Eğitim için çözüm önerileri

Okullar, yurtlar, eğitim-öğretim, rock kulüpleri, okul faaliyetleri...
Kullanıcı avatarı
goqhan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen goqhan »

veronique yazdı:
goqhan yazdı:
veronique yazdı:universiteden daha fazla meslek lisesi lazım bence.. koc fabrikada calısıcak teknik eleman bulamıyor su anda meslek lisesi mezunu cok az oldugu icin ve o yuzden burs vermeye basladı
yany sence univ sayısı yeterli (2 milyon aday var!) meslek lisesimi az diosun??
universite yeterli tamam olmustur gibi bisey demedim.. ama bence universitelerden daha onemli bi sorun meslek liseleri ama eger simdi ekonomisi iyi olan devletlere bakarsan meslek liselerine ne kadar onem verdiklerini gorursun..
tabi cocuga bi dayatma uygulanmamalı ama herkes universite okuaycak diye bi zorunluluk yoktur.. bazı insanların eli yatkın oluyor bazı isleri.. bunu boyle liselerde gelsitirip topluma yardımcı olmalılar.. bi ulkede teknisyen yok ama milyon tane issiz muhendis var ne demektir bi dusun bence

suan turkiyenin her ilinde en az 5 tane meslek lisesi vardır bu miktar gelismis sehirlerde daa daa fazla ama en azında dusunucek olursak suan 81*5 tane meslek lisesi bulunmaktadır.univlere gelicek olursak sadece 80 tane var (ondan da tam emin diilim kactanesine univ denirse artık) bu durumda meslek lisesi diil ulkeye universte lazımdır universte!!!

suan meslek lisesi cıkıslıda bir suru genc ve issiz insan bulunmaktadır.bu insanların hayatlarınıda kimse bunlara bidaha vermicektir.cunku cogu aile zoruyla, yanlıs yonlendirmeyle veya kendi aptallıklarıyla hic bikmedigi tanımadıgı bi bolumu secmis bulunmaktadır.

daha fazla meslek lisesi yerine, daha bilincli ve yetenikli ogrenci alınmalıdır bolumlere.yany olay;

-''ilk okul diploma notun kac?''
-''X hocam''
-''Hmm.. X puanın ve okul aile birligine vericek sukadarda paran varsa su bolumu okuyabilirsin''

işte dialoklar bole gelismektedir ve ogrenci bildigi ve istedigi bolum yerine diploma notuyla bolum secmektedir.bu mesleki teknisyen sıkıntısıda az olan meslek lisesinden kaynaklanmamaktır seninde anlayacagın uzere :023

Kullanıcı avatarı
veronique
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen veronique »

goqhan yazdı:
veronique yazdı:
goqhan yazdı: yany sence univ sayısı yeterli (2 milyon aday var!) meslek lisesimi az diosun??
universite yeterli tamam olmustur gibi bisey demedim.. ama bence universitelerden daha onemli bi sorun meslek liseleri ama eger simdi ekonomisi iyi olan devletlere bakarsan meslek liselerine ne kadar onem verdiklerini gorursun..
tabi cocuga bi dayatma uygulanmamalı ama herkes universite okuaycak diye bi zorunluluk yoktur.. bazı insanların eli yatkın oluyor bazı isleri.. bunu boyle liselerde gelsitirip topluma yardımcı olmalılar.. bi ulkede teknisyen yok ama milyon tane issiz muhendis var ne demektir bi dusun bence

suan turkiyenin her ilinde en az 5 tane meslek lisesi vardır bu miktar gelismis sehirlerde daa daa fazla ama en azında dusunucek olursak suan 81*5 tane meslek lisesi bulunmaktadır.univlere gelicek olursak sadece 80 tane var (ondan da tam emin diilim kactanesine univ denirse artık) bu durumda meslek lisesi diil ulkeye universte lazımdır universte!!!

suan meslek lisesi cıkıslıda bir suru genc ve issiz insan bulunmaktadır.bu insanların hayatlarınıda kimse bunlara bidaha vermicektir.cunku cogu aile zoruyla, yanlıs yonlendirmeyle veya kendi aptallıklarıyla hic bikmedigi tanımadıgı bi bolumu secmis bulunmaktadır.

daha fazla meslek lisesi yerine, daha bilincli ve yetenikli ogrenci alınmalıdır bolumlere.yany olay;

-''X hocam''
-''Hmm.. X puanın ve okul aile birligine vericek sukadarda paran varsa su bolumu okuyabilirsin''

işte dialoklar bole gelismektedir ve ogrenci bildigi ve istedigi bolum yerine diploma notuyla bolum secmektedir.bu mesleki teknisyen sıkıntısıda az olan meslek lisesinden kaynaklanmamaktır seninde anlayacagın uzere :023
benim demek istedigim zaten bilincli ve yetenekli ogrencilerin okullar tarafındna yonlendirilerek meslek lisesine gonderilmesi.. yoksa seni liseden sonra okutmayacam diye aile baskısıyla gidilirse lisenin de universitenin de bi anlamı olmaz.. ayrıca universite mezun olanlara da hayat altın tepside tekrar sunulmuyor..
ama senin bahsettigin sey egitimden cok aile iliskileri ve rusvetle ilgili bi sorun eger benim bahsettigim sistem duzgun bi sekilde islese bi cok universite acılsın devlet onlara baksın mantıgından cok daha iyi isleyecektir emin ol..

Kullanıcı avatarı
whatsername
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen whatsername »

jonnathan yazdı:
whatsername yazdı:
jonnathan yazdı:bende sana diyorum ki Turkiye'de 52 tane devlet universitesi var.bunlar icin yıllık belirli bir miktar para ayırmak gerekiyor.İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi hocalarının anlattıgına gore okul yakacak alacak parayı zor buluyormus ve kısın buyuk kısmında kaloriferler yanmıyormus.Dahası bir sınıfta kırılan bir camın ucretini okulda para kalmadıgı icin ogrenciler odemis.Bu olay Turkiye'nin en gelismis 3. sehrinde yasanıyor,sen birde Dogu'yu dusun...Simdi sen diyorsun ki,özel universiteler devlete devredilsin.bu demek oluyor ki +21 universite.devlet suan ki yuku kaldıramazken,birde bu yuku ustune nasıl alsın?
iyi de zaten özel üniversiteler belli imkanları, ihtiyaç olan çoğu şeyi sağlamış durumda.. evet devletin kendi üniversitelerine gereken şartları sunamadığı da ortada ama bu durumda da eğitim seviyesi çok mu yüksek? açıkta kalan yüzbinlerce insan var.. bunu ortadan kaldırabilmek için ya öğrenci sayısının azalması, ya da üniversitelerin artması gerekiyor.
eger ozel uni.ler olmasa daha cok ogrenci acıkta kalacak,devlete devredilirsede egitim seviyesi dusecek,hatta bir cogu kapanacak ki zaten devlete devredilmesi utopya...
işte bu durumda da eşitlik devreye giriyor.. özel üniversitelerin puanları -genelde- devlet üniversitelerinden daha düşük. bu durumda da -genelde- özel üniversiteyi kazananla devlet üniversitesini kazanan öğrencinin çalışması bir olmuyor. ve ek olarak da, özel üniversitelerden mezun olan öğrencilere sağlanan iş imkanları.. her şeyden önce sınava hazırlanma aşamasında eğer aday zenginse, "olmadı, özele giderim " diye bir rahatlık içinde oluyor. diğerlerinde gelecek kaygısı.. evet türkiyenin şartlarına bakılırsa özel üniversitelere ihtiyaç var ama keşke şartlar mümkün olsa da kaldırılsa..
Lasciate mi cantare

Kullanıcı avatarı
goqhan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen goqhan »

whatsername yazdı:
jonnathan yazdı:
whatsername yazdı: özel üniversitelerin sadece kapatılması tabi ki işi daha da zor bir hale getirir. özel üniversiteler özel olmaktan çıksın. şahsen ben bunu demek istiyordum. yani özel üniversiteler de devlet üniversitesi olsun. ortada özel diye bir şey kalmasın..

sadece üniversite okumuş olmak için, devlet üniversitelerinde doğru düzgün bir yer kazanamayıp çareyi özel üniversitelerde bulan insanlar tanıyorum. özel üniversitelerin sağladığı imkanlar tabiki tartışılmaz bile. okulu başarıyla bitirdiğin takdirde çok güzel iş imkanları da sunuyorlar ama o üniversitelere girebilmek için de hatrı sayılır bir miktar da servetinizin olması gerek.. öss zaten zor bir sistem ve bu sistemde çoğu öğrenci dersaneye bile gidemeden çalışıyor kendi imkanlarıyla bir şeyler yapmaya çalışıyor bu durumda özel üniversitelerin mantığı ne? he, bazı bölümlerde özel üniversitelerin puanları devlet üniversitelerinden daha yüksek ama bu da tercihten kaynaklanan bi durum yine..
bende sana diyorum ki Turkiye'de 52 tane devlet universitesi var.bunlar icin yıllık belirli bir miktar para ayırmak gerekiyor.İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi hocalarının anlattıgına gore okul yakacak alacak parayı zor buluyormus ve kısın buyuk kısmında kaloriferler yanmıyormus.Dahası bir sınıfta kırılan bir camın ucretini okulda para kalmadıgı icin ogrenciler odemis.Bu olay Turkiye'nin en gelismis 3. sehrinde yasanıyor,sen birde Dogu'yu dusun...Simdi sen diyorsun ki,özel universiteler devlete devredilsin.bu demek oluyor ki +21 universite.devlet suan ki yuku kaldıramazken,birde bu yuku ustune nasıl alsın?
iyi de zaten özel üniversiteler belli imkanları, ihtiyaç olan çoğu şeyi sağlamış durumda.. evet devletin kendi üniversitelerine gereken şartları sunamadığı da ortada ama bu durumda da eğitim seviyesi çok mu yüksek? açıkta kalan yüzbinlerce insan var.. bunu ortadan kaldırabilmek için ya öğrenci sayısının azalması, ya da üniversitelerin artması gerekiyor.
arkadaslar bikere ozel universteler devlete verilsin die bi durum soz konusu bile olamas kii!!herseyi gectim coguda egitim icin diil ticaret icindir adam okadar para harcamıs yatırım yapmıs bunu devlete nie versin bole bisii utopyadan daa ote bisiidir yany.

burda cozum daha baska bisii olmalıdır;
-fiyatlara belirli bi sınır koyabilirler,
-ucretsiz okutucak ogrenci sayısına devlet bellirler ve artırır,
-veya su bolumu okucak ogrencin en az sukadar puan yapmalıdır (kii kaliteli olanlarının cogunun puanda fırladıklarını gorursunuz)
gibi gibi gibi... bunlar dahada cogaltılabilir bize burda dusen soru ise devlete verilsin diil nası duzenlenebilir olmasıdır bence...

Kullanıcı avatarı
goqhan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen goqhan »

veronique yazdı:
goqhan yazdı:
veronique yazdı:universite yeterli tamam olmustur gibi bisey demedim.. ama bence universitelerden daha onemli bi sorun meslek liseleri ama eger simdi ekonomisi iyi olan devletlere bakarsan meslek liselerine ne kadar onem verdiklerini gorursun..

-''X hocam''

benim demek istedigim zaten bilincli ve yetenekli ogrencilerin okullar tarafındna yonlendirilerek meslek lisesine gonderilmesi.. yoksa seni liseden sonra okutmayacam diye aile baskısıyla gidilirse lisenin de universitenin de bi anlamı olmaz.. ayrıca universite mezun olanlara da hayat altın tepside tekrar sunulmuyor..
ama senin bahsettigin sey egitimden cok aile iliskileri ve rusvetle ilgili bi sorun eger benim bahsettigim sistem duzgun bi sekilde islese bi cok universite acılsın devlet onlara baksın mantıgından cok daha iyi isleyecektir emin ol..
aslında seninle aynı seyden bahsediorum bierde catısıorum senin dedigin sitem tamam evyallah ama bu turkiyede daa cok meslek lisesiyle bu sıkıntı aslmazsın bu sıkıntıyı elindeki mezcut liselere getirdigin bellirli prosedurlerle ogrenci secimindeki ciddiyetinle asarsın

Kullanıcı avatarı
veronique
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

goqhan yazdı:
veronique yazdı:
goqhan yazdı:

-''X hocam''

aslında seninle aynı seyden bahsediorum bierde catısıorum senin dedigin sitem tamam evyallah ama bu turkiyede daa cok meslek lisesiyle bu sıkıntı aslmazsın bu sıkıntıyı elindeki mezcut liselere getirdigin bellirli prosedurlerle ogrenci secimindeki ciddiyetinle asarsın
ya da meslek liselerine verilebilecek daha fazla imkanlarla asmak daha mantıklı.. ogrencileri buna yoneltmek gerek

Kullanıcı avatarı
whatsername
Müdavim Üye
Müdavim Üye

goqhan yazdı:
whatsername yazdı:
jonnathan yazdı:bende sana diyorum ki Turkiye'de 52 tane devlet universitesi var.bunlar icin yıllık belirli bir miktar para ayırmak gerekiyor.İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi hocalarının anlattıgına gore okul yakacak alacak parayı zor buluyormus ve kısın buyuk kısmında kaloriferler yanmıyormus.Dahası bir sınıfta kırılan bir camın ucretini okulda para kalmadıgı icin ogrenciler odemis.Bu olay Turkiye'nin en gelismis 3. sehrinde yasanıyor,sen birde Dogu'yu dusun...Simdi sen diyorsun ki,özel universiteler devlete devredilsin.bu demek oluyor ki +21 universite.devlet suan ki yuku kaldıramazken,birde bu yuku ustune nasıl alsın?
arkadaslar bikere ozel universteler devlete verilsin die bi durum soz konusu bile olamas kii!!herseyi gectim coguda egitim icin diil ticaret icindir adam okadar para harcamıs yatırım yapmıs bunu devlete nie versin bole bisii utopyadan daa ote bisiidir yany.

burda cozum daha baska bisii olmalıdır;
-fiyatlara belirli bi sınır koyabilirler,
-ucretsiz okutucak ogrenci sayısına devlet bellirler ve artırır,
-veya su bolumu okucak ogrencin en az sukadar puan yapmalıdır (kii kaliteli olanlarının cogunun puanda fırladıklarını gorursunuz)
gibi gibi gibi... bunlar dahada cogaltılabilir bize burda dusen soru ise devlete verilsin diil nası duzenlenebilir olmasıdır bence...
üniversiteleri yaptıranlar da ileri gelen iş adamları, kuruluşlar, vs vs.. yani adam üniversiteden gelen paranın kaç katını kazanıyor.. ayrıca elde edilen gelirin tamamı okulu yaptıranların cebine inmiyor olsa gerek..

evet burslu alınan öğrenci sayısında artış, fiyatlarda azalış.. bunlara katılıyorum.. puan barajı onlarda da geçerli zaten ama bu barajın özel üniversitelerde yükselmesi onların aleyhine olur..
Lasciate mi cantare

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen jonnathan »

whatsername,daha ilk mesajında soylemistim fırsat esitligi konusunda hemfikiriz diye,ancak bu is ozel universite dusmanlıgıyla cozulmez...
goqhan yazdı:herseyi gectim coguda egitim icin diil ticaret icindir
ozel universiteler,vakıf universitesidir ve kar amaclı kurulmaları yasaktır.usulsuzluk yapılırsa ne ala..
sleeping with the earth my dying bride

Kullanıcı avatarı
hi_fi_girl
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen hi_fi_girl »

Meslek lisesinin hiç bir esprisi yokki zaten şuanda... meslek lisesinde elektrik bölümü okuyup adam mühendisi olamıyor neden çünkü seçebileceği alan kısıtlı o bölümü okuyan elektrikle ilgisi eğitim alan seçemiyor düz liseye giden elektrikle alakası olmayan adam seçebiliyor saçma ozaman farklı bi mevzuat getirilmeli. meslek lisesi okumanın bi ayrıcalığı bi avantajı olmalı

Kullanıcı avatarı
veronique
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

hi_fi_girl yazdı:Meslek lisesinin hiç bir esprisi yokki zaten şuanda... meslek lisesinde elektrik bölümü okuyup adam mühendisi olamıyor neden çünkü seçebileceği alan kısıtlı o bölümü okuyan elektrikle ilgisi eğitim alan seçemiyor düz liseye giden elektrikle alakası olmayan adam seçebiliyor saçma ozaman farklı bi mevzuat getirilmeli. meslek lisesi okumanın bi ayrıcalığı bi avantajı olmalı
meslek lisesi muhendis degil teknisyen yetistirir ve bi muhendis teknisyenin isini yapamaz.. zaten benim bildigim kadarıyla su anda piyasada teknisyen acıgı var o yuzden meslek lisesinin en buyuk esprisi budur.. ama tabi turkiye de herkes her isi yapabildigini iddaa ediyor kimse ozel bi egitim aramıyor

Kullanıcı avatarı
whatsername
Müdavim Üye
Müdavim Üye

jonnathan yazdı:whatsername,daha ilk mesajında soylemistim fırsat esitligi konusunda hemfikiriz diye,ancak bu is ozel universite dusmanlıgıyla cozulmez...
özel üniversite düşmanlığı değil, sadece onların yerine devlet üniversitesi olsa da herkes aynı şartlarda eğitim görse.. ama evet haklısın, bu şartlar altında imkansız..
Lasciate mi cantare

Kullanıcı avatarı
goqhan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen goqhan »

jonnathan yazdı:whatsername,daha ilk mesajında soylemistim fırsat esitligi konusunda hemfikiriz diye,ancak bu is ozel universite dusmanlıgıyla cozulmez...
goqhan yazdı:herseyi gectim coguda egitim icin diil ticaret icindir
ozel universiteler,vakıf universitesidir ve kar amaclı kurulmaları yasaktır.usulsuzluk yapılırsa ne ala..
koc, sabancı vs gibilerinin dısında dieleri eminimki kar amaclı univlerdir.zaten adam hayrına acmıs olsa nie parayla hemde buyuk paralarla okutsun kii.koc sabancı gibileri ise kendilerine nitelikli eleman bulmak icin kurulmus universtelerdir onlarında hedefleri farklıdır.

Kullanıcı avatarı
hi_fi_girl
Müdavim Üye
Müdavim Üye

veronique yazdı:
hi_fi_girl yazdı:Meslek lisesinin hiç bir esprisi yokki zaten şuanda... meslek lisesinde elektrik bölümü okuyup adam mühendisi olamıyor neden çünkü seçebileceği alan kısıtlı o bölümü okuyan elektrikle ilgisi eğitim alan seçemiyor düz liseye giden elektrikle alakası olmayan adam seçebiliyor saçma ozaman farklı bi mevzuat getirilmeli. meslek lisesi okumanın bi ayrıcalığı bi avantajı olmalı
meslek lisesi muhendis degil teknisyen yetistirir ve bi muhendis teknisyenin isini yapamaz.. zaten benim bildigim kadarıyla su anda piyasada teknisyen acıgı var o yuzden meslek lisesinin en buyuk esprisi budur.. ama tabi turkiye de herkes her isi yapabildigini iddaa ediyor kimse ozel bi egitim aramıyor
meslek lisesine giden lise mezunu olarakmı kalmalı yapmayın arkadaslar meslek lisesine gitmek demek lise mazunu olmaya zorlanmak demekmi çok saçma.. sen meslek lisesine gidiyosun teknisyen olarak kalıcaksın mecbursun başka şansın yok!! ne demek bu şiddetle kınıyorum :023
En son hi_fi_girl tarafından 15 Kas 2006 01:25 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
goqhan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen goqhan »

eger kii senin dedigin gibi yaparsak duz,anadolu,fen liselerini okuyanlar nolucak.yook hepsini aynı catıda toplayalım dersen teknisyen nerden yetisicek.
yuzeysel olarak sistem iidir ayrıntıda sıkıntı cekmekteyis.zaten basarıda ayrıntılarda gizlidir..

Kullanıcı avatarı
veronique
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

hi_fi_girl yazdı:
veronique yazdı:
meslek lisesine giden lise mezunu olarakmı kalmalı yapmayın arkadaslar meslek lisesine gitmek demek lise mazunu maya zorlanmak demekmi çok saçma..
lise mezunu diye bakarsan olaya oyle gozukur.. yuksek egitim alabilir ayrıca meslek lisesi duz lise degildir eger bi ulkede herkes universite okursa sınava boyle binlerce milyonlarca kisi katılır ve isin icinden cıkılamaz.. bu ulkede meslek lisesi mezunlarına da ihityac var

Kullanıcı avatarı
hi_fi_girl
Müdavim Üye
Müdavim Üye

meslek lisesi adı üstünde lise mezunu olarak kalıyosun. düz liseye giden vatandaşın seçme hakkı sonsuzdur
lise-2. sınıfta istediği bölümü seçebilir ama bilhassa meslek liselerinin seçtiği yerleri kolayca seçememeli yada bu bölümlere meslek liselerine öncelik verilmeli sonuçta o mesleğin altyapı eğitimini alan onlar..

Kullanıcı avatarı
hi_fi_girl
Müdavim Üye
Müdavim Üye

ayrıca bir ülkede herkesin üniversite mezunu olması beni korkutmaz.. başarılı olan her birey hakettiği gibi yüksek öğrenim görebilmeli diye düşünüyorum...

Kullanıcı avatarı
goqhan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen goqhan »

hi_fi_girl yazdı:meslek lisesi adı üstünde lise mezunu olarak kalıyosun. düz liseye giden vatandaşın seçme hakkı sonsuzdur
lise-2. sınıfta istediği bölümü seçebilir ama bilhassa meslek liselerinin seçtiği yerleri kolayca seçememeli yada bu bölümlere meslek liselerine öncelik verilmeli sonuçta o mesleğin altyapı eğitimini alan onlar..
meslek lisesi teknisyen yetistirir muhendis diil!! bunlarda egitimlerini lisede sonlandırmak zorunda diildirler 2 yıllıkta yuksek ogrenim gorerek egitimlerine devam edebilirler kii burda da onlara oncelik tanınmaktadır zaten.

Kullanıcı avatarı
veronique
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

hi_fi_girl yazdı:meslek lisesi adı üstünde lise mezunu olarak kalıyosun. düz liseye giden vatandaşın seçme hakkı sonsuzdur
ama zaten anlatamaya calıstıgım bi insan meslek lisesinden insaat bitirirse insaat teknisyeni olur ama universitesini bitirirse muhendisi olur.. muhendis olmak icin gerekenlerle teknisyen olmak icin gerekenler bambaskadır yani insanların ozellileri baskadır. meslek liselerini bitirince zaten 2 yıllık yuksek egitim hakkını kazanıyorsun yani lise mezunu olarak kalmıyorsun

Kullanıcı avatarı
hi_fi_girl
Müdavim Üye
Müdavim Üye

veronique yazdı:
ama zaten anlatamaya calıstıgım bi insan meslek lisesinden insaat bitirirse insaat teknisyeni olur ama universitesini bitirirse muhendisi olur.. muhendis olmak icin gerekenlerle teknisyen olmak icin gerekenler bambaskadır yani insanların ozellileri baskadır. meslek liselerini bitirince zaten 2 yıllık yuksek egitim hakkını kazanıyorsun yani lise mezunu olarak kalmıyorsun
bilgisayar bölümünü bitirdim e mühendisliğini yazamadım buna ne diyeceksin ben bunun eğitimini almışken neden devam ettirip mühendisi olamıyorum. ayrıca mühendislik okuyan arkadasımın 3 yılda gördüğü dersleri ben 2 yıllık üni de 2 sene de aldım ben bunlar da gerçekler hemde acı gerçekler...

Kullanıcı avatarı
veronique
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

hi_fi_girl yazdı:
veronique yazdı:
bilgisayar bölümünü bitirdim e mühendisliğini yazamadım buna ne diyeceksin ben bunun eğitimini almışken neden devam ettirip mühendisi olamıyorum. ayrıca mühendislik okuyan arkadasımın 3 yılda gördüğü dersleri ben 2 yıllık üni de 2 sene de aldım ben bunlar da gerçekler hemde acı gerçekler...
bilgisayar bolumunun aldıgı dersleri bilmiyorum ama elektronik, insaat gibi bolumlerin aldıgı derslerle muhendis olmak arasında dunyalar kadar fark var.. ayrıca senin okdugun meslek dalının bi suru calısma olanagı var.. sen olaya ben muhendis degilim diye bakıyorsun oysa bu ulkede kotu yetistirilmis bi suru muhendis ama var iyi yetisitrilmis meslek lisesi mezunu cok az..

Kullanıcı avatarı
hi_fi_girl
Müdavim Üye
Müdavim Üye

işte onu diyorum bende düz lise mezunu mühendislik olsun da ne olursa olsun diyo yazıyo hepsini.. ama onun tekniğini okuyan lise öğrencisi bilinçli seçer.. karambole tutturupta okyandan mı hayı beklersin yoksa altyapısı olan mesleğini bilinçli seçendenmi.
gene en başta dediğim olaya geliyoruz. meslek liselerinin önüne getirilen saçma sapan engellemeler yüzünden tombala gibi bi bölümü seç atla diğer bölümü seç üniversite seçiminde alanın çok kısıtlı. örneğin ben "bilgisayar öğretmenliği" "bilgisayar sistemleri öğretmenliği" ni seçemiyorum ama "bilgisayar teknolojileri öğretmenliği" ni seçebiliyorum "mühendislik" seçemiyorum.
peki neden?? sebep ne??? hepsinin meunu da zorla şerle devlette sadece mühendislik ya da sadece öğretmenlik yapmayacakmı??
bunun mantığı yok ve varolmayan bi mantığı bize sindirttiler.
ben istemediğim halde istemediğim bi meslek seçtim hee onu bile icra edemiyorum o ayrı konu burası TR

Kullanıcı avatarı
hi_fi_girl
Müdavim Üye
Müdavim Üye

benim yatmam gerekiyor veronique. ama bu konuya yine burda karşılaşınca devam edelim olurmu. çünkü bu olayların içinde olup yaşayan daha iyi bilir diye düşünüyorum :006

Kullanıcı avatarı
veronique
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

hi_fi_girl yazdı:işte onu diyorum bende düz lise mezunu mühendislik olsun da ne olursa olsun diyo yazıyo hepsini.. ama onun tekniğini okuyan lise öğrencisi bilinçli seçer.. karambole tutturupta okyandan mı hayı beklersin yoksa altyapısı olan mesleğini bilinçli seçendenmi.
gene en başta dediğim olaya geliyoruz. meslek liselerinin önüne getirilen saçma sapan engellemeler yüzünden tombala gibi bi bölümü seç atla diğer bölümü seç üniversite seçiminde alanın çok kısıtlı. örneğin ben "bilgisayar öğretmenliği" "bilgisayar sistemleri öğretmenliği" ni seçemiyorum ama "bilgisayar teknolojileri öğretmenliği" ni seçebiliyorum "mühendislik" seçemiyorum.
peki neden?? sebep ne??? hepsinin meunu da zorla şerle devlette sadece mühendislik ya da sadece öğretmenlik yapmayacakmı??
bunun mantığı yok ve varolmayan bi mantığı bize sindirttiler.
ben istemediğim halde istemediğim bi meslek seçtim hee onu bile icra edemiyorum o ayrı konu burası TR
meslek lisesi mezunu olunca bi dallda uzmanlasmıs oluyorsun eger muhendislik okursan bu imkanın elinden alınıyor yani onu okuyamamak aslında sana muhendislerden daha buyuk bi artık saglıyor.. hic bi muhendis ek parca takıp cıkarmayı ogrenmez ama bi teknisyen bunu cok kolay yapar.. muhendis ek parca dizayn etmeyi ogrenir.. ben meslek liseleriyle muhendisligi cok ayrı tutuyorum o yuzden..
ogretmenlik olayına gelince hic bi fikrim yok onu sen okuyan biri olarak daha acıklarsan sevinirim..

ayrıca iyi geceler bende devam etmek isterim konusmaya :)

Kullanıcı avatarı
simsiyah_85
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen simsiyah_85 »

hi_fi_girl yazdı:
veronique yazdı:
bende meslek lisesi mezunuyum ve liseden sonra hemen yüksek okul'a (2yıllık üni) gittim ve size burdaki eğitim sistemini anlatım özetle..

4yıllıklarla ders, eğitm vs bunlar direkt aynı birebir fakat 2yıllık 4yıllığın sıkıştırılmış versiyonu şu şekilde açıklıyım;
onların 1. sınıfta aldıkları eğitimi sen birinci senin ilk yarısında,
onların 2. sınıfta aldıkları eğitimi ve dersleri sen birinci senin ikinci yarısında,
onların 3. sınıfta aldıkları eğitimi ve dersleri sen ikinci senin ilk yarısında,
onların 4. sınıfta aldıkları eğitimi ve dersleri sen ikinci senin ikinci yarısında, alıyosun ve herşey çok daha zor oluyo devam zorunluluğundan tut geçiş notuna, derslerin ağırlığından tut koca bi senenin yarım döneme sıkıştırılmasına ve bunun sonucunda sürekli ders ders ders.. yada ödev ödev ödev vs bunlar cidden kaldırılması zor bi yük, 2 yıllık ünide okumak gerçekten çok daha zor 4 yıllığa oranla
hayat farkında mısın, anlıyor musun durumu? beni yendiğin an kaybettin sen bu oyunu!