Tanrı mı İnsanı, İnsan mı Tanrı'yı Yarattı?

Silmeye kıyamadığımız ba$lıklar...
casey
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen casey »

somuruden ibaret...

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen jonnathan »

casey yazdı:somuruden ibaret...
degisir o
sleeping with the earth my dying bride

SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

hayır din göreceli bir kavram değildir.Kendi içinde gelişen bir yapısı ve kuralları vardır.Kendine bu kurallar makul gören o anlayışa,yani dine mensup olur.Sömürü falan da değil ayrıca.Sen bu lafla dünyadaki yaklaşık 1.5 milyar insana laf ediyorsun,böyle bir sorumluluğun altına girme bence...Lütfen bundan sonraki ifadelerimizde biraz daha dikkatli olalım arkadaşlar.Şahsen ben rahatsız oluyorum...
ben bir hıyarım,her deliğe uyarım.

COMA1925
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen COMA1925 »

Böyle şeyleri konuşmaktan kaçınmamalı insanlar.
Konuşmalı tartışmalı fikrini teorisini söylemeli ama başkalarını fikrine saygı duyarak.
"o konuşulmaz" "yasak" "günah" gibi laflarla anlaşmayı dialog kurmayı daha da zorlaştırmaktayız.
Sonuçta muhattap olduğun insan kendi inancını söylediği zaman senin inancından birşey azalmaz.

İnanç meselesine gelince,
Allaha inananlar onun varlığını nasıl kanıtlayabilirler?
İnanmayanlar var olmadığını nasıl iddia ederler?

Eğer insan zaten "ben insanım" diyorsa yapıtğı iyiliği cennete gitmek için yapmaz..Bunu öngören mantalite de zaten kendinle çelişmektedir..Hem iyi olun iyilik yapın deyip sonra bunların karşılığında cenneti vadetmek böylelikle insanın içten pazarlığını bencilliğini ortaya çıkarmaz mı?
Ben insansam eğer kimse bana şunu yap bunu yap diyemez!
Yapacağım şey benim ve insanlığın iyiliğineyse ben zaten yaparım!
Hiç bir dini ön yargı benim davranışlarımı denetleyemez yönlendiremez!!
Eğer bahsedildiği gibi varsa bunun bir ceza mekanizması yaptıklarımın diyetini özgür olmanın bedelini öderim her türlü.Verdiğim hesap da sadece ve sadece beni ilgilendirir ne dini görev yaptığını söyleyen bir adam ne de toplumun tabuları benim verdiğim hesaba karışamaz.
Benim için tanrı ondan korkulanacak ondan emir alınacak bir "şey" değildir.Eğer varsa ve gerçekten herşeyi o yarattıysa böylesine bir yaratma kudretine sahip bir "şey" nasıl olur da sonsuz kudreti varken merhameti gramla olur?
Tanrı varsa da birşey kaybetmiş olmam çünkü onun bana verdiği bu akıl duyduğuna okuduğuna körü körüne inanmayı öngörmüyor ki!
Ve bence söylenenlere körü körüne inanmaktansa onları irdelemek Tanrıya daha büyük iltifattır.
Acaba inanlardan kaçı kur'an-ı kerim'i okudu ve anlamaya çalıştı?
Acaba kaçı toplumun dayattıklarıyla yetinmeyip bahsedilenleri kendi aklıyla yorumlamaktan kaçınmadı?

Sonuç olarak tanrı var veya yok,etrafımızdakiler tanrı tarafından yaratıldı veya yaratılmadı..Hiç mühim değil böyle şeyler..Şu hayatı en güzel haliyle yaşamak,insanları sadece insan oldukları için,doğayı ve dünyayı yüce olduğu için sevmek ve saygı duymak esastır..Bundan ötesi fasa fiso...
Alayına isyan !..

SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

ben sürekli tefsirleri karşılaştırıyotum.Farklı yorumalr yapılabiliyor çünkü birçoğu konuda.Ama içlerinde çok da makulleri var...Hayır!!! Allah merhametsiz değil,eğer inanan biriysen şu yaşam şartlarının da bunu doğruladığını göreceksin...Bu kuralların hiçbiri insanı kısıtlayacak veya zarar verecek şekilde koyulmamıştır.Hepsinin bir mantığı vardır.Ama düşünce sistemin takdire değer.Gerçekten temelleri sağlam düşüncelerin var fakat,Allah'ın kudretini sorgulamaya kalkışma.Görülen her şey,bir düzenin,bir kudretin eseridir...

Kullanıcı avatarı
Lily
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Lily »

Coma1925 söylediin herşeye %100 katılıyorum. ayrıca "irdelem Tanrı'ya bi iltifattır" lafın çok hoşuma gitti.Körü körüne koyun gibi aklını kullanmadan inanmaktansa,sahip olduun muakeme yeteneğini,aklını kullanman eğer varsa TAnrı'nın gözünde seni daha değerli kılmalı. Ayrıca bazı şeylerin de o zamanın koşullarına göre yazıldığını düşünmek te lazım.Ona bakarsanız islamda bildiim kadarıyla 4 kadın hakkı var erkeklerin.Şimdi bööle olan yerler de var hala ama biz onlara mağra adamı gözüyle bakıyoruz.Hangi kadın bunu kabul eder günümüzde...bu sadece bi örnekti.Ama bunun gibi başka bi sürü şey bulunur...aklıma şimdilik sadece bu gelio...sonuçta bunda binlerce yıl önceydi.
and we all went to heaven in a little row boat

Karga
Site ve Forum Yöneticisi
Site ve Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Karga »

Lily yazdı:Coma1925 söylediin herşeye %100 katılıyorum. ayrıca "irdelem Tanrı'ya bi iltifattır" lafın çok hoşuma gitti.Körü körüne koyun gibi aklını kullanmadan inanmaktansa,sahip olduun muakeme yeteneğini,aklını kullanman eğer varsa TAnrı'nın gözünde seni daha değerli kılmalı. Ayrıca bazı şeylerin de o zamanın koşullarına göre yazıldığını düşünmek te lazım.Ona bakarsanız islamda bildiim kadarıyla 4 kadın hakkı var erkeklerin.Şimdi bööle olan yerler de var hala ama biz onlara mağra adamı gözüyle bakıyoruz.Hangi kadın bunu kabul eder günümüzde...bu sadece bi örnekti.Ama bunun gibi başka bi sürü şey bulunur...aklıma şimdilik sadece bu gelio...sonuçta bunda binlerce yıl önceydi.
Dört kadın muhabbetin üzerine bir şeyler söylemek istiyorum ;

Orada dört kadın ile evlenebilir gibi bir anlam çıkartıyor insanlar. Oysaki işin aslı böyle değil ! Sen zor durumda, dul kalmış, kimsesiz kalmış kadını kendine alabilirsin demek ! Ve onların hepisine de bakabilecek kadar varlığın varsa ! Yoksa bizim kültürümüzdeki gibi dört kadın ile evlenebilir değil olay. Sadece kültürel bir saptırı. Gerçek islamın hiçbir kötü tarafını bulamazsınız arkadaşlar. İslam ile kültürel olarak yozlaştırdığımız şeyleri birbirine karıştırmayalım. Hoş karıştırmamak için gerçek islamı bilmek lazım ama onada .ötü yemiyor işte insaların !

Ayrıca akıl yolu ile bulmaktan bahsettim . Bunu bende kabul ediyorum. Ama bunu söyleyen insaların çoğu bunu sadece bir red ediş olarak kabul ediyor. "Akıl yolu" diye bir şeyden bahseden insanlar gerçektende akıllarını kullanarak, değerlendirerek bir sonuca varmamıştır. Ama reddetymenin en kolay yolu olduğu için bunu söyler.. Gerçektende aklını kullanarak reddeden kişiye elbetteki sözüm yok ama böyle olmayıp, aklını kullanmayan insalara; işte onlara söyleyecek çok sözüm var !
Kim,O Kim Deme...Benim,Ben...Öyle Bir Ben ki, Baştan Sona Sen...!

Resim

ConsuL
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen ConsuL »

vallahi karga öyle diyorsunda peygamberde evlenmiş onca kadınla hepsiylede hemen hemen birlikte olmuş hatta bunlardan çoçuğuda olmuş

SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

Bazı peygamberlerin birden fazla kadınla evlenme sebebi onların yoksulluğu ve acizlikleridir.Genelde bu tür insanlar kimsesiz kadınlar oluyor.Kötü yola düşmemeleri ve de daha iyi şartlarda hayat sürmeleri için onalrı nikâhına alıyo peygamberler.Bence bunun o zaman şartlarına göre düşünlürse hiç de uygun olmayacak bir yanı yok...

ConsuL
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen ConsuL »

benim demek istediğim o değil alıp muhafaza etmekten bahsediyoruz genel olarak diyorum bende hepsiyle beraberber olmuşlar hatta çoçuklarıda olmuş vallahi günün şartları da öyle olsa bana biraz mantıksız geliyor bahsettiğimiz sıradan insanlar değiliki adı üstünde PEYGAMBER :!:

Kullanıcı avatarı
Lily
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Lily »

Evt karga haklısın şu islam'ı tanımak konusunda.Mesela ben de oturup ta okumadım kuran-ı kerim'i.Benim "aklını kullanmak"tan kastım bişeyleri reddetmek diil aslında.Zaten hiçbi şekilde burada inançlarımdan bahsetmedim.Reddeiorum veya kabul ediorum demedim.Bunun nedeni de bilgimn olmaması.Ama TAnrı'nın ne olduğunu hepimiz bilioruz.Herneyse,toparlıyım...demek istediim -basit tasvirlerle-insanların ahlakının olması,iyi bi insan olması vs...için Allahtan korkması,dine inanması falan şart diil....bilmiorum sözün bana mıydı ama açıklama ihtiyacı duydum.

grungy
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen grungy »

bi de insanlarin, peygamberlerin kitaplarda tasvir ettikleri gibi bi tanri varsa hepiniz bittiniz olm:) sonucta cok iyi bir insan da olsan tanri ya inanmamanin bir cezasi var. incil ve kuran da yaziyor.

Karga
Site ve Forum Yöneticisi
Site ve Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen Karga »

Ben kimseyi hedef gösterip de yazmadım. Yarası olan gocunsun !
Kim,O Kim Deme...Benim,Ben...Öyle Bir Ben ki, Baştan Sona Sen...!

Resim

casey
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen casey »

grungy yazdı:bi de insanlarin, peygamberlerin kitaplarda tasvir ettikleri gibi bi tanri varsa hepiniz bittiniz olm:) sonucta cok iyi bir insan da olsan tanri ya inanmamanin bir cezasi var. incil ve kuran da yaziyor.
biliyorum... tezatlikta burda zaten..

ConsuL
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen ConsuL »

Kuranın türkçe mealini vakit buldukça okuyorum sebebi ise dini sömüren çok insan vawr ama ben şuna inanıyorum o kuranı dahi okumasam Allah var vede ben ona irdelemeyicek şekilde inanıyorum. Kendim bir hukuk öğrencisiyim ama genede onun ilahi adeletine inanıyorum...

Kullanıcı avatarı
Lily
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Lily »

Allaha inanırsın ama allah var diemezsin.Bi şekilde ne kadar "hayır" desendde içinde bi şüphe olur.Tıpkı kimsenin "kesin allah yok" diememesi gibi bişey...

MetalieN
Üye
Üye
İletişim:

..

Mesaj gönderen MetalieN »

Ben eminim var, ve eminim ki onu sorgulamak her ne kadar şapşallık :P olsa da gücenmez, çünkü sormamız için bir beyin koymuş kafatasımızın içine.. En basit denklem ise hayat felsefem haline gelmiş %50 :).. eğer inanırsak ve varsa kesin sonumuz cennetlik, eğer inanmazsak ve varsa ne olursa olsun sonsuza kadar kabir ızdırabı, cehennem azabı :).. Başka sorusu olan?.. Varsa ateist arkadaşlar cidden şu, şu, şu sebeplerden dolayı inanmıyorum desinler cidden merak ediyorum inanmama sebeplerini..
Non Faccio Questo Ingrande Dentro Me

STIFFNECKEDproductions,
DistroATTACK! & MetalATTACKmagazine & MetalATTACK WebZINE
check for more:

http://stiffnecked.tr.cx

MetalieN
Üye
Üye
İletişim:

Lily yazdı:Evt karga haklısın şu islam'ı tanımak konusunda.Mesela ben de oturup ta okumadım kuran-ı kerim'i.Benim "aklını kullanmak"tan kastım bişeyleri reddetmek diil aslında.Zaten hiçbi şekilde burada inançlarımdan bahsetmedim.Reddeiorum veya kabul ediorum demedim.Bunun nedeni de bilgimn olmaması.Ama TAnrı'nın ne olduğunu hepimiz bilioruz.Herneyse,toparlıyım...demek istediim -basit tasvirlerle-insanların ahlakının olması,iyi bi insan olması vs...için Allahtan korkması,dine inanması falan şart diil....bilmiorum sözün bana mıydı ama açıklama ihtiyacı duydum.
sonra okudum: "allahtan korkması, dine inanması" ben korkmam, hani bağırırlar ya allahtan başka bir şeyden korkmam diye, çok saçma gelir.. gülerim hatta, bir büyüğüm vardı, öldü, adam ben dövemediğim çocuğu sevemem derdi, beni çok severdi, hiç dövmedi ama ben de onu severdim aynı şeklide ve merak ederdim niye beni dövmüyor diye :).. Küçüktüm bayağı.. Her neyse aynı şekilde ben korktuğum, çekindiğim şeyi sevemem, korkunun olduğu yerde sevgi olamaz bence..

(ulan hacca mı gitsem artık yaa :) )

STIFFNECKEDproductions,
check for more:

COMA1925
Üye
Üye
İletişim:

Lily'e katılıyorum..
Var olduğunu söyleyenler kanıtlasın bakalım inanayım ben de imana geleyim.
Ne yaşıyorsanız bu hayatta onu yaşayın.En iyi şekilde..Gerisi fıss.
Alayına isyan !..

MetalieN
Üye
Üye
İletişim:

imana gelmek..

Seni imana gelmen için oturup ikna edecek değilim, ama sen yanarken ben yanımda hurilerle havuzda kokteylimi yudumluyor olacağım.. Eğer dinle ilgili takıldığın konu olursa yazarsın.. Ne öyle sanki adam sanki mahkum bende avukat çıkar beni yiyorsa diyor :).. Ben zaten istediğimi yapıyorum ama vicdanım ve imanım doğrultusunda, bir şeyi yanlış yaptığım zaman tamamen kendi içimde yaşıyorum cehennemi zaten..

Esas siz bana açıklayın her şey nasıl bu kadar kusursuz oluşmuş? İstediğinizi yapacağınız hayatı nasıl elde ettiniz.. İkna edin imanımı bırakayım..

STIFFNECKEDproductions,
check for more:

COMA1925
Üye
Üye
İletişim:

sen yaptığın her şeyi her iyiliği havuzda hurilerle kokteyl yudumlamak için yapıyorsan ne kadar kusursuz bir inanca sahip olduğunu eğer varsa tanrı yargılayacaktır zaten..
Düşün bakalım,ben yaptığım bir iyiliği iyilik olsun,iyi niyetle yapıyorum sen cehennemde yanmamak için yapıyorsun..Hangisi daha iyi karar ver bakalım ona..
Kim neye isterse ona inanır beni zerre ilgilendirmez.İnanla da inanmayanla da en koyu tartışmaya girerim o ayrı..Kimse beni inanmak için veya inanmamak için zorlayamaz.
Eğer öyle olsaydı hem kur'an okumuş hem marx ve engelsi okumuş ben bir tanesini seçerdim kendime.
Ben kafama göre yaşıyorum.Aklım ne isterse onu yaparım.Eğer böyle yaparak bir günah işlemişsem sizin inancınıza göre onun da hesabını en güzel şekilde veririm.
Yukarıya çıkacaksam delikanlılığı yerde bırakıp gitmem. 8)
Alayına isyan !..

MetalieN
Üye
Üye
İletişim:

COMA1925 yazdı:sen yaptığın her şeyi her iyiliği havuzda hurilerle kokteyl yudumlamak için yapıyorsan ne kadar kusursuz bir inanca sahip olduğunu eğer varsa tanrı yargılayacaktır zaten..
Düşün bakalım,ben yaptığım bir iyiliği iyilik olsun,iyi niyetle yapıyorum sen cehennemde yanmamak için yapıyorsun..Hangisi daha iyi karar ver bakalım ona..
Kim neye isterse ona inanır beni zerre ilgilendirmez.İnanla da inanmayanla da en koyu tartışmaya girerim o ayrı..Kimse beni inanmak için veya inanmamak için zorlayamaz.
Eğer öyle olsaydı hem kur'an okumuş hem marx ve engelsi okumuş ben bir tanesini seçerdim kendime.
Ben kafama göre yaşıyorum.Aklım ne isterse onu yaparım.Eğer böyle yaparak bir günah işlemişsem sizin inancınıza göre onun da hesabını en güzel şekilde veririm.
Yukarıya çıkacaksam delikanlılığı yerde bırakıp gitmem. 8)
Kesinlikle böyle bir düşüncem yok o sadece sizi cezbetmek için bir parça espiriydi o.. Zaten kendim yazdım oraya gitmeden kendi vicdan azabımda çekiyorum diye.. Tabii ki öncelikle insanın kendisi için olmalı her şey, kendisine olan saygısı gibi.. Benim anlatmak istediğim ben inanarak çıkacağım ki emin ol delikanlılık sökmüyor, kabir hayatı yaşanmışlıklarla geçiyor, kıyamete kadar oradasın ve yine emin ol ki o günler geldiğinde korkudan anneni bile tanımayacaksın.. Kur' an' da da "inanların inanç seviyesine göre o korku ve korkudan kaynaklanan acıları azaltılacaktır" diye yazıyor.. Yani yine kendine yapmış oluyorsun.. Dünyanın en iyi insanı olsanda ben Allaha inanmam dediğin an biter.. Ama şunu da belirteyim yapacağım şeyleride Allah Rızası için yaparım, cennete gitmek için değil ve inanki en az senin kadar da günahım vardır herhalde.. Ama işte tüm olay o %50' lik olaydan oluşuyor.. Ve eklerim sapına Marx' ı da Engels' i de okudum, Kur' an' ı da hala okurum, her okuduğumda da yeni şeyler görür, öğrenirim..

Benim anlamadığım şu kitapta "ampül" diye bir şeyin varlığından tutta atmosferin 7 kat olduğu bile yazıyorken nasıl olurda dini boş olmakla suçluyorsunuz onu anlayamıyorum.. Kitap yazılalı geçmiş üstünden 1400 yıl.. Ne ampül ne de egzosfer vardı o zaman.. Neyse daha ne diyeyim bilemiyorum zaten.. Siz yazın ben cevaplarım buradan..

STIFFNECKEDproductions,
check for more:

COMA1925
Üye
Üye
İletişim:

Ben sana kur'an'ı inkar ediyorum veya ben Allah'a inanmıyorum demiyorum.Benim dediğim olay farklı.Yani ne öyle ne böyle anlatabildim mi.
Ama sen o kadar emin konuşuyorsun ki sanki gitmiş gelmiş gibi.Elbette insan nasıl inanırsa öyle konuşur.O da senin o inandıklarının hakatten gerçek olduğunu düşünmenden kaynaklanıyor.
Ben diyorum ki.İnsan emin olmamalı..Ne varlığından ne yokluğundan..
Şüphesiz ki kur'an çok büyük bir eserdir.İnsan ilişkileri,toplum yapısı ve siyasi mevzular hakkında inanılmaz büyük bilgiler verir.
Senin bahsettiğin ampul mevzusunun benzerlerini biliyorum ben de.
Misal okyanus akıntıları;
Kur'an da diyor ki ;yer yüzünde iki deniz var bu iki deniz birbirine karışmaz.
Hakatten de öyle yer yüzünün bir yarısındaki okyanusla diğer yarısındaki bir boğazda birleşiyor(ayrıntıları unuttum şimdi uzun zaman oldu bunları okuyalı) ve birleştikleri yerde ikisi birbirine karışmıyor..Bu da yüzyıllar sonra ortaya çıkarılan okyanus akıntıları prensibini ortaya koyuyor.
Yani bunun gibi bir çok şey..
Ama bunlar var diye körü körüne inanmıyorum anlatabildim mi...
Aynı zamanda inanmıyor da değilim.
Ben sadece toplum tarafından konulmuş kalıpların içinde sıkışmıyorum.
"öyle yapma günah" "öyle deme günah" "öyle deme cehennemde yanarsın valla" gibi laflara bağlı kalmıyorum...Ben inancımı yanlız ve yanlız kendi içimde yaşıyorum..
Keşke herkes bundan biraz nasibini almış olsa..
Eğer öyle olsaydı bugün filisitin ve israil,abd ve ırak savaşmazdı..Haçlı seferleri vs.ler olmazdı..Sivas'ta otuz tane aydınımız yanmazdı.!!!
Bence herkes kendi inancını yaşasın,kendi kendine sorsun tartışsın muhakeme yapsın..
Dediğim gibi ben toplumun koyduğu tabulara bağlı kalmıyorum veya başkalarının bana "inan!!" demesine kulak asmıoyrum..Ben aklım nasıl diyorsa öyle yaşıyorum inancımı..Yeri geldiğinde ağız alışkanlığı ağzımdan allaha küfür de çıkar..Bazen başka insanların yanında yapınca bunu "sus lan töbe de" diyen oluyor..Ben buna karşıyım işte..Ederim kardeşim ne olacak?Eğer tanrı o kadar büyük ve kudretliyse benim o küfürümden incilcek mi birşey kaybedecek mi?.Zaten onla benim aramda bir mevzu..Belki insanların koyduğu tabulara göre değil insan ile tanrı arasında bambaşka bir ilişki var..
vs vs ..
Alayına isyan !..

Kullanıcı avatarı
Lily
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Lily »

Tanrı denildiği kadar merhametliyse,yüceyse,bi insanı ona inanmadığı için cehennem ateşlerinde yakmaz.Ben buna inanmıyorum.Eğer tanrı varsa bi insanı yaşadığı hayata,yaptığı şeylere,icraatlarına göre yargılar.İnançlarına göre diil...bu saçmadır.Kİmse yanmayacak Tanrı'ya inanmadığı için..O kitaplar ne derse desin.

COMA1925
Üye
Üye
İletişim:

öyle de denebilir.
Alayına isyan !..

Kilitli