal_kan »

temel enstürmanlar hariç metale yakışan en ii enstürman ney... insanı alıp götüren bir sesi var .. büyüleyici
Benim için dua et!.. çünkü ben lanetlenmiş bir ruhum..daha önce lanetlenmemiş bir ruh!!

Kullanıcı avatarı
in_ven
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen in_ven »

bizim karşı komuşnn kızı çalıo abi süper ya böle sesii alıo götrüo süper keşke çalabilsem :( yeteneksiz ben :p
The burden is mine... alone

Kullanıcı avatarı
wolfali
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen wolfali »

harika bir alet müthiş bir sesi var.ama çalması da o kadar zor. benim arkadaşımın kuzeni özel ders almiş bir ayda sadece ses çıkarabilmiş :-D
Dünya döner,geçer zaman; hiçbirşey kalmaz ardında...

Kullanıcı avatarı
trabrock
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen trabrock »

ev arkadaşımın kulağı baya yatkın müzik kulağı var yani baya
onu heveslendirmeye çalışıyorum öğrensin başlasın diye bakalım hayırlısı
YalnızLığı aNLa

Kullanıcı avatarı
ex
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ex »

bende hayranım neyin sesine valla insanı kendinden alıyo

Kullanıcı avatarı
sezgin52
Üye
Üye

ben ilk mesajı attıktan sonra bayaaa gelıştırdım :013 abı nota bılmıyorumm ama kulak dolgunlugu calıyorumm..... deli bir seyy abi sadec bir deligi kapatarak altı faklı ses cıkara bılıyorsunnn :016bır delıkten bukadar cıkma sebebı ıse hanı mumu uflerken farklı elın usudugunde ufledıgınde farklı ufluyorsun yaaa ooo mısaaallll annıcanızzzz SUPER BIRR SEYYY calarkennn kendını kaybedıyorsunn PENTAGRAMMDA baya kullanıyo neyy sesınıııı...... :013

A_SeX_PisToL
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen A_SeX_PisToL »

ney çalıyorum dendiğinde üzerine
"ney çalıyosun?" gibi salak espriler yapılan şanssız enstrüman
bizm bi arkadaş çalıyo..sesi güzel ama pek anlamam ben

Kullanıcı avatarı
sezgin52
Üye
Üye

A_SeX_PisToL yazdı:ney çalıyorum dendiğinde üzerine
"ney çalıyosun?" gibi salak espriler yapılan şanssız enstrüman
bizm bi arkadaş çalıyo..sesi güzel ama pek anlamam ben
aslınndaa bende yanlışş kullan dımmmm bu alet calın mıyorrr uflenıyor yanı calmaa dıye kullan mıyorr buyuk ler ney ufuruyorlaaeeerrr miş mılş falan filann
:015

A_SeX_PisToL
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen A_SeX_PisToL »

haa evet ben de duymuştum..ney üflemek falan..tanıdık geliyo

Kullanıcı avatarı
kitmir
Üye
Üye

Mesaj gönderen kitmir »

hep ney üflemek istemişimdir ancak bulunduğum yerde herhangi bi hocası yoktu oyüzden keman çalmaya başladım. ama hiçbiri ney in haykırışlarının yerini tutmuo...

Kullanıcı avatarı
sezgin52
Üye
Üye

vallaa ben hocadan ders almadimm ama caliyorumm
istemekkk cokk :016 onemmlii ugrasacaksin yoksaa sikarrr :013

Kullanıcı avatarı
whatsername
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen whatsername »

sezgin52 yazdı:vallaa ben hocadan ders almadimm ama caliyorumm
istemekkk cokk :016 onemmlii ugrasacaksin yoksaa sikarrr :013
valla bu her şey için geçerli ama ney için daha da fazla çabalamak lazım galiba.. hatrı sayılır, fena derecede bi zorluğu varmış..
Lasciate mi cantare