Bencillik...

A$k Me$k olayları, derin ve içsel hadiseler...
Kullanıcı avatarı
Tuntun
Üye
Üye

Mesaj gönderen Tuntun »

Rock_N yazdı:herkess bigün bi yerdee bi şekildee...bencildir..!
herkes bir gün bir yerde bir şekilde bencil değildir.

evet bencillik insanın doğasında vardır, ama kolaylıkla ve iradeyle karşı konulabilir. bazıları isteyerek bencil olurlar, asıl kötülük budur.

ysseulb
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ysseulb »

angel_of_the_hell yazdı:
ysseulb yazdı:Bazen kendinden farklı olan insanlara sürekli çemkirmek durumu olarak yorumlanabilir =)
alakası olmayan 2 kavram bi araya anca bu şekilde getirilebilir sanırım.. :-D senin anlattığın olay çekememezliğe giriyo.. bencillik durumu..:: Yalnız kendini düşünen, kendi çıkarlarını herkesinkinden üstün tutan, egoist kimselerdir..
haha değil işte egoist ve sadece kendini düşünen insanlar karşısındakinin düşüncelerini duygularını anlayamaz sadece o an kendini hissediyordur ve hata olduğunu bile bile hata yapıyordur....onu demek istedim. Empatisizliktir bencillik çoğu zaman :022
http://ysseulb.deviantart.com/
http://ballroomdancer.azbuz.com

WhAt iF YoU SLepT? aNd WhAt iF, iN YouR SLeeP, YoU DReaMeD?aNd WhAt iF, iN YouR DReaM, YoU WenT To HeAVeN aNd THeRe PLuCKeD a STrANgE aNd BeaUTiFuL FLoWeR? aNd WhAt iF, WHeN YoU AWoKe, YoU

dead_or_alive
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen dead_or_alive »

her insanda bencillik dediğimiz şey az da olsa var ama; bazılarında tutuşturulmayı bekleyen bi odun, bazılarında bi kıvılcım , bazılarındaysa öfkeyle yükselen bi alev gibi..=)

Kullanıcı avatarı
-PaNiC-
Üye
Üye

Mesaj gönderen -PaNiC- »

bncede herkes bhı kerecık bıle olsa bıgun bencıl olmustur

Kullanıcı avatarı
orphanedland_x
Üye
Üye

Mesaj gönderen orphanedland_x »

-PaNiC- yazdı:bncede herkes bhı kerecık bıle olsa bıgun bencıl olmustur
haklısın
6 Hafta önceki düşüncelerimi hala daha sürdürmemi bekliyorlar...Eğer öyle olursa kölesi olmaz mıyım düşüncemin...

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

En doğru tespitlerden biri "empatisizliktir" olmuş bence. İnsanın kendini düşünmesi durumu bencillik değildir. Bu kaçınılmaz bi durumdur çünkü bir insanı kendisi kadar iyi hiçkimse düşünemez.

Bencil insanlar çevresinin hep ona uymasını isteyen insanlardır. İşler onun istediği şekilde yapılsın hep onun istediği olsun. Bu insanlar kendisinden farklı olana da çoğunlukla tahammül edemezler (bencilliğin bunla alakası olmadığını dile getiren arkadaş biraz yanılmış). Çünkü insanların kenisi gibi olmalarını isterler. Aslında bu bencil insanların içsel çelişkisidir. Bi yandan insanların kendisi gibi olmasını isterler ama en geçinemediği kişiler kendisi gibi olanlardır. Çünkü bencil insanlar bencil olduklarının çoğunlukla bilincine varamazlar ve bencil sıfatını başkalarına çok kolay yapıştırırlar. Onların istemediği şekilde giden işler başkalarının bencillikleridir hep. Başlarına gelen olumsuzluklarda kendi kusurlarını göremezler. Bu olumsuzluklar hep kendisi dışındaki faktörler, insanlar yüzünden gelmiştir başlarına.

Bencilliğin kardeş sayısıyla çoğunlukla alaksı yoktur. Her insan bencil olabilir. Tek çocuklar bencilden ziyade şımarık olurlar. Bu şımarıklık zamanla bencilliğe dönüşebilir doğru ama istatistiksel olarak bunun çok etkili olduğunu sanmıorum. Aynı şekilde en küçük kardeşler için de geçelidir bu durum. Bütün bunlar sağlıklı bi aile yapısı içerisinde kolaylıkla çözülebilecek durumlardır. Bencil insanların genellikle ailesel sorunları vardır. Bencillikleri bu sorunlardan ötürüdür.

Biraz ansiklopedik bi yaklaşım oldu ama bütün bu söylediklerimi tecrübelerime dayanarak söylüorum...
Everything under the sun is in tune, but the sun is eclipsed by the moon.

Kullanıcı avatarı
duayen
Üye
Üye

Mesaj gönderen duayen »

Bencillik insanlığın en büyük lanetidir.. W. E.Gladstone

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

Valla lanet olarak ta adlandırılır mı bilmem, çok metafizik bi insan değilim. Bencil insan gerek çevresini gerekse kendini çok yorar..

Kullanıcı avatarı
karpuz_agaci
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen karpuz_agaci »

ben peki cevremdeki beni seven insanlarin tam tersini yaparsam ve onlarin isteklerini hic göz önünde bulundurmasam, bencillik mi ediyorum?
bu bencilligi ben kendime hainlik etmemek icin yapmak zorundaysam?

Kullanıcı avatarı
Rita
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Rita »

Bencil olmayı çok isterdim.
Çünkü insanların dertlerini dinleyip onlara çözüm üretmek için uğraşıp duruyorum, hep kafam bin dünya.

Kendi hayatım yok oluyor bir anda.İnsanların dertleriyle uğraşırken kendi o kocaman dertlerimi unutuyorum,acılarımı.
Hatırlayıncada sonra neden içkiye,tütüne sardın diyorlar yine.Benim hayatım dertsiz,tasasız ya hep mutluyum ya ondan (!) :)

Hiç unutmuyorum çok yakınımın çok talihsizce bir vefatında içim kan ağlarken saçma sapan yere üzülen bir insanın derdini bile dinlemiştim o halde.Boğasım geldi o ayrı konu :)

Bu yüzden bencil olmak bazen iyidir,boşvermek özellikle.Öğrenicem yakın zamanda,öğrenmem lazım.
myspace.com/the_rita

Kullanıcı avatarı
kuaririnka
Üye
Üye

Mesaj gönderen kuaririnka »

egosunu tatmin edememiş insan dawranışı

Kullanıcı avatarı
nodoubt_16
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen nodoubt_16 »

kuaririnka yazdı:egosunu tatmin edememiş insan dawranışı
+her insan bi şekilde kendi içinde yaşar bencilliği
Korkma Hadi Konuş Anlat Niye Sustun En Son Sen Tutuştun Nefretle Beni Bekle Karanlığım Uyanmadan Beni Uyut...

Kullanıcı avatarı
Mehzk
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Mehzk »

ysseulb yazdı:Egoist ve sadece kendini düşünen insanlar karşısındakinin düşüncelerini duygularını anlayamaz sadece o an kendini hissediyordur ve hata olduğunu bile bile hata yapıyordur....Empatisizliktir bencillik çoğu zaman :022
Yorumdaki gibi bencilliği ileri düzeylere ulaşmış bireyler,kendilerini ve çevresindekileri tanımlama yeteneğini kaybetmişlerdir,bu temelde ilişkileri ve kendileri konuşma konusu olmaktan ileri gidemez,hiçbir etkileşim gösteremez...
Döv Onları,Filmlerdeki Gibi,Topumu Kestiler,Pestillerini Çıkart Onların...

Kullanıcı avatarı
nepse
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen nepse »

her zaman kendini düşünendir adı üsünde BENcil
kötüleri sevdik

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

12 haziran tarihli yazıma (uzun olan) tekrar bi gözatmanızı öneririm...Fikir teatisi açısından. Yakın bi dönemde bencillikten hakkaten çekmiş biri olarak, görüşüm hakkındaki kendi görüş ve yorumlarınızı merak ediorum açıkçası.

Kullanıcı avatarı
stigma_26
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen stigma_26 »

shidow yazdı: Çünkü bencil insanlar bencil olduklarýnýn çoðunlukla bilincine varamazlar ve bencil sýfatýný baþkalarýna çok kolay yapýþtýrýrlar. Onlarýn istemediði þekilde giden iþler baþkalarýnýn bencillikleridir hep. Baþlarýna gelen olumsuzluklarda kendi kusurlarýný göremezler. Bu olumsuzluklar hep kendisi dýþýndaki faktörler, insanlar yüzünden gelmiþtir baþlarýna.
Bu kýsma katýlýyorum.. yaþadýðým birkaç olaydan sonra bunu çok ii anladým ben de..

Bencil insanlar kendi hatalarýný kabul etmiyorlar, ya da senin dediðin gibi göremiyorlar hatalarýný.. nedense hep karþý taraf suçlu oluyor!
That's me in the corner...

freaky
Üye
Üye

Mesaj gönderen freaky »

ASLINDA; bencil olmak GEREK.
Rats and Vampires

Kullanıcı avatarı
c.o.b
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen c.o.b »

....benciller ise yaşarlar...
dont speak..

Kullanıcı avatarı
soul_fly
Üye
Üye

Mesaj gönderen soul_fly »

yuhhh be HERKES bencil canım. herkes kendini düşünüyor. ama öle olmasıda gerekiyor. EEE HAYAT ŞARTLARI :D
...bin bıçak var sırtımda , biniyle de adaşsın , her biri hayran sana

bad-dua
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen bad-dua »

bencile bencil diyende biraz bencildir

Kullanıcı avatarı
vaga_bond
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen vaga_bond »

tavanına vurdum artık bencilliğin.... bana neler yaptırabildiğini çevremdekilere özellilke de birine neler yaptığımı ve yaşattığımı görünce bi an nefret ettirdi bu huyum beni kendimden..... ama değiştim mi? sanmıyorum...
yine olsa yine yaparım....
Ne hissettiysem, ne bildiysem
Hasta ve yorgunum tek başımayım.Orada olabilir misin, çünkü seni bekleyen kişiyim ben.
Yoksa sen de mi affedilmeyensin???

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

bad-dua yazdı:bencile bencil diyende biraz bencildir
Evet bu da hakkaten hassas bi durum. Bencilliğin karşısında ona aynı şekilde karşılık vermekten başka seçeneğin kalmadığı durumlar oluyo. Tabii burda başka seçeneğin hakkaten yok mu yoksa var da sen mi göremiosun/görmezden geliosun, işte orası çok karışık bi durum...

Kullanıcı avatarı
KoRn_eR
Moderatör
Moderatör

Mesaj gönderen KoRn_eR »

Değer verdiklerime, verdiğim değerler dışında; evet, bencilim.
When you're pushed, killing's as easy as breathing

Kullanıcı avatarı
kozmik_peri
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen kozmik_peri »

ki hayatını başkalarına adayarak geçirmenin gereksizliğini savunuyorum. bencillik kavramından kimin ne anladığına da bağlı bu. en başında insan ruhsal olarak kendisini yeteri kadar tatmin edememişse, bencil taraflarını doyurmamışsa, diğer insanlarla ilişkilerinde çok daha fazla zorlanacaktır.

insanlar abartılı olmadığı, insan ilişkilerini zedelemediği yerlerde bencil olmalı bence. çünkü ne olursa olsun belirli bir noktada kimse düşünmüyor sizi ya da kararlar sizden çıkmak zorunda kalıyor.

ayrıca bence her insan yaptığı her şeyde bir parça bencillik barındırır. birisi için güzel birşeyler yaparken onu mutlu etmek istersiniz evet ama gözlerindeki mutluluğu görmeyi sevdiğiniz için yapıyor da olabilirsiniz sadece =)
Istemedim uyanmayı bu soğuk uykudan. Cevapları aradim soruları sormadan. Düşürdüğün gölgeleri, düştuğün yerleri… kazıyorsan aklıma normal mi sence?