Gündem

Hayata ve yaşama dair ne varsa A'dan Z'ye de...
Kullanıcı avatarı
wolfali
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen wolfali »

veronique yazdı:
wolfali yazdı:aranızda msn'e girememe sorunu yasayan varmı? =)
fazla deneme yapınca cozuluyor o demin bende deliriyordum :)
biraz cabala olur :P
deneye deneye mouse aşındı,msn sorunu aşınmadı.. :P
Dünya döner,geçer zaman; hiçbirşey kalmaz ardında...

Kullanıcı avatarı
KoRn_eR
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen KoRn_eR »

Bizler de giremiyoruz buralarda.Kimse bu çevrede giremiyor.
When you're pushed, killing's as easy as breathing

Kullanıcı avatarı
issirganotununissirmiyani
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen issirganotununissirmiyani »

issirganotununissirmiyani ''değişim başladı anı yaşa'' vodafone gibi oldu behh

Kullanıcı avatarı
wolfali
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen wolfali »

kaç saattir deli oldum ya,bi de hizmet durumu;tüm sistemler çalışır durumda' demiyormu ciddi deli ediyor adamı.

Kullanıcı avatarı
rahibe_teresa
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen rahibe_teresa »

yha fazla deneyince pes edio dienler oldu ama bnm msn inatçı çıktı :/
\\ kimdi giden kimdi kalan giden mi suçluduR heR zaman.. //

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen jonnathan »

ekşisözlük bu konuda der ki;

uzuncası;
genelde masaüstündede bulunan internet explorer iconun da sağ tıklayıp internet özellikleri seçildikten sonra, bağlantılar bölümüne girilip ayarları seçtikten sonra "otomatik yapılandırma komut dosyası kullan" kutucuğunu tıklayıp adres bölümüne arkadaşlarımızında öngörmüş olduğu 4.2.2.1 yazılır ve bu dertten büyük bi olasılıkla kurtulunur. (biohazard )

Sorun gider'i tıklamakta bir çözüm olabilir...
sleeping with the earth my dying bride

Kullanıcı avatarı
Darkfuneral
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen Darkfuneral »

Msn Messenger 81000370 Hata Kodu ve Çözümü

MSN Messenger’da oturum açmaya çalıştığınızda, aşağıdaki hata iletisini alabilirsiniz:
Microsoft® Messenger Service’da oturum açmanızı sağlayamıyoruz.
Durumu çözmenize yardımcı olması için aşağıdakileri deneyin:
Görev çubuğunda MSN Messenger simgesini (saatin yanında) tıklatın ve sonra Çıkış’ı tıklatın.
Internet seçeneklerinizde aşağıdaki değişiklikleri yapın:
Microsoft Windows Başlat düğmesini tıklatın, Ayarlar’ın üzerine gelin ve sonra Denetim Masası’nı tıklatın.
Ağ ve Internet Bağlantıları’nı tıklatın.
Internet bağlantınızı kurun ya da değiştirin’i tıklatın.
İçerik sekmesini tıklatın.
Sertifikalar’ın altında, SSL Durumunu Sil’i tıklatın.
Bir doğrulama aldığınızda, Tamam’ı tıklatın.
Gelişmiş sekmesini tıklatın ve sonra aşağıda Güvenlik’e gidin.
Sunucu sertifikalarının geçerliliğini denetle (yeniden başlatma gerektirir)’in seçili olmadığından ve SSL 2.0 kullan ve SSL 3.0 kullan’ın seçili olduğundan emin olun.
Bilgisayarınızda Microsoft® Microsoft® Windows® XP çalıştırılıyorsa, DNS çözümleyici önbelleğini temizleyin.
Görev çubuğunda, Başlat’ı tıklatın ve sonra Çalıştır’ı tıklatın.
Kutuya cmd yazın ve Tamam’ı tıklatın.
Komut istemine, ipconfig /flushdns yazın ve ENTER’a basın.
Yeniden MSN Messenger’da oturum açmayı deneyin.

Msn Messenger 81000365 Hata Kodu ve Çözümü

MSN Messenger’da oturum açamazsanız,
MSN Messenger’daki bağlantı ayarları Microsoft® Passport veya Microsoft® Messenger Hizmeti’ne bağlanmanızı önlüyor olabilir.
MSN Messenger Bağlantısı Sorun Gidericisi çoğu kez sorunları bulabilir ve düzeltebilir.
MSN Messenger bir bağlantı sorunuyla karşılaşırsa, Bağlantı Sorun Gidericisi otomatik olarak başlatılır.
Bağlantı Sorun Gidericisi’ni kullanmamayı seçerseniz veya Sorun Giderici bağlantı sorununuzu çözmezse, aşağıdakileri deneyin:
Araçlar menüsünü tıklatın ve sonra Seçenekler’i tıklatın.
Soldaki bölmede, Bağlantı’yı tıklatın.
Bağlantı Ayarları altında, Bağlantıyı Sına’yı tıklatın.
Bağlantı Sorun Gidericisi’nin sisteminizi incelemesine izin verirseniz,
Sorun Giderici bağlantı sorunlarını sınar ve sorunları düzeltmek için uygulayabileceğiniz adımları raporlar.
İsteğe Bağlı: Gelişmiş sorun giderme gerçekleştir Özel bağlantı türünüze ilişkin sorunları gidermek için, Gelişmiş Ayarlar’ı tıklatın. Gelişmiş Bağlantı Seçenekleri iletişim kutusunda, belirli bağlantı türünüze ilişkin ayarların doğru olduğunu denetleyin. Bağlantınızı sınamak için, Sına düğmesini tıklatın. Tamam’ı tıklatın ve sonra Tamam’ı tıklatın.
Tamam’ı tıklatın. Bu ayarları seçtiğinizde, mümkünse MSN Messenger Microsoft® Internet Explorer bağlantı ayarlarını kullanır.

Msn Messenger 81000362 Hata Kodu ve Çözümü

MSN Messenger’da oturum açmaya çalıştığınızda, aşağıdaki hata iletisini alabilirsiniz:
Bilinmeyen bir Hatayla karşılaşıldı.
-veya-
Internet Explorer çevrimdışı çalışmak için ayarlandığından, MSN Messenger’da oturum açmanızı sağlayamadık.
Lütfen tarayıcınızın Dosya menüsünde bu ayarı değiştirin ve oturum açmayı yeniden deneyin.
Görev çubuğunda MSN Messenger simgesini (saatin yanında) tıklatın ve sonra Çıkış’ı tıklatın.
Microsoft® Internet Explorer’ı başlatın.
Dosya menüsünde, Çevrimdışı Çalış’ın işaretlenmiş olmadığından emin olun.
İşaretlenmişse, kapatmak için Çevrimdışı Çalış’ı tıklatın.
MSN Messenger’da oturum açmayı yeniden deneyin.

Msn Messenger 81000306 Hata Kodu ve Çözümü

Hizmetten veya Internet bağlantınızdan kaynaklanan bir sorun nedeniyle şu anda Messenger oturumunuzu açamıyoruz. Lütfen Internet’e bağlı olduğunuzdan emin olun.
Durumu çözmenize yardımcı olması için aşağıdakini deneyin:
Internet’e bağlı olduğunuzdan emin olun.
MSN Messenger’ın en son sürümünün yüklü olduğundan emin olun.
İşletim sisteminiz için kullanılabilir olan en son güncelleştirmeleri yüklediğinizden emin olun.
Microsoft® Windows® işletim sistemleri için, Microsoft® Windows® Update web sitesine gidin.
Güvenlik duvarı kullanıyorsanız, MSN Messenger’a güvenlik duvarı üzerinden tam erişim izni verildiğinden emin olun.
Daha fazla bilgi için güvenlik duvarı belgelerine bakın.
MSN Messenger için Gelişmiş Bağlantı ayarlarını doğrulayın.

Notlar
Bilgisayarınız bir kurumsal ağın parçasıysa, ağın MSN Messenger hizmetine erişmeye izin verdiğini doğrulamak için ağ yöneticinize başvurun.
Çevirmeli bağlantı kullanıyorsanız, bağlantı zaman aşımına uğruyor olabilir.
Daha sonra yeniden bağlanmayı deneyin.

Msn Messenger 81000303 Hata Kodu ve Çözümü

Girdiğiniz oturum açma adı varolmadığından veya parolanız yanlış olduğundan, oturumunuzu açamadık.
Geçici Internet dosyalarınızı ve tanımlama bilgilerinizi silin.
Daha fazla ayrıntı için tarayıcınızın Yardımına (veya işletim sistemi Yardımına) bakın.
MSN Messenger’da yeniden oturum açın. Aynı hata iletisini yeniden alırsanız, Microsoft® Passport kimlik bilgilerinizi sıfırlamanız gerekebilir.
Hata iletisini almaya devam ederseniz, ağda gecikme yaşıyor olabilirsiniz veya Passport hizmetinde sorun olabilir.
Oturum açmayı daha sonra yeniden deneyin.

Msn Messenger 81000301 Hata Kodu ve Çözümü

Hizmetten veya Internet bağlantınızdan kaynaklanan bir sorun nedeniyle şu anda Messenger oturumunuzu açamıyoruz. Lütfen Internet’e bağlı olduğunuzdan emin olun.
Durumu çözmenize yardımcı olması için aşağıdakini deneyin:
Internet’e bağlı olduğunuzdan emin olun.
MSN Messenger’ın en son sürümünün yüklü olduğundan emin olun.
İşletim sisteminiz için kullanılabilir olan en son güncelleştirmeleri yüklediğinizden emin olun.
Microsoft® Windows® işletim sistemleri için, Microsoft® Windows® Update web sitesine gidin.
Güvenlik duvarı kullanıyorsanız, MSN Messenger’a güvenlik duvarı üzerinden tam erişim izni verildiğinden emin olun.
Daha fazla bilgi için güvenlik duvarı belgelerine bakın.
MSN Messenger için Gelişmiş Bağlantı ayarlarını doğrulayın.

Notlar
Bilgisayarınız bir kurumsal ağın parçasıysa, ağın MSN Messenger hizmetine erişmeye izin verdiğini doğrulamak için ağ yöneticinize başvurun.
Çevirmeli bağlantı kullanıyorsanız, bağlantı zaman aşımına uğruyor olabilir.
Daha sonra yeniden bağlanmayı deneyin.

Msn Messenger 8100035b Hata Kodu ve Çözümü

MSN Messenger’daki bağlantı ayarları Microsoft® Passport veya Microsoft® Messenger Hizmeti’ne bağlanmanızı önlüyor olabilir.
MSN Messenger Bağlantısı Sorun Gidericisi çoğu kez sorunları bulabilir ve düzeltebilir.
MSN Messenger bir bağlantı sorunuyla karşılaşırsa, Bağlantı Sorun Gidericisi otomatik olarak başlatılır.
Bağlantı Sorun Gidericisi’ni kullanmamayı seçerseniz veya Sorun Giderici bağlantı sorununuzu çözmezse, aşağıdakileri deneyin:
Sorun Giderici bağlantı sorunlarını sınar ve sorunları düzeltmek için uygulayabileceğiniz adımları raporlar.
İsteğe Bağlı: Gelişmiş sorun giderme gerçekleştir Özel bağlantı türünüze ilişkin sorunları gidermek için, Gelişmiş Ayarlar’ı tıklatın. Gelişmiş Bağlantı Seçenekleri iletişim kutusunda, belirli bağlantı türünüze ilişkin ayarların doğru olduğunu denetleyin. Bağlantınızı sınamak için, Sına düğmesini tıklatın. Tamam’ı tıklatın ve sonra Tamam’ı tıklatın.
Tamam’ı tıklatın. Bu ayarları seçtiğinizde, mümkünse MSN Messenger Microsoft® Internet Explorer bağlantı ayarlarını kullanır.

Msn Messenger 80072EFD Hata Kodu ve Çözümü

Msn Messenger 1603 Hata Kodu ve Çözümü

MSN Messenger Kurulumu çalışırken, “1603″ hatasıyla karşılaşabilir veya bunun yerine aşağıdaki hata iletisini alabilirsiniz.
“Microsoft.Windows.Networking.RtcDll, type=”win32″, version=”5.2.2.1″, publicKeyToken=”6595b64144ccf1df”, processorAchitecture=”x86″” derlemesi yüklenirken bir hata oluştu.
Daha fazla bilgi için lütfen Yardım ve Destek’e bakın. HRESULT: 0×80070002. Durumu çözmek için:

Casus yazılım algılama programlarını kapatın.
Microsoft® Windows® AntiSpyware (Beta) yüklüyse, Windows AntiSpyware simgesini görev çubuğu bildirim alanında sağ tıklatın ve “Microsoft AntiSpyware’i Kapat”ı tıklatın.
Microsoft dışı casus yazılımdan koruma programlarınız varsa, üretici tarafından sağlanan yönergelere bakın.
MSN Messenger Kurulumu’nu yeniden çalıştırın.
Bu sorunu çözmezse, diskte yeterli boş alan olmayabilir.
Disk Temizleme aracı sabit diskinizde nasıl güvenli bir şekilde alan boşaltılabileceğini hesaplar.
Bir miktar disk alanını kullanılabilir yapmak için:
Başlat’ı ve sonra Denetim Masası’nı tıklatın.
Performans ve Bakım’ı tıklatın.
Sabit diskinizde yer boşaltın’ı tıklatın. Disk Temizleme iletişim kutusu görünür.
Disk Temizleme sekmesinde, aşağıdaki onay kutularını seçin:
Karşıdan Yüklenen Program Dosyaları
Geçici Internet Dosyaları
Geçici Dosyalar
Geçici Çevrimdışı Dosyalar
Çevrimdışı Dosyalar
Dosyaları bu konumlardan silmek için Tamam’ı tıklatın.
İstendiğinde, disk temizlemeyi başlatmak için Evet’i tıklatın.

Hepsi var ama bi "810000314" yok belki ileride lazım olur :)
All mankind loves a lover.

Kullanıcı avatarı
rahibe_teresa
Müdavim Üye
Müdavim Üye

çok zorlaınca becerdim ve girdim :-D 8)

Kullanıcı avatarı
wolfali
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen wolfali »

ama bunlarla çözülmüyor bu..hata da vermiyor genelde..''hizmet geçici olarak kullanılmıyor'' şeklinde bir uyarı çıkıyor tekrar dene yapmaktan başka çaren kalmıyor ne yazıkki..
cuma günümüzü zehir eden msn ağına nefretimi kusuyorum :=)

Kullanıcı avatarı
wolfali
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen wolfali »

rahibe_teresa yazdı:çok zorlaınca becerdim ve girdim :-D 8)
nasıl nasıl=)

Kullanıcı avatarı
rahibe_teresa
Müdavim Üye
Müdavim Üye

wolfali yazdı:
rahibe_teresa yazdı:çok zorlaınca becerdim ve girdim :-D 8)
nasıl nasıl=)
yaklaşık bir saat boyunca "yeniden dene"yi tıklamaktan işaret parmağım kas yaptı. sıkıldım 15 dk mola verdim. sonra hadi yine deniyim dedim ve 9. denemem de açıldı :D

Kullanıcı avatarı
wolfali
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen wolfali »

yaklasık bir buçuk saattir deniyorum,olmuyor..kaderime küsüp kapıcam en sonunda pc yi=)

Kullanıcı avatarı
KoRn_eR
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen KoRn_eR »

810000314 kodlu bu hatayı veriyor bende

Kullanıcı avatarı
KoRn_eR
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen KoRn_eR »

Hadi herkes icq'ya.Eski ye hücum.

Kullanıcı avatarı
wolfali
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen wolfali »

anlasıldı bu gece msn yok..haydi televizyona hücum =)

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen jonnathan »

Ben Yardım'a bastım, yardım sayfası açılırken tekrar dene dedim oldu. Aynı olay veronique içinde geçerli sanırım. Şansta olabilir, etkiside olabilir, denemekte fayda var :)
sleeping with the earth my dying bride

Kullanıcı avatarı
veronique
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen veronique »

jonnathan yazdı:Ben Yardım'a bastım, yardım sayfası açılırken tekrar dene dedim oldu. Aynı olay veronique içinde geçerli sanırım. Şansta olabilir, etkiside olabilir, denemekte fayda var :)
ben alternatif olarak skype programını kullanmak icin actım o zaman calıstı msn.. kıskandıgını ve korktugunu dusunuyorum, icq acın duzelir :P

Kullanıcı avatarı
rahibe_teresa
Müdavim Üye
Müdavim Üye

veronique yazdı:
jonnathan yazdı:Ben Yardım'a bastım, yardım sayfası açılırken tekrar dene dedim oldu. Aynı olay veronique içinde geçerli sanırım. Şansta olabilir, etkiside olabilir, denemekte fayda var :)
ben alternatif olarak skype programını kullanmak icin actım o zaman calıstı msn.. kıskandıgını ve korktugunu dusunuyorum, icq acın duzelir :P
aa bak olabilir. bnde de gtalk açtıktan sora açıldı msn :-D

Kullanıcı avatarı
wolfali
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen wolfali »

ben mouse'a sinirlenip ayağımla bastım oldu :P
sizde deneyin belki bir sonuç verir :D

Kullanıcı avatarı
simsiyah_85
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen simsiyah_85 »

yine saçımı kestirdim.. merak ediorum nezaman saçlarım eskisi gibi uzun olabilcek :) yada olabilcek mi? :D
ı ıh hiç sanmıorum :-D
hayat farkında mısın, anlıyor musun durumu? beni yendiğin an kaybettin sen bu oyunu!

Kullanıcı avatarı
kindmonster
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen kindmonster »

ANA SAYFAYA DÖN »
'Polisin giremeyeceği Harlemler yaratılıyor '
İstanbul'un eski emniyet müdürü 40 yıllık emniyetçi Necdet Menzir'le, Neşe Düzel'in röportajı
19 Mart 2007 Pazartesi 08:30

İstanbul'da terör görüntüsü altında belediye otobüsleri yakılıyor bazı bölgelerde. Seferler içlere giremiyor. İdeolojik örgütler ve çeteler el ele, hırsız ve suçlular için kurtarılmış bölgeler yaratıyorlar
70'lerde Ümraniye olayların olduğu yerdi. Ümraniye zaman içinde ne oldu? İnsanlar bir yolla arsa sahibi oldu, binalar yapıldı. Herkesin koca binaları var şimdi. Zenginleştiler bu yoldan
Çocuk suçluları Yassıada'daki boş okula yerleştirelim diyorlardı, olmaz diyordum. Şimdi olur diyorum. Çırak okulu gibi ıslahevi kuralım. Yoksa bu çocuklar yarının suç örgütü liderleridir

NEDEN? Necdet Menzir
Ankara, Çankaya savaşlarına kilitlenmişken, Türkiye, tarihinin en büyük suç patlamasını yaşıyor. Büyük şehirlerde insanlar birbirlerine nasıl soyulduklarını anlatıyorlar. Hırsızlık, kapkaç, adam vurmalar, cinayetler, çete çatışmaları, haraç aldı başını gidiyor. Peki ne oldu? Türkiye, özellikle de büyük şehirler, neden birdenbire böylesine güvenilmez, yaşanılmaz bir hale geldi? İnsanlar neden kendilerini korumak için silahlanıyorlar? Hükümetin, yargının, polisin eksiklikleri neler? Canımızı ve malımızı korumak için hükümet derhal hangi önlemleri almalı? İstanbul'un eski Mmniyet müdürü 40 yıllık Emniyetçi Necdet Menzir bu hale nasıl geldiğimizi, tehlikenin giderek nasıl büyüdüğünü ve acilen alınması gereken önlemleri anlattı. Necdet Menzir, bir dönem DYP'den İstanbul milletvekili olarak Meclis'e girmiş ve Mesut Yılmaz'ın hükümetinde 1997-98 yıllarında ulaştırma bakanlığı yapmıştı.

Sizinle bu konuşma için sözleştikten iki gün sonra, Etiler'de ana caddeye 10 metre mesafedeki bir apartmanın beşinci katında oturan çok yakın bir arkadaşımın evine sabah saat altı buçukta hırsız girdi ve yanında götürebileceği her şeyi aldı. Arkadaşım uyanıp da hırsızı kovalayınca ve balkondan hırsız var diye bağırınca, kendini çoktan sokağa atmış olan hırsız durup beşinci kata uzun uzun baktı ve arkadaşıma gülerek el salladı. Sayın Menzir, ne zamandan beri masum insanlar bu kadar korku dolu ve güvensiz, hırsızlar ise bu kadar güvenli ve cesur oldular?
Türkiye büyük dönüşüm yaşıyor. AB'den tarih alabilmek uğruna alelacele uyum yasaları çıkarıldı. Altyapısı hazırlanmadan Ceza Muhakemeleri Usul Kanunu değiştirildi. Bir geçiş süreci geçirilmediği için de suçlarda büyük artış oldu. Türkiye'deki bütün soruşturmalar 180 derece ters bir tablo içine sokuldu. Böyle olunca da mağdurların hakkını, hukukunu koruyan bir mekanizma kalmadı. İnsan hakları çerçevesinde, sanki suç işleyenlerin hakları korunuyormuş gibi bir tablo çıktı ortaya. Ayrıca bu hırsızlık işleri de artık bireysel yapılmıyor.

Nasıl yapılıyor?
Eskiden bireysel olarak yapılan hırsızlık şimdi organize bir iş haline geldi. Bu kapkaçları, hırsızlıkları bir organizasyon içinde yapıyorlar ve çoğu zaman da delil elde edilemiyor. Bu olaylarda daha fazla çocuklara suç işletiyorlar. 11 yaşındaki çocuk işlediği suçun farkında mı ki... Polisin bu çocuk suçlulara karşı yapabileceği bir şey yok. Polisin eli kolu bağlı yani.

Neden bağlı?
18 yaşından küçük olanlar ayrı bir yargılama ve soruşturma usulüne tabiler. Bunların ayrı mahkemeleri var ve bu çocukların ifadelerini ancak savcı alabiliyor ve doğrudan mahkemeye gönderiyor onları. Korkunç derecede bir ceza indirimi var bunlara. Bu sabıkalı çocuklar, yakalanıyor ve bırakılıyor. Aynı gün içinde gene suç işliyor. Bunların arasında 70-80 tane suç işlemiş olanı var. Adam, çocuğunu kapkaç ve hırsızlık yapması için örgütlere veriyor ve karşılığında bu örgütlerden maaş alıyor. Bu örgütler çocuklara, akşama kadar hırsızlık yaptırıyorlar. Size söyleyeyim. Bugünleri arar Türkiye.

Niye? Bunlarla mücadele edilemez mi?
Tedbir almak lazım. Çünkü çeteleşme noktasına gidiyor işler. Eskiden bireysel olarak suç işleyenler giderek organize oluyorlar. Tek tek suçlularla mücadele etmek kolaydır. Organize olduklarında ise çeteyle, örgütle mücadele etmek zordur.

İstanbul bir suç patlaması yaşıyor. Sizce bu patlamanın altındaki diğer nedenler neler?
Türkiye'deki dönüşümle birlikte metropoller taşıyamayacakları miktarda göç aldılar. İşte bu göç büyük bir işsizlik sorununu da beraberinde getiriyor. Bu insanlar ait olabilecekleri bir yer arıyorlar ve bu aidiyeti suç örgütlerinin içinde buluyorlar. Filan örgütün adamı, falan kişinin adamı ouyorlar. Ayrıca bu iletişim, bilişim, ulaşım, ileri teknoloji ve internet çağında suç işlemek de kolaylaştı.

İleri teknolojiyi neden hırsızlar, suçlular kullanıyor da devlet kullanamıyor? Bu teknolojik imkânlarla suçluyu bulup yakalamak da kolaylaşmadı mı?
İşin dıştan görüntüsü öyle ama aslı öyle değil. Bütün dünyada devlet arkadan geliyor. Mesela suçluyu dinlemek kolay değil. İşin ucunu bulacaksın, bunu savcıya anlatacaksın, mahkemeye gideceksin, hâkimi ikna edeceksiniz.

Normal olan bu değil mi zaten?
Doğru ama suçlunun hâkimi yok. Cep telefonu edinebilmek için önünde bir ihale kanunu yok. O hızlı hareket ediyor. Siz ise devletin belirli bir sistemi içinde hareket ediyorsunuz.

Peki, suç niye son bir-iki yılda bu kadar arttı?
Elbetteki bu yasalar getirilecek. Buna hiç kimsenin itirazı olamaz. Ama bir geçiş ve intibak döneminin olması, altyapının oluşturulması gerekiyordu.

Polis uyum yasalarına uyum sağlayamadı mı?
Polis niye uyum sağlamasın? İntibak edemeyen adli mekanizma... Yargı işin altından kalkamıyor. İstanbul'da kaç tane savcı var? Bu savcıların üzerindeki dünkü yükle bugünkü yük aynı mı? Yazışmalar ve prosedür arttı. Polisin hareket kabiliyeti durduruldu. İnsan hakları ihlali, işkence iddialarıyla polisin elinden alınan yetkileri adliyeye verildi. Adliye buna, ne personel ne de altyapı açısından tam hazırdı.

Birçok suçlu da yakalandıktan sonra salıveriliyor mahkemede. Bunun nedeninin de AB'ye 'uyum yasaları' olduğu söyleniyor. Avrupa'yla aynı yasaları uygulayınca biz nasıl suç cenneti oluyoruz da, aynı yasalarla Avrupa güvenli oluyor? Biz nerede hata yapıyoruz?
Avrupa önce altyapıyı kurmuş, ondan sonra bu yasaları uygulamış. Ama siz hâlâ Polis Vazife ve Salahiyet Yasası'nı bile çıkarmıyorsunuz. Polis suçu önlemek için şunları şunları yapar diye bir çizgi çizmiyorsunuz. Ayrıca Avrupa bizim gibi bir göç sorunu yaşamıyor. Oradaki işsizlik de bizdeki kadar yüksek değil. Bir de onların sosyal güvenlik sistemleri çalışıyor. Hayatını sürdürebilmesi için işsiz adamın cebine belli bir para konuluyor orada. Burada kimin cebine ne koyuyorsunuz? İşsiz insanları koruyacak bir sisteminiz yok. Suçu önlemek için tedbirler alınmazsa, yarın, bugünlerimizi çok ararız. Şehrin varoşlarına bakın...

Varoşlarda ne oluyor?
Devlet oraya panzerlerle gidiyor. Son bir buçuk aydır, halkı taşıyamasınlar diye varoşlarda bazı bölgelerde molotofkokteyl atılarak belediye otobüsleri yakılıyor. Belediye otobüsleri seferlerini değiştirdi bu yüzden. Bazısı artık iç kesimlere girmiyor. Son dönemde 11-12 belediye otobüsü yakıldı. Bu gidişat iyi değil.

Otobüsler niye yakılıyor?
Terör örgütü görüntüsü altında yakılıyor bunlar. Asıl neden kurtarılmış bölge yaratmak orada. Amerika'nın Harlem'i gibi, yarın devlet gücüyle giremez, şahıs olarak da sokulamazsın oraya. Suçlularla birlikte kendilerine bir âlem yaratırlar orada. Suçluları İstanbul'un muhtelif semtlerine salarlar. Bu kurtarılmış bölgelerde suçluları bulabilirseniz bulun bakalım artık.
Geçmiş dönemde olayların cereyan ettiği bölgelere şimdi bir bakın...

Evet...
1970'lerde Ümraniye en büyük toplumsal olayların yapıldığı yerdi. Ümraniye zaman içinde ne oldu? insanlar bir yolla arsa sahibi oldu ve bu arsaların üzerine büyük binalar yapıldı. Şimdi herkesin kocaman binaları var. Zenginleştiler arsadan, binadan. Rant kazanmak isteyenle, ideolojisi olan örgüt mensubu hepsi beraber hareket ediyor buralarda. Devlete karşı bir direnç sağlanıyor. Terör örgütleri, ideolojik örgütler ön tarafta, arsa çevirmeler, bina yapmalar, yasadışı yollarla para kazanmalar arka tarafta duruyor.

İstanbul'da devletin 'caydırıcı gücünün' kalmadığı anlaşılıyor. Neden artık suçlular devletten hiç çekinmiyor?
Ceza görmüyorsa, serbest bırakılıyorsa niye çekinecek? Bir de suçluları ayırmak lazım. Çocuklar bazen bu olayın bilincinde bile değiller. Bazı büyük suçlular için de cezaevinde yatmakla dışarıda olmak fazla fark etmiyor. 'Nasılsa bir süre sonra çıkacağım ve suç işlemeye gene devam edeceğim' diyor.

İstanbul sokaklarında her gün suç işleniyor. En sıradan suç kapkaç. Sizce polis sayısı sokakları güvenli hale getirmeye yeterli mi?
İstanbul'da 30 bin kadar polis var. Ama bu, hemen emre hazır 30 bin adam demek değildir. Oysa bütün dünyada polisliğin esası 'sokak polisliği'dir. En iyi polis sokaktan yetişen polistir. Çünkü pek çok olayla karşılaşmış ve tecrübe sahibi olmuştur. Sokak polisliği, suçu önleme açısından çok önemlidir. Özellikle ana güzergâhlarda, suçun çok işlendiği yerlerde yaya devriyeler olmalıdır. Polis, arabanın içinde gelip geçerken pek çok şeyi göremez. Yaya devriye sistemini oturtmak lazım. Ayrıca İstanbul'a atlı polis de lazım. Böylece polis hem halkın içinde olur, hem de atın üstünde bir çok şeyi görür. Hükümet bunları süratle yapmalı. Polis halkın arasında olmalı. İnsanlar polisi toplu alanlarda yanlarında görüp huzur bulmalı.

Bizde polisler sokakta değiller. İstanbul'daki 30 bin polis nerede peki?
Başbakan veya bir yabancı devlet başkanı geldiği zaman onun yanındalar. Futbol maçları, konserler, etkinlikler polisin zamanının büyük bölümünü alıyor. Polis bizde çok gereksiz şeylerle uğraşıyor. Pasaport veriyor. Dünya kadar polis pasaport işinde çalışıyor. Polis sınır kapısında, havaalanında pasaport kontrolünü yapsın ama pasaportu da artık insanlara nüfus idaresi versin. Bizde polis bir de devletin aklınıza gelebilecek her türlü tebligatını dağıtıyor. Bu teknoloji çağında hâlâ Tebligat Yasası değiştirilmedi. Devletin silahlı bir gücünün bu işte kullanılması çok yanlış. Ayrıca bu kadar göç alan bir yerde, polis sayısı da yeterli değil. Polisin hem sayısı artırılmalı, hem de üstündeki yükler azaltılmalı.

İstanbul'da kaç polis olmalı?
Bugün dünya ortalamasına göre, 200-250 kişiye bir polis düşmesi gerekiyor. İstanbul'un nüfusu 13 milyon dersek, İstanbul'da elinizin altında 23-24 bin polis bulunmalı. O zaman 6-7 bin polisi yaya devriye olarak çıkarabilirsiniz işte. Böyle olabilmesi için de toplam polis rakamının 50-60 bin olması gerekiyor. Çünkü terörle mücadele, istihbarat, asayiş gibi şubeler var. Pasaport ve tebligat işleri var. Personel bunların hepsi. Sokakta görünen polis değil ki bunlar. Ayrıca polisin izinlisi var, istirahat edeni var. Polis, asker gibi her an elinizin altında değildir. Polis 12 saat vazife yapar, 24 saat vazife dışında kalır. Ama haftalık izin kullanmaz. Futbol maçları polisin canına yetiyor. 3-5 bin polisle tedbir alıyorsunuz. Dünyanın neresinde var bu?

New York da bir zamanlar suç şehriydi. New York belediye başkanı, 'büyük suçluların' peşinden giden polisin stratejisini değiştirdi. 'Sokaktaki küçük suçluları yakalayın, onlar olmadan büyükler bir şey yapamaz' dedi ve New York güvenli bir şehir haline geldi. Bu strateji İstanbul'da uygulanamaz mı?
Uygulanmaz olur mu... New York belediye başkanı sadece bunu yapmadı. New York'ta imar değişiklikleri de yapıldı. Hatta bütün Amerika'da böyle bir değişikliğe gidildi. Şehirlerin 'downtown' denilen merkezlerine akşam mesai bittikten sonra kimse giremezdi. Şehir merkezlerine spor alanları falan yapıldı. Çalışmayan fabrikaların hepsi kapatıldı. Yerlerine büyük lokantalar açıldı. Mesela New York'un 42'nci caddesinde, Harlem bölgesinde oturanlara daha iyi şartlarda yeni yerler yapıldı ve o insanlar ayrı bölgelere yerleştirildi. İnsanlara yeni iş imkânları açıldı. Böylece o bölgelerde oluşmuş çeteleşme, organize suç örgütleri dağıtıldı. Bizde ise sadece hırsızlık değil, çalınan malları satın almak ve onları parçalamak da organize bir iş haline geldi artık. Herkes kendini bir güvence altına alabilmek için bir çeteyle birlikte hareket ediyor. Zira kimse bu işleri tek başına yapamaz. Hem güvenlik güçlerince yakalanır hem de çeteler tarafından yakalanır.

Anlamadım...
Çeteler onun bireysel çalışmasına izin vermezler, haraç isterler. Hiç kimse bireysel çalışamaz. Ama dün İstanbul böyle değildi. İstanbul'da kendi başlarına çalışan bireysel hırsızlar vardı. Bu çetelerin, organizasyonların uzun bir geçmişi yok zaten. Terör ve uyuşturucu örgütlerini görünce adi suçlular organize olmaya başladılar Türkiye'de. Düne kadar bu âlemde kabadayılar vardı. Bunlara ağır ağabeyler falan denirdi. Onların çevresinde belli gruplar vardı. Göçle birlikte iş şekil değiştirdi şimdi. Zaten Türkiye'de cezaevleri de okul gibi oldu. Orada herkes kendi tecrübelerini koyuyor ortaya. Aynı hataları yapmamak ve yanındakine de yaptırmamak için strateji belirliyorlar. Yıllarca her gün bir suçu hatasız nasıl işlerim diye A'dan Z'ye plan, program yapılıyor orada.

Suçu azaltmak için yasalarda değişiklik gerekiyor mu peki?
Gerekiyor tabii. İşleri çok yavaşlattı bu sistem. Mesela yazılı emir şartı getirildi. Güvenlik ve asayiş hizmetleri yazılı emir kaldırmaz. Savcıdan yazılı emir almak saatler sürüyor. Suçlu sizi beklemiyor. Polisin cep telefonu konuşmalarını dinlersiniz, kim ne emir vermiş, ne yapmış bilirsiniz.
Bir de el koymada savcının iznini alacaksınız. Arama yaptınız, çalıntı malı, eroini buldunuz. Buna el koyabilmek için ayrıca izin alacaksınız.

Suçu azaltmak için polisin ne yapması gerekiyor peki?
Polis sokağa inecek. İstihbarat imkânlarını artıracak. Halkla ilişkisini geliştirecek. Bu arada suçu önlemek için belediyelere de görev düşüyor. Şehirde suç daha çok kalabalık ve trafiğin yoğun olduğu yerlerde işleniyor.
İmar planları yapılmalı ve İstanbul gece mutlaka aydınlatılmalı. İstanbul aydınlatılırsa suç oranı düşer.

Sizce İstanbul polisi gereken bütün önlemleri alıyor mu?
Elindeki gücüyle alabildiği kadar alıyor. Ama tabii bir yetersizlik içinde olduğu da görülüyor. Bakın... Kurusıkı tabancaları zapturapt altına almak için bir yasa çıkarılacak ama bu kolay yasayı bile ne zamandan beri çıkaramadılar. Ankara siyasi meselelerle yoruyor insanları. Aylardır cumhurbaşkanlığı seçimini tartışıyor. Oysa bu ülkenin insanlarının gündemi, günlük hayatları, gerçek sorunları bambaşka.

İçişleri Bakanı'nın değişmesi suçun azalmasında ya da çoğalmasında ne kadar etken olur?
Çoğalmasını bilemem ama azalmasında büyük etken olur. Suçun azalmasında, bakanın tutumu, davranışı, olaylara bakış açısı, mekanizmayı çalıştırması çok önemlidir. Hükümet kapkaç gibi olayları fazla ciddiye almıyor. Bu işler biraz ufak gibi geliyor onlara. Eğer hassasiyet gösterseler, İstanbul'a çökerler, otururlar, incelerler ve millete bir şey söylerler. Suç patlamasının nedenlerini insanlara anlatırlar.

İstanbul'da suçu önlemek için sizce ilk yapılacak şey nedir?
Sokaklara hâkim olmaktır. Polisi sokakta görünür kılmaktır. CMUK'un aksayan yönlerini düzeltmektir. Ve bir an önce çocuk suçlularla ilgili yeni bir yapı kurmaktır. Bu çocukları ön kapıdan huzur evine koyuyorsunuz, arka kapıdan kaçıp gidiyorlar. Eskiden 'Yassıada'da boşaltılmış bir okul var, bu çocukları oraya yerleştirelim' diyorlardı, ben 'Olmaz' diyordum. Şimdi olur diyorum. Onlara orada çırak okulu gibi ıslahevi kuralım ve her birine meslek kazandıralım. Bu çocuk suçlular üzerinde ciddi olarak düşünüp bir çözüm geliştirmek zorundayız. Unutmayın... Bu çocuklar, yarının büyük suç örgütlerinin liderleridir...
İşsizlik başa bela,kahrolsun bankalar..

Kullanıcı avatarı
SleeplessSoul
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SleeplessSoul »

masterloves yazıyı çok beğendim nerden aldığını yazarsan sevinirm.

Çocuk suçlularda gerçek suçun ailelerde olduğunu unutmamak lazım bence.Ceza yasaları buna göre düzenlenmeli.Çocuğun suç işlemesi durumunda aileye de para cezası gibi cezalar verilmeli,çocuğunu suçtan koruyamadığı için.Mesela bir bıçaklama olduğu zaman aileye de ciddi para cezaları öngörülmeli,böyle bir durum olursa aileler çocuklarını sutan koruma konusunda daha aktif olacaklardır.Bundan ayrı eğer ailenin çocuğu suça teşvik ettiğinin anlaşılası durumunda(mesela çocuğun 5. veya 6. kere hırsızlıktan yakalanması durumunda) çocuk,aileden alınmalı ve aileye hepis cezası gibi ağır cezalar verilmeli..

Bunlardan ayrı olarak Kimsesiz Çocuklar Yetiştirme Yurtlarının hâli de orta da buralarda da kalitanin yükseltilmesi şart.Sokaktaki tinercinin sokakta olmak yerine burada olmaya özenmesi lazım.Ayrıca bu yurtlar sadece çocukların bakıldığı bir kurum olarak görülmemeli,burda çocuklara berberlik,marangozluk gibi zanaatlar kazandırılmalı.Burda yetişen çocuk çıkınca naapacağım diye düşünmemeli. Bileğinde bir altın bileziği olmalı..

New York'ta yapılan uygulamayı çok beğendim.İnşallah bir gün de bizim belediyemiz Pierre Loti'nin adı şu olsun bu olsun diye uğraşacağına bir gün böyle sorunlara eğilmeye karar verir.Unutmadan Eyüp'te birçok sokağın,caddenin isminin Pierre Loti muhabbeti çıkmadan önce değiştirilmiş olması da ayrı bir nokta..

Polisin tebligat dağıtması veya hava alanında pasaport kontrolü yapması gibi görvelerinin yavaş yavaş çekildiğini biliyorum ben.Bundan 1-2 yıl öncesine kadar çıkarılmış olan Özel Güvenlik kanununca artık havalanı,stadyum,hastahane hatta askerlik şubelerine kadar birçok kurumu,bunun için 2 aylık bir eğitim alıp, sonrasında bir sınavı verip Özel Güvenlik Görevlisi Sertifikası almış kişiler koruyacak.Bu bölgelerden polisler çekilecek.

Polisin halk üzerindeki imajı konusunda da sanırım yapılması gereken çok şey var. Bir suç işleyen bir insan olmama rağmen ben sokakta bir polis görünce tedirgin oluyorum.Kendimi güvende hissetmek yerine güvensiz hissediyorum.Sanırım bunda Fethiye gibi suçun çok az olduğu bir yerde büyümeme rağmen gece 1de kumsalda gitar çalarken gelen polislerin bize karşı tutumlarının büyük payı var. Alkol yok,birşey yok yanımızda.Naaptığımız belli be hey polis neden suçlu gibi davranıyorsun.

Bunlardan ayrı bürokrasinin devletin elini kolunu bağladığı kısmına da katılıyorum fakar alternatifi yok bürokrasinin ama basitleştirilmesi lazım.Bir eve baskın yapmak için milyar tane yazışma yapılmamalı.Polisin yetkileri arttırılmalı. Amerika'da 15yaşında bir kızla buluşmaya gitti diye 23 yaşındaki bir sapığı elinde bıçak veya herhangi birşey olmadığı halde polis vurarak yakalarken,bizde polise silah çeken suçlu joblandığı için insan haklarını ihlal etmiş oluyoruz.

TCK'daki cezaların potansiyel suçluyu veya bir suçu işlemiş birinin aynı suçtan caydırmak için olduğunu unutmamalı ve bu cezalar caydırıcılığını yitirmişse eğer bu cezaları ağırlaştırmak şart.

Şimdilik bu kadar yazıyorum aklıma gelirse eklerim bir şeyler daha..
Satılık düşler sokağından geçiyorum,ellerimde hayallerim..Sıkıca kavramışım..Korkuyorum..

Siyah8 - Bas Gitar
. www.Siyah8.com .

Kullanıcı avatarı
stigma_26
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen stigma_26 »

çok sewdiðim we benim için çok çok deðerli olan bi insaný kaybedeli bugün tam 1 yýl oldu :( zaman ne çabuk geçiyor...sanki daha dün gibi...
:020
That's me in the corner...

Kullanıcı avatarı
simsiyah_85
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen simsiyah_85 »

gündemim kendime acı çektirmek sanırım bugün.. :(
hayat farkında mısın, anlıyor musun durumu? beni yendiğin an kaybettin sen bu oyunu!

Kullanıcı avatarı
kindmonster
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen kindmonster »

simsiyah_85 yazdı:gündemim kendime acı çektirmek sanırım bugün.. :(
Allah Korusun be güzel kardeşim.öyle düşünme.nazar değmiştir :(