Gündem

Hayata ve yaşama dair ne varsa A'dan Z'ye de...
Kullanıcı avatarı
fzyaso
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen fzyaso »

Sanki söylediklerini bir sonraki seçimde kim hatırlıyacak, herşey kısa vadede yapıldığı için siyasette sözlerin önemi kalmadı diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
v00d00
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen v00d00 »

murti yazdı:
v00d00 yazdı:ya bide türkçe bilmiyosa gidecek diyenler var ya...flood yapıyorum ama dayanamadım...ya abi sen kimi kimin vatanından kovuyosun yaa??bu ülke türklerin olduğu kadar kürtlerindir de...kürtçe yemin etmek pkklı olmak demek değildir...bu kürt halkını karşına almak olur.şimdi buna geçeceklerse geçsinler şeklinde faşist-şoven bi yorum yapma çünkü bu ülkede kan gövdeyi götürdüğünde ve ülke bölündüğünde görürüm ben seni...
ayrıca dtp mhpden daha faşist demek bence (kusura bakma jonnathan) tam bi saçmalık...bu kürt hareketine dtp çizgisine kaydıran şey zaten türk faşizmidir...12 eylül döneminde bu ülkede kürtçe türkülerin yasaklandığını unutmayın.bunları yapan milliyetçi(faşist) hareket partisi olmayabilir ama onun çizgisidir...ve kapalı kapılar ardında türk-kürt demeden tüm aydınları ve gençleri öldürenler de bu çizgidendir...uyuşturucu satıp, kadın pazarlayan zihniyetler de nedense hep ülkücü oluyo ya da mafya babaları...bunları da sayınca evet dtp ile mhp karşılaştırılamaz oluyo gerçekten...ben burda dtpyi, ya da şöyle diyim newroz a gidip amerikan büyükelçisini,barzaniyi,talabaniyi çağıran bi zihniyeti ne olursa olsun desteklemem.ama bunun karşısına mhpyi koyup bana vatanseverlik taslayanlara da karşı çıkarım.mhp vatanseverliğini ülkenin zenginliklerinin satışına karşı çıkarken niye göremiyoruz?? ya da neden natoyu çok sever bu örgüt?? neden incirlik üssü gibi 10 larca üssün kaldırılması istemiyle bi vatanseverlik yapmıyolar?? bunu dtp de yapamaz...bunların ikisi de aynı yolun bokudur...ve ikisini birbirine karşı savunmak!! işte asıl bölücülük budur!!

ikincisi ülkücü eroin ve karı satar diosun orjinal ülkücülük ne dir bi ögren bakalım..ulusalçcılardan bahsetme...ikincisi akp yönetimi bence amerikan ayaklığı yapmıo yapmıyacakta...
ülkücü eroin ve karı satar demedim. ben insanlara hakaret etmem.bugün mhpliyim diyen bir halk tabakası vardır bu ülkede.ve bunlar ben ülkücüyüm de der.ama bu adamlara siz vatan haini diyemezsiniz.kimse diyemez.çünkü bu adamlar kendilerince vatanseverdirler ben düşüncelerini tasvip etmesem de yurdun kurtuluşunu o düşüncelere bağlamışlardır.yani kastettiğim ülkücü taban değildir.üst katmanlardır,ülkücülerle gayet ilişki içinde olan mafya babalarıdır, devletin içinde örgütlenmiş ülkücü bürokratlardır.bunların tek ülküsü "yaşasın amerika!" dır. ve katil olduklarını bilmeyen yoktur...

mesela devlet bahçeli... geçmişte bir üniversiteye, bir araba içinde 4 ülkücü genç girmeye çalışmış, jandarmalar arabayı aramışlar ve arabanın bagajında,plastik bi örtünün altında 4 adet taramalı tüfek ve kurşunlar bulunmuş...ve bu araba kiminmiş biliyo musunuz? devlet bahçeli!!
sonra kimse bu olayı soruşturmamış...devlet bahçeli de tek kelime konuşmamış zaten...ne kadar yurtseverler bu insanlar değil mi?
everybody knows what the blues is all about ;
it's a pain you can't live with
it's a woman you can't live without...

Kullanıcı avatarı
issirganotununissirmiyani
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen issirganotununissirmiyani »

azothoth yazdı:http://angora.baskent.edu.tr/ankaraweb/ ... uru_id=771

yaşasın demokrasi! yaşasın düzenlerin düzeni!
adamlar kendilerine karşı olanları tamamen susturacaklar işte başladılar bile bunları yapmaya musanın çocukları kitapları toplatıylyor güneşi neden balçıkla sıvamaya çalışıoyr bu tayyip anlaşılır değil . Kürtçe yemin etmicek olabilir dtp liler fakat adamlar TBMM de doldurulan forma yabancı dil olarak türkçe yazıyorlar :007
issirganotununissirmiyani ''değişim başladı anı yaşa'' vodafone gibi oldu behh

Kullanıcı avatarı
issirganotununissirmiyani
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen issirganotununissirmiyani »

Anayasamızın temel maddelerinde derki

III. Devletin bütünlüğü, resmî dili, bayrağı, millî marşı ve başkenti

MADDE 3. – Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.

adamlar bu maddedeki ibareyi bilmeden Türkçeyi yabancı dil ilan ediyor
issirganotununissirmiyani ''değişim başladı anı yaşa'' vodafone gibi oldu behh

Kullanıcı avatarı
mincircik
Üye
Üye

Mesaj gönderen mincircik »

issir...... ye katılıyorum ayrıca Türkiye desin ve Türk Meclisine girdin kürtler için konuşuyorum meclisteki yeminlerin hepsi Türkçe olmalı...ayrıca tartışıyoruz da falan o kadar eylem yabıldı halk uyarıldı başa getirdikleri partiye bakarmısın ''akp'' adamların manşetlerde biz bu cumhuriyeti yıkıcaz haberleri yapıldı şimdide bunlardan birini cumhurbaşkanı yapıcaklar..... insanlar kendi seçimlerini yapıyorlar çoluk çocuğunu Ülkesini düşünen yok heralde....

Kullanıcı avatarı
v00d00
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen v00d00 »

madem ki türk meclisi o zaman "sadece türkler girebilir" ibaresi de konsun da faşist bi cumhuriyet olalım.(bu lafıma "türkiyede yaşayan herkes türktür diyoruz biz kafatasçı değiliz" diye karşılık vermeyin lütfen çünkü bu lafların kafatasçılıktan ayrılır hiç bi yanı yok.bi işe yaramadığını bilsem de ben de böyleyim işte bu ülke türklerin olduğu kadar kürtlerindir demeye devam edicem...bölücülük çift taraflıdır...onlara "kürtçe yemin edemezsiniz!!burası TÜRK! meclisi" çıkışırsanız siz de bölücü olursunuz.bu çok açıktır.bölücülüğe zemin hazırlamak da bölücülüktür...)

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen jonnathan »

Bana kalırsa meclise sadece Türkler girebilir lafıyla mecliste Türkçe yemin olmalıdır lafının arasında baya bir fark var. Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi bir kurumunda, Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi dilinin konuşulması gerektiğinden daha doğal bir durum olamaz. Bu düşünce kafatasçılığa giriyorsa, evet dik alasıyım.
sleeping with the earth my dying bride

Kullanıcı avatarı
azothoth
Üye
Üye

Mesaj gönderen azothoth »

Türkiye Cumhuriyetinin resmi dili bellidir ve Türkçedir,benim gördüğüm kavram karmaşası yaratarak bundan kendine kar sağlamaya çalışan belli gruplar kendi amaçlarını bu kavram karmaşası üzerinden karşı tarafa yöneltmesidir.Bu nedenle "kürtçe yemin edemezsiniz!!burası TÜRK! meclisi" çıkışırsanız siz de bölücü olursunuz" sözü son derece yersiz ve mantıksızdır . Kürtçe yemin edilmesi konusunda ısrar edenler aynı zamanda "artık bu devletin bölünme zamanı geldi" sözünü sarfedebilen kişilerdir. Bu durumda da kimin bölücü olduğu aslında son derece açıktır.

Kullanıcı avatarı
v00d00
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen v00d00 »

kürtçe yemin edilmesi konusunda ısrarı kimse etmez zaten.
benim anlamadığım bu resmi dili kim belirliyo?
resmi dil çoğunluğa göre mi belirleniyor?
çoğunluğa göre belirleniyorsa kürtlere azınlık mı diycez?
eğer eşit bi ülkeysek ve hürse vatandaşlarımız, anlamı aynı olduğu halde neden kürtçe yemin edilmesi sakıncalı?
kürtçe neden sizi bu kadar korkutuyor?
kürtçenin yasaklanması mı ülkenin bölünmesini tetikler yoksa serbestçe kullanılması mı?
bölünmek dille ya da ulusların farklılığının teşhiriyle mi olur? yoksa milliyetçiliğin tetiklenmesiyle, ulusların birbirlerine üstünlük taslamasıyla mı olur?
bunlar da sizin anlamanız gerekenler...
illa tek bir ulus mu egemen olmak zorundadır?
ulus devlet anlayışı ne zaman ve niçin çıkmıştır?

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Beni rahatsız Kürtçe değil, yabancı bir dil. İngilizce, Fransızca, Japonca olsada vereceğim tepki aynıdır. Resmi dili anayasa belirliyor. Dil bir ülkenin kimliğini oluşturan temellerden biridir. Ulus devlet anlayısı Fransız İhtilali'yle ortaya çıkmıştır.

Benimde bir sorum olacak. Neden meclisteki farklı dilleri olan insanlar kendi dillerinde yemin etmek gibi bir olaydan bahsetmezken kürtlerin bu konuda bir takıntısı oluyor?

Kullanıcı avatarı
v00d00
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen v00d00 »

çünkü diğer uluslar asimile olmuşlardır(burdaki asimile lafı kötü anlamda ya da zorla yapılan bişeyi söylememektedir..)örneğin lazlar türkten çok türkçülük yaparlar, boşnaklar,çerkezler türk olduklarını söylerler.hatta trtde bunların dilinde yayınyapıldığında "biz türküz ne alaka,bu yaptığınız ayıp" falan demişlerdi...
ama kürt nüfusu hem 2. büyük nüfustur.hem de kültürünü bugüne kadar ayakta tutabilen tek ulustur(diğer uluslar içinde) bunun sebebi de zaten yeni yeni uluslaşmasıdır. kürtçe değil yabancı bir dil diyosun ama ben de diyorum ki kürtçe yabancı değil...bugün türkiyede neredeyse 20 milyon kürt var.sen bu insanlara ve onların dillerine bence yabancı diyemezsin.çünkü onların tarihi de en az seninki kadar eski bu topraklarda.kurtuluş savaşını da omuz omuza yaptın bu insanlarla.nasıl yabancı diyebilirsin ki?
bence senin de bi yabancı dil takıntın var.önemli olanın burda anlam olduğunu bildiğin halde bence boşuna savunuyosun.ve bu ikili takıntıların yok olması için iki taraflı sağduyu gerekir.bunu yaratmak lazım...bu bölmez aslında tek birleştirici yoldur...
ulus devlet evet tam olrak fransız ihtilali ile çıktı.ama daha önemli bi yanı da var.kapitalizm in sonucu olarak ortaya çıktı.kapitalizmle birlikte ulusçuluk gelmiştir.bunun sebebi kapitalizmin yayılabilmesi için gereken koşullar en iyi ulus devlette vardır.dil birliği mesela en önemlisi.satıcı ile alıcı arasındaki yegane bağdır.ve olmazsa olmazdır kapitalizm için...bu yüzden ulus devletler caziptir.

fazla fazla konuşuyorum bazen ama umarım anlatabiliyorumdur...

Kullanıcı avatarı
fzyaso
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen fzyaso »

v00d00 yazdı:kürtçe yemin edilmesi konusunda ısrarı kimse etmez zaten.
benim anlamadığım bu resmi dili kim belirliyo?
resmi dil çoğunluğa göre mi belirleniyor?
çoğunluğa göre belirleniyorsa kürtlere azınlık mı diycez?
eğer eşit bi ülkeysek ve hürse vatandaşlarımız, anlamı aynı olduğu halde neden kürtçe yemin edilmesi sakıncalı?
kürtçe neden sizi bu kadar korkutuyor?
kürtçenin yasaklanması mı ülkenin bölünmesini tetikler yoksa serbestçe kullanılması mı?
bölünmek dille ya da ulusların farklılığının teşhiriyle mi olur? yoksa milliyetçiliğin tetiklenmesiyle, ulusların birbirlerine üstünlük taslamasıyla mı olur?
bunlar da sizin anlamanız gerekenler...
illa tek bir ulus mu egemen olmak zorundadır?
ulus devlet anlayışı ne zaman ve niçin çıkmıştır?
Nedemek kim belirliyor. Bu nasıl bir sorudur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her insanın ana dili türkçe olmalıdır. Türkçe ülkede birlik ve bütünlüğü sağlamak amaçlıdır. Bu anayasada yazar zaten. Çoğunlukla ne alakası var. Bu cumhuriyet kurulurken herkese bir anda chiplemi yüklediler türkçeyi. Kuruluş zamanında türkçe bilenler azınlıktaydı.
Şimdi söyle bakalım yaşı geçgin ve eğitim almamış insanlar dışında hangi kürt türkçe bilmiyor. Yada bizim okullarımızda kürtçe öğretiyolarda biz mi bilmiyoruz. Kürtçe bilmekte zarar yok. ama meclise kadar gelebilen T.C. kimliği taşıyan bir insanın forma Yabancı dil olarak türkçe yazması neyin ifadesidir.
Ayrıca benimde ailem de kürtçe konuşanlar var ki bu bizleri hiç de korkutmuyor.

Ayriyetten jonnathana katılıyorum

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Kürtçe'ye saygım var. Farkındaysan burda ki durum iki kürtün kendi arasında kürtçe konuşmasından daha farklı bir durum. Yabancı dillerle oldukça iç içe olan birisi olarak yabancı dil takıntısı var demen bana yersiz geliyor. Kürtçe, Türkçe'ye yabancı bir dildir. Bir ülkede iki farklı dilin resmileşmesinin birleştirici bir yanını göremiyorum. Bölücü bir terör örgütü olan PKK'nın arkabahçesi olan bir partinin adayları Kürtçe'de ısrarcı davranıyorsa ben bunda art niyet ararım. Öyle pembe gözlüklerle bakıyorsun ki sanki bu insanlar melek, Türkiye'yi bölüp, kendi bağımsız devletlerini kurmak gibi bir amaçları olmayan insanlar. Kapitalizm konusunada hiç girmiyelim, zira kapitalizm neredeyse tüm dünyanın kaderidir ve özellikle Türkiye'ninde pençesinden kurtulması şu an ve yakın gelecek için imkansızdır.

Kullanıcı avatarı
v00d00
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen v00d00 »

ülkede birlik ve bütünlük derken neyi kastediyorsun?
bir halkın kendi dilini konuşması direk özerkleşmesi mi demektir?
çoğunlukla alakası yoksa kim karar verdi türkçeye?
türkçe bilmeyen bi sürü kürt var ayrıca...

Kullanıcı avatarı
v00d00
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen v00d00 »

jonnathan yazdı:Kürtçe'ye saygım var. Farkındaysan burda ki durum iki kürtün kendi arasında kürtçe konuşmasından daha farklı bir durum. Yabancı dillerle oldukça iç içe olan birisi olarak yabancı dil takıntısı var demen bana yersiz geliyor. Kürtçe, Türkçe'ye yabancı bir dildir. Bir ülkede iki farklı dilin resmileşmesinin birleştirici bir yanını göremiyorum. Bölücü bir terör örgütü olan PKK'nın arkabahçesi olan bir partinin adayları Kürtçe'de ısrarcı davranıyorsa ben bunda art niyet ararım. Öyle pembe gözlüklerle bakıyorsun ki sanki bu insanlar melek, Türkiye'yi bölüp, kendi bağımsız devletlerini kurmak gibi bir amaçları olmayan insanlar. Kapitalizm konusunada hiç girmiyelim, zira kapitalizm neredeyse tüm dünyanın kaderidir ve özellikle Türkiye'ninde pençesinden kurtulması şu an ve yakın gelecek için imkansızdır.
ya iyi de burda düşünce tartışıyoruz.kapitalizm konusuna zaten kesinlikle girmek zorundayız çünkü çıkış noktası budur.
o zaman türkçe de kürtçeye yabancı bir dil olmaz mı?(ama burası türkiye deme.türkiye olması neyi değiştirir?bu ülke kürtlerin de ülkesidir)
ben dtpliler de art niyet arama demiyorum zaten.ama bu olayın üzerine böyle gidilmesine karşıyım...bu ülkede egemen olan ideolojilerden biri de milliyetçiliktir ve bu bölünmeyi tetikleyen şeylerden biridir.neden milliyetçiliğin üzerine bu kadar yürüdüğümü anlamışsındır...ve burda gerekli olan şeyler ulusçuluğun temelini altından çekmek.iki ulusun pür eşitliğini savunduğun zaman ulusçuluğun ve de bölücülüğün temeli yok olur.ve bu ikisi yıkılır.bir ülkeyi ayakta tutan şey ulusallığı değildir.adil,eşit ve özgür bir ülke oluşudur.
bu olaya ütopya olarak bakıp çözümü aramak yersiz çünkü çözümün başka yerde olmadığı açıkça ortadadır.30 yıldır bu kafayla hiç bir şey yapılamamıştır.boş akp düşmanlığı da hiç bir şey ifade etmemektedir...

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Kapitalizme girmeyelimden kastım muhabbetin kapitalist düzen gidecek şeklini almasından dolayı olan korkumdur, çok başa sarıyor çünkü. Milliyetçiliğin fazlası zarar azı karardır benim gözümde. Millet bilinci gelişmemiş toplulukların dağılması çok daha kolaydır. Bir milletinde tek bir resmi dili olur. Bunun aksinde diretmek, (hele ki şu ortamda, DTP gibi bir parti tarafından) beraberliğe çomak sokmaktır. Ayrıca bu ülkede 8 yıllık zorunlu temel eğitim varsa, artık Türkçe bilmeyen nüfüs oldukça kısıtlı demektir. Hoşgörü şart, ancak vermeden almak Allah'a mahsustur. Ülkenin bir çok kurumunda kürtler ayrımcılığa uğramadan çalışmaktadır. Tabikide Türk-Kürt eşitliğine katılıyorum, ancak başka bir bayrak altında değil. Kurtuluş Savaşından sonra olduğu gibi Türk Bayrağı altında. 30 yıldır bu kafayla hiçbirşey yapılamadığı gibi değiştirmek içinde hiçbirşey yapılmadığı ortadadır.

Kullanıcı avatarı
v00d00
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen v00d00 »

türk bayrağı değildir o yalnızca.içinde kürt kanı da vardır.ben de ayrı bayrak olmasını istemem.ama bunun yolu ordan geçmez...millet bilinci gelişince ulus devletler oluşur.kürtlerde de milli bilinç gelişmektedir.ve bu bilincin karşısına türk milli bilinci konularak kürt ulus devleti engellenemez.gayet teorik anlatımla.ama artık konuşmak yersiz

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Kürt kanı yok diyen kim? Türk - Kürt kardeşse yıllardın altında yaşadıkları, uğruna kan dçktükleri bayraktan neden rahatsızlık duysunlar ki? Evet Kürtlerin milli bilinci bol Amerikan gazıyla geliştirilmektedir ve bu gaz Türkiye'ye zarar vermektedir. Sence Kürtler PKK gibi bir terör örgütü kurmak yerine, haklarını demokratik yollardan arasaydı bu kadar tepki çeker miydi?

Kullanıcı avatarı
fzyaso
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen fzyaso »

Burada birebir tartıştığın insanların kürtçeye karşı değilller. Ama şu var ki Türkçe öğretilen bir ülkede (eğitim alamayanları küçümsemek gibi bir durumum olamaz) temel düzeyde eğitim alamayan kişiler dışında türkçe bilmeyen ya da aşina olmayan insan yoktur, umarım bunu anlata bilmişimdir. Bu söylediklerimin çerçevesinde her milletten olduğu gibi bu durumu olumsuz yönde kullanan kürtler vardır. Ama bazı insanlar çıkıp bağımsız kürdistan isteyip peşinden bilinçsiz toplulukları sürükleyip, bu işe bazı çıkarcı patronların desteğini alıp, körü körüne devlet istiyoruz diyenlerede kusura bakma hoşgörülü davranamayız. Bi de bunlar pkk denen terör örgütünü besleyen kişilerse.

Kullanıcı avatarı
v00d00
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen v00d00 »

milli bilinç kendiliğinden oluşur ve bi takım çevreler tarafından kullanılır.yani abd oluşturmamıştır milli bilinci...bu arada sence tek kullanılan milli bilinç kürtlerin ki mi?demokratik haklarını denemediklerini söyleyemezsin...
kürt hareket 60 lı yıllarla birlikte solla birleşmiş ve sosyalist değerleri savunmuştur.isirganotunun dediği dev-sol olayı ordan gelmekte...ama sol öldürülmüş,provoke edilmiş ve çeşitli burjuva ideolojileri ile bölünmüştür(milliyetçilik,liberal sol vs...)...bu noktadan sonra kürt hareketi kendi içine dönmüştür ve bir kürdistan istemiyle eline silahı almıştır...bu noktada eline silah almasaydı tepki çeker miydi demek yersiz oluyor...

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Oluşturulmuş demiyorum dikkat edersen geliştirilmekte, kışkırtılmakta diyorum. 60lı yılların sonucunda tek darbe kurtlere değil, tüm sola indirildi diye biliyorum. (Yanlışsam düzelt) Neden ne olursa olsun silahlı bir bölücülük savunulamaz.

Kullanıcı avatarı
pokisilik
Üye
Üye

Mesaj gönderen pokisilik »

jonnathan sana katılıyorum silahlı bölücülük savunulamaz bence kürtler bosuna bu devleti bölemek istiyolar bu devleti bölmeye kimsenın guce yetmemiştir ve yetmeyecektirde

Kullanıcı avatarı
v00d00
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen v00d00 »

jonnathan yazdı:Oluşturulmuş demiyorum dikkat edersen geliştirilmekte, kışkırtılmakta diyorum. 60lı yılların sonucunda tek darbe kurtlere değil, tüm sola indirildi diye biliyorum. (Yanlışsam düzelt) Neden ne olursa olsun silahlı bir bölücülük savunulamaz.
oluşturulmuş demediğini biliyorum.tüm cümlelerimi sana cevap olarak yazmıyorum.belli şeyleri söylemek gerekiyor diğer cümlelerin gelebilmesi için.onlar birbirini tamamlıyor..
haklısın tüm sola indirildi.ama ben kürtlerin uluslaşma sürecinden bahsettiğim için kürtlere eğilerek konuştum...
bölücülüğü savunmadığımı anlattım sanırım.ama tarafsızlığın hala bölücülük sayıldığı bi ülkedeyiz.bu tartışmalardaki taraflaşmaları olağan görmek gerekiyor.
ben o zaman kısa kısa kürt sorunu ile ilgili düşündüklerimi söyleyim

1-kürt sorunu daha çok sosyo-ekonomik nedenlere dayanmaktadır ve kürt sorunu özünde emek sorunudur.pkk bu noktada hatalıdır.çünkü emek sorunu ulusal düzeye indirgenemez.bu ülkede kürt-türk emekçisi ayrı tutulmadan sömürülmektedirler.doğu halkının(yani sayısal çoğunlukla kürtlerin) o bölgede yoksul kalmasının sebebi daha çok kapitalizmin eşitsiz gelişmesi yüzündendir.kar edilemeyecek topraklara yatırım yapılmaz.bu kar hırsı yüzünden (bu tamamen para babalarının hırsıdır) kürtler orda aç kalmıştır.(büyük ölçüde burdan kaynaklansa da kürtlerin ayrı görülüp öldürüldükleri dönemler olmuştur.türkiye cumhuriyeti devleti ordaki aşiretleri dağıtmaya çalışmamıştır.toprak reformu yapmamıştır.adnan menderes,celal bayar, alpaslan türkeş gibi isimlerin zamanlarında bir sürü kürt aydını öldürülmüştür.)

2- kürt milliyetçiliğine karşı türk milliyetçiliği birleştirici olamaz.inkar ya da imha çözüm değildir.siz bir milleti(kültürüyle,diliyle,kimliğiyle) inkar edemezsiniz.bu aslında bi "bok"a da yaramaz...(şekil a:2007 türkiyesi)

3-çözüm bu sorunun emek sorunu olduğunu anlayıp tek birleştirici yolu seçmektir.bu ülkedeki halkların hepsi milletlerine bakılmaksızın sömürülmektedir...çözüm sömürüye karşı gelmekte ve onurlu, bağımsız ve adil bi ülkeyi kurabilmektedir.sosyo-ekonomik sebepler dedim.bunları burjuva aydınları bile bugün söylemektedir.bu nedenleri kaldırmanın yolu da kapitalizmin eşitsiz gelişimine alternatif bir şey yaratmaktır.yani köyler ile kentlerin farklarının kaldırılması.kusura bakma jonnathan ama evet yine başa döndüm.sosyalizm...

213
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen 213 »

Kapitalizm bahsi geçmisken yazayim dedim.
Bugünkü Cmhuriyet gazetesi mansetinde "Borsa yabancilarda" konusu yer almakta.
Habere göre; Türkiye'deki finans sektörünün her alaninda alimlarini artiran yabancilar,0stanbul Borsasinda da kontrolü her gecen gün ele geciriyorlar.Yabanci fonlar, Abd,Almanya,Fransa ve ingiltere gibiülkelerde düsük karlarla yetinmek durumunda kalirkan sayilari birkaç bini geçmeyen yabanci yatirimci iMKB'de yüksek getiriler elde etmeye devam ediyor denilmektedir.
En son 213 tarafından 01 Ağu 2007 08:54 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Boşlukta kemiklerin kanattığı karanlık; Sürekli geceye bölünen saatlerin asıldığı yer. Kıyı boyunca çalınan sabah:Esrik tin.Sehpada unuttum başımı, us yitik..

Kullanıcı avatarı
kindmonster
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen kindmonster »

pokisilik yazdı:jonnathan sana katılıyorum silahlı bölücülük savunulamaz bence kürtler bosuna bu devleti bölemek istiyolar bu devleti bölmeye kimsenın guce yetmemiştir ve yetmeyecektirde
sende haklısın.bu vatan hainleri hiçbişey yapamaz.biz yunanlıları denize dökmüş milletiz.bu vatan hainlerinide kandile gömmesini biliriz.Onlar başbakana dua etsin sınırdışı harekat yaptırmıyor diye. :007
İşsizlik başa bela,kahrolsun bankalar..