Tanrı mı İnsanı, İnsan mı Tanrı'yı Yarattı?

Silmeye kıyamadığımız ba$lıklar...
Kullanıcı avatarı
Trimpot
Site Sahibi
Site Sahibi
İletişim:

tartışma mı?

Mesaj gönderen Trimpot »

Tartışmaya devam etmemenizi şiddetle (!) tavsiye ediyorum.

grungy
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen grungy »

bu admin bana gicik yaaa. benimkini siliyor ustteki satasma kaliyor alla alla.. bu arada flowing minds yabanci gruplara gitmis.. abi silecen nasolsa bunu da.. sen onu da amatorlere bi yollasan diyorum..

Kullanıcı avatarı
Lily
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Lily »

Trimpot yazdı:Öncelikle tanımlamaları dogru yapmalıyız arkadaslar. Benim bildigim Atheist; tanrının olduguna inanir fakat tanriya inanmaz.. Ne tanrinin kendisine ne de varligina inanmamak ise; Agnostizm (bilinmezcilik)'dir.

Agnostizm, bir inanç şekli ve farklı bir kabulün adı değil, bir supresyon mekanizmasının adıdır. Son zamanlarda felsefi açıdan bir yaratıcı fikrini inkâr yolu bulamayan fikir erbabının sıklıkla başvurduğu bir tarz olan "agnostik yaklaşım", yani kabul etmek ya da etmemek konusunda bir fikir sahibi olmamak, bu konuya yönelik herhangi bir izah arayışında da olmamak supresyon mekanizmasının belirgin bir şekilde işletildiği bir tarzdır.

-----
“Tanrı’nın varlığı hakkında insanın ikna edilmesi gerekli, fakat Tanrı’nın varlığının ispat edilmesi o kadar gerekli değildir.” Immanuel Kant
teşekkürler bu bilgi için...ikincisi de ben kendime ne ateist ne agnostik...hiçbişey demiorum.Bu konuda ortada kalanlardanım.Şüphecilerdenim.Ve bunu kim ne derse desin ölene dek öörenemeyeceiz.Hiçbirimiz.Tanrı ya inanmak güzel bişey.Ama ben inanıyorum diemiorum.Ama inanmıorum da diemiorum.Sadece şunu biliorum ki hayatn doğanın bi işleyişi bi düzeni var biz bunu anlayamayıp adaletsiz bulsakta bi düzen var baktıınızda.Yine de bilemiorum tanrı var mı yok mu...İnansaydım da heralde çok tanrılı bi dine inanırdım....kısacası kendime ateist diemiorum diil demiorum...
and we all went to heaven in a little row boat

Kullanıcı avatarı
Trimpot
Site Sahibi
Site Sahibi
İletişim:

Mesaj gönderen Trimpot »

grungy yazdı:bu admin bana gicik yaaa. benimkini siliyor ustteki satasma kaliyor alla alla.. bu arada flowing minds yabanci gruplara gitmis.. abi silecen nasolsa bunu da.. sen onu da amatorlere bi yollasan diyorum..
Bunu anlamana sevindim bak. Mp3'ün yeri degisti.

sevgiyle,

alper g.

grungy
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen grungy »

ahahahahahah.. o da guzel.. simdi uzulmem mi gerekiyor ? yoksa sevinmem mi? :oops:

Kullanıcı avatarı
sidik
Üye
Üye

Mesaj gönderen sidik »

tanrı yoktur

MayheM
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen MayheM »

sidik yazdı:tanrı yoktur
Dur yaa hemen bödösleme dalma öyle, belki vardır ? :D
OWLSCOUT.COM ( MayheM ) Out of Control

grungy
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen grungy »

ya varsa? :P

Kullanıcı avatarı
sidik
Üye
Üye

Mesaj gönderen sidik »

din için yapılan saçmalıkları bi düşünün ya yoksa

MayheM
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen MayheM »

Tamam o zaman yazı tura atalım :lol:
OWLSCOUT.COM ( MayheM ) Out of Control

grungy
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen grungy »

eger icimde tanriya sonsuz guven ve sevgi hissetseydim bile dini hic takmazdim. bence din sacma sapan birseydir.. gereksizdir. muslumanlarin cogu muslumanligi son din oldugu icin yere goge sigdiramiyor ve ustun olduklarini dusunuyor.. bu kafa bile cogu insani dinden sogutur zaten.

casey
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen casey »

grungy yazdı:eger icimde tanriya sonsuz guven ve sevgi hissetseydim bile dini hic takmazdim. bence din sacma sapan birseydir.. gereksizdir. muslumanlarin cogu muslumanligi son din oldugu icin yere goge sigdiramiyor ve ustun olduklarini dusunuyor.. bu kafa bile cogu insani dinden sogutur zaten.
al bendende o kdr...

Kullanıcı avatarı
lamskywalker
Üye
Üye

Mesaj gönderen lamskywalker »

Lily yazdı:...ikincisi de ben kendime ne ateist ne agnostik...hiçbişey demiorum.Bu konuda ortada kalanlardanım.Şüphecilerdenim.Ve bunu kim ne derse desin ölene dek öörenemeyeceiz.Hiçbirimiz.Tanrı ya inanmak güzel bişey.Ama ben inanıyorum diemiorum.Ama inanmıorum da diemiorum.Sadece şunu biliorum ki hayatn doğanın bi işleyişi bi düzeni var biz bunu anlayamayıp adaletsiz bulsakta bi düzen var baktıınızda.Yine de bilemiorum tanrı var mı yok mu...İnansaydım da heralde çok tanrılı bi dine inanırdım....kısacası kendime ateist diemiorum diil demiorum...
bence bu ortada kalmak işi çok tehlikeli bi yaklaşım.olabilirde olmayabilir de...tabiki bende kesin cevaplanamayacak sorular olduğuna inanıyorum tanrının varlığı da bunlardan biri asıl sorun buna inanıp inanmamak konusunda.bu kendine bağlı bir şey ve ortada bir muamma bulunması bence kendi iç çelişkinden kaynaklı.ve ne düşündüğünü bilmemek ya da zaman zaman düşündüğünü sölediğinle çelişmek tehlikeli geliyor bana!?

Kullanıcı avatarı
Lily
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Lily »

Tehlikeli evet...insanın ruh sağlığı açısında tehlikeli...ama benim hayatım zaten kendimle çelişmekle geçio.Tehlike göbek adım,çelişki de soyadım misali dolaşıorum ortada.Belki büyüyünce geçer bilmiorum.

grungy
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen grungy »

kucul de cebime gir.. :P

Kullanıcı avatarı
lamskywalker
Üye
Üye

Mesaj gönderen lamskywalker »

ben yazarken grungy nin "cebime gir" teklifi yapacağını düşünmemiştim ama umarım bazı şeyler netleşir

the_heartless
Üye
Üye

Mesaj gönderen the_heartless »

sidik yazdı:din için yapılan saçmalıkları bi düşünün ya yoksa
din çoğu zaman bir afyondur zaten..bu, dine inanan herkes için geçerli olmasa bile genelleme yaptıımız da insanların din uğruna yaptıklarını gördüümüzde afyonun etkisini anlamak daha da kolay maalesef...
ezilenlerin şiddeti meşrudur!

casey
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen casey »

belirtmek istiyorum... ingilizler din dersinde felsefi görüşleri baz alıyolar ve hic bir dine kitaba baglı kalmaksızın nesıllerın acık ve aydın yetısmesını saglıyolar... bence mukemmel bi sistem.

ConsuL
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen ConsuL »

Nerden biliyorsun ingilterede eğitim mi gördün konuştuğumuz birkaç kişi orda okuyan dolaylıda olsa dinin etkilerinin olduğunu söylüyor bu dünyada dinin etkilemediği hiçbir ülke yoktur doğal olarak eğitim sistemleride bundan doğrudan veya dolaylı olarak etkilenir

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen jonnathan »

casey yazdı:belirtmek istiyorum... ingilizler din dersinde felsefi görüşleri baz alıyolar ve hic bir dine kitaba baglı kalmaksızın nesıllerın acık ve aydın yetısmesını saglıyolar... bence mukemmel bi sistem.
bizim okuldada oyle sayılır
sleeping with the earth my dying bride

Kullanıcı avatarı
Lily
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Lily »

biz okulda din derslerinde felsefe yapardık.Dinin ve bilimum şeylerin felsefesini yapardık.Daha çok bi tartışma dersiydi... Elbette ki dinden etkilenmeyen ülke yoktur.Ama dinin eğitime,devlet işlerine ne kadar yansıdığı önemli.İngiltere de belki bööle ama yine de okuldan okula deişir o sistem,emin olabilirsiniz...

casey
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen casey »

ConsuL yazdı:Nerden biliyorsun ingilterede eğitim mi gördün konuştuğumuz birkaç kişi orda okuyan dolaylıda olsa dinin etkilerinin olduğunu söylüyor bu dünyada dinin etkilemediği hiçbir ülke yoktur doğal olarak eğitim sistemleride bundan doğrudan veya dolaylı olarak etkilenir
bnle yasıt olan kuzenım dogma buyume ingiliz -ve dinsiz-benim de toplarsak 6 ay kdr londrada yasamıslıgım var... tanıdıgım cokcakısı var ve o mesagı atmadan oncede a level yapan bı arkadasımla konusuyordum dırek ondan aktardım yanı konuyla ılgısı olabılcegını dusundum. ayrıca orda gecırdıgım surec ıcerısınde tanıstıgım kısılerdende edindigim bilgi bu dogrultuda... a level ve b level ıcın konusuyorum tabi... ondan oncesınde tum dınlerın ozellıklerını ınceledıler... karma bi din yapısına sahıp olduklarından sistem bu sekılde işlemekte...

bu arada barancım hatırlatayımsenınkıde fransz asıllı bır okul... lil seninkine gelince... gelemiyorum valla.. takdir ettim ögretmenini:)

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen jonnathan »

casey yazdı:bu arada barancım hatırlatayımsenınkıde fransz asıllı bır okul... lil seninkine gelince... gelemiyorum valla.. takdir ettim ögretmenini:)
ne yazıkki ama alakayı kuramadım :?:
sleeping with the earth my dying bride

Kullanıcı avatarı
Lily
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Lily »

avrupai ya ondan...

jonnathan
Moderatör
Moderatör