En beğendiğiniz film replikleri?

Sinema filmleri, yönetmenler, oyuncular...
Kullanıcı avatarı
vaga_bond
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen vaga_bond »

bu dünyaya hiç bi şey getirmedik, hiç bişey götürmicez....
E.R
Ne hissettiysem, ne bildiysem
Hasta ve yorgunum tek başımayım.Orada olabilir misin, çünkü seni bekleyen kişiyim ben.
Yoksa sen de mi affedilmeyensin???

r1g0r
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen r1g0r »

- Hüsniyeye hanginiz an gözle baktınız
- ben baktım
- hangi gözünle
- sağ gözümle
- o gözüne çakiiim da bi daha göremeyesin
- çak da görelim
- çakiim da gör

(Yedi bela hüsnü - hüsnü kötü adamlarla kıyasıya mücadele etmeden önce)

r1g0r
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen r1g0r »

- commander, system is fucking activated sir
- pressure is fucking stable sir
- fucking landing..
- hi one, hi one!
- five five six dot com
- what are the fucking coordinates

r1g0r
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen r1g0r »

speaking english? i live in english. err it's not only a language to me. it's totally the best way of expressing my own. err you know, sometimes i'm imagining a world where people understand each other perfectly. err yes, i have a dream. i imagine all the people dancing and touching each other, communicating in a joyful harmony. oglum cay soyle bakma oyle sığır gibi! errrr tea?

Kullanıcı avatarı
donnie
Üye
Üye

Mesaj gönderen donnie »

bakkal * emrah al siparişlerinizi getirdim
emrah * ama bizm paramız yokki?
bakkal * sorun deil yavrumm
kasap * ouu hasan efendi sen demi sipariş getirdin?
bakkal * evet evet
emrah * ama biz bunları ödiyemeyis
kasap * merak etme emrah annen ödedi bile
:-D

Kullanıcı avatarı
Vampiria
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Vampiria »

Ben kendi kalbimin vampiriyim, hiç bitmeyen kahkaları yuzunden ayıplanan gülmeyi unutmus buyuk lanetlılerden biri... (Kadın Tuzağı) ,, (Kara şahin düştü) den; gece değıl gunduz gıdıyoruz ogleden sonra hepsı kafayı bulduktan sonra Aidid Sehrın tamamı ıle karsı saldırıya gecebılır... Nıye sınırım bozuk olsunki...
Ben Kendi Kalbimin Vampiriyim Hiç Bitmeyen Kahkahaları Yüzünden Ayıplanan Gülmeyi Unutmuş Büyük Lanetlilerden Biri...

Kullanıcı avatarı
omarylmz
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen omarylmz »

-Neden o salak tavşan kostümünü giyiyorsun ?
-Neden o salak insan kostümünü giyiyorsun ?

donnie darko
the dreams in which im dying are the best ive ever had

Kullanıcı avatarı
3291
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen 3291 »

''acýma nazým, nazým koçum acýma. karrrdeþim benim''
türev :010

Kullanıcı avatarı
UnknownArtist
Üye
Üye

Predator

Mesaj gönderen UnknownArtist »

Arkadaşlar Predator filmi bir efsanedir; bütün replikleri neredeyse ezberimde, gülmekten geberiyorum...

Memorable Quotes from
Predator (1987)
Blain: Son of a bitch is dug in like an Alabama tick.

--------------------------------------------------------------------------------
Poncho: Major, you'd better take a look at this.
Dutch: Did you find Hawkins?
Poncho: I... I can't tell. (Burası çok iyi)

--------------------------------------------------------------------------------
Dutch: Hey Billy, give me a way out of this hole. Aerial says we are cut off.
Billy: The only way outta here is that valley that leads to the east. But I wouldn't wish that on a broke-dick dog.
Dutch: Not much choice. (Zaten Billy'i izle gülmekten öl :))))
Blain: Bunch of slack-jawed faggots around here. This stuff will make you a god damned sexual Tyrannosaurus, just like me.
Poncho: [holds up his grenade launcher] Yeah, strap this on your "sore ass", Blain.

Dutch: What's the matter? The CIA got you pushing too many pencils?

Poncho: She says the jungle... it just came alive and took him. (orman canlanmış :)))))

[after Dutch has nailed a guy to the wall with his knife]
Dutch: Stick around. (Arnold o alman aksanlı bi türlü öğrenemediği ingilizcesiyle var ya kopartıyo)
Sergeant Mac Eliot: You're ghostin' us, motherfucker. I don't care who you are back in the world, you give away our position one more time, I'll bleed ya, real quiet. Leave ya here. Got that?

Poncho: You're bleeding, man.
Blain: I ain't got time to bleed.
[Poncho shoots a bunch of grenades up to the top of the cliff]
Poncho: You got time to duck? (Abi bu film var ya efsane yaa)

Billy: I'm scared Poncho.
Poncho: Bullshit. You ain't afraid of no man.
Billy: There's something out there waiting for us, and it ain't no man. We're all gonna die. (Hepimiz öleceğiz) :))))) Her seyredişimde burayı beklerim, bir ara bu hepimiz öleceğiz lafı dilimize pelesenk olmuştu)

Dutch: If it bleeds, we can kill it. (En müthiş sözlerden biri :)

Sergeant Mac Eliot: Long Tall Sally, she built sweet, she got everything, that Uncle John need. Aw baby, I'm gonna have me some fun, I'm gonna have me some fun, I'm gonna have me some fun.

Dillon: We need the best. That's why you're here.
Dutch: Go on.
Dillon: Simple set-up. One day operation. We pick up their trail at the chopper, run 'em down, grab those hostages and bounce back across the border before anybody knows we were there.
Dutch: Whaddya mean "we"?

Dutch: Bleed, bastard. (hahahahaaha)

Dutch: What the hell ARE you?
The Predator: What the hell are YOU?

Dutch: You're one ugly motherfucker. (çok iyi yaa)

Dillon: Look, we've been looking for this place for months. My men were in that chopper when it got hit! Hopper's orders were to go in and get my men and he disappeared.
Dutch: He didn't disappear. He was skinned alive! (puahhh)

Dutch: What happened to you, Dillon? You used to be someone I could trust.
Dillon: I woke up. Why don't you? You're an asset. An expendable asset. And I used you to get the job done, got it?

Dutch: Dillon. You son of a bitch.

Dutch: We're a rescue team. Not assassins.

Dillon: Goddamn jackpot. This is more than we ever thought we'd get. We finaly got those bastards. We got 'em.

Dutch: She's your baggage. You fall behind, and you're on your own.

Billy: I don't believe he did; I can't find a single track.
Dutch: What about the rest of Hoppers men?
Billy: There's no sign, sir. They never left here. Hell, it's like they just disappeared.

Dutch: He's killing us one at a time.

[throttling Dillon]
Dutch: You set us up. It was bullshit, all of it.

Dutch: My team works alone, you know that.

Major General Phillips: [seeing the explosion] My god.

Dutch: My men are not expendable. And I don't do this kind of work.

[Anna reaches for a gun]
Dutch: Leave it. He didn't kill you because you weren't armed. No sport.

Blain: You lose it here and you're in a world of hurt.

[after Anna escapes from Dillon]
Poncho: Maybe you better put her on a leash, Agent-man.

[after knocking a door down]
Dutch: Knock-knock. (of yaaaaaa)

Dillon: Hold it Dutch, I'm going after Mac.
Dutch: That's not your style, Dillon.
Dillon: I guess I picked up some bad habbits from you, now get your people the hell out of here.
Dutch: You can't win this Dillon.
Dillon: Maybe I can get even. (İşte müthiş bir replik daha)
[Dillon walks away]
Dutch: Dillon.
[Dutch throws a machine gun to Dillon. They look at each other, knowing this is probably goodbye]
Dillon: Just hold on to that goddamn chopper.

Dutch: [lying on the ground after being hit by Predator shoulder cannon, he motions to Anna] Run! Get to the chopper! (Bu replik Amerika'da bir efsane)
Dutch: [to Dillon] So you cooked up a story and dropped the six of us in a meatgrinder?

The Predator: Anytime.

Sergeant Mac Eliot: Hey Dillon.
[Dillon comes over and sees Mac motion to the trees]
Dillon: [Mac takes a blade puts it on Dillon's back, Dillon spins around, his gun aimed but then sees a scorpion on the end of the blade] Thanks!
Sergeant Mac Eliot: [pause] Anytime... (yine beklerizz)

Dutch: Yesterday, what did you see?
Dillon: You're wasting your time.
Dutch: No more games!
Anna: I don't know what it was. It...
[surprised look on Dillon's face]
Dutch: Go on.
Anna: It changed colours, like the chameleon, it uses the jungle.
Dillon: You saying that Blain and Hawkins were killed by a fucking lizard? That's a bullshit psyche job. There is 2 to 3 men out there at the most. Fucking lizard. (kertenkele evet)

Dutch: [shouting to Anna] Get to the chopper! (Get to the çapa)

Blain: This place makes Cambodia look like Kansas...

Poncho: [Seeing Blain has been shot] Your hit man, your bleedin'.
Blain: I ain't go time to bleed.

Hawkins: Billy. Billy! The other day, I was going down on my girlfriend, I said to her, "Jeez you got a big pussy. Jeez you got a big pussy." She said, "Why did you say that twice?" I said, "I didn't."
[Billy stares blankly]
Hawkins: See, cuz of the echo. (Bu acayip yaaa)

Dutch: [examining Blain's body] No powder burns. No shrapnel.
Dillon: The wound's all fused, cauterized. What the hell could have done this to a man? (Allah Allah)

Billy: [looking at Pancho after being hit by a log] He's busted up pretty bad, Major.
Poncho: [in pain] I can make it! I can make it.

Blain: Payback time.

Dutch: [directing his team into the jungle] We move, five meter spread, no sound. (Başüsütne)

Hawkins: Hey Billy. Billy! The other day, I went up to my girlfriend, I said, "Y'know I'd like a little pussy". She said, "Me too, mine's as big as a house!"
[Billy stares blankly]
Hawkins: See, she, she wanted a little one 'cause hers was...
[Hawkins pauses, then trails off]
Hawkins: ... big as a house.

Poncho: Not a thing. Not a fucking trace. No blood, no bodies... We hit nothing!

Dillon: [after a trap seemingly fails to attract the predator] So, what are you gonna try next? Cheese?

Dillon: That's a real nasty habit you got there.

Anna: When I was little, we found a man. He looked like - like, butchered. The old woman in the village crossed themselves... and whispered crazy things, strange things. "El Diablo cazador de hombres." Only in the hottest years this happens. And this year, it grows hot. We begin finding our men. We found them sometimes without their skins... and sometimes much, much worse. "El cazador trofeo de los hombres" means the demon who makes trophies of men. (Ona insan avına çıkmış şeytan derlerdi burada kopuyorum)

Dutch: Come on... Come on! Do it! Do it! Come on. Come on! Kill me! I'm here! Kill me! I'm here! Kill me! Come on! Kill me! I'm here! Come on! Do it now! Kill me! (aslansın)

Bu filmle ilgili tread açıcam ya...

Kullanıcı avatarı
Darkfuneral
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen Darkfuneral »

Ben insan yaralarım...
Ben adam öldürürüm..
Ama cinayet asla...

Müslüm Gürses'in bir filminden..

------------------------------------------
All mankind loves a lover.

r1g0r
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen r1g0r »

donnie yazdı:bakkal * emrah al siparişlerinizi getirdim
emrah * ama bizm paramız yokki?
bakkal * sorun deil yavrumm
kasap * ouu hasan efendi sen demi sipariş getirdin?
bakkal * evet evet
emrah * ama biz bunları ödiyemeyis
kasap * merak etme emrah annen ödedi bile
:-D
emrah koş ananı s..yolar

Kullanıcı avatarı
ex
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ex »

Biz televizyon izleyerek, milyonerler, sinema tanrıları, rock yıldızları olacağımıza inanarak büyüdük, ama olmayacağız. Simdi bunu anlamaya başlıyoruz... Tyler Durden --"Fight Club - Dövüs Klubü"

Her sokak kösesinde, her evde, ölümcül bir günah görüyoruz ve hoşgörüyoruz. Hoşgörüyoruz çünkü sıradan, çünkü olağan. Sabah, öğle ve aksam hoşgörüyoruz. Hayır, artik olmaz. Ben örnek oluyorum ve yaptığım şey şaşırtacak, incelenecek ve izlenecek... Sonsuza dek..."John Doe -- (Seven-Yedi)

"Vücudundan kurtul, sadece zihnin ve ruhunla yaşa, o zaman toprak altında da nefes alabilirsin." -- Dünyayı Kurtaran Adam

"Karim beni içki içtiğim için mi terketti yoksa karim beni terkettigi için mi içmeye başladım hatırlamıyorum..." Ben Sanderson "Leaving Las Vegas - Elveda Las Vegas"

"Bize sunulan dünyanın gerçeğini kabulleniriz. Christof "The Truman Show"
insanlık, okadar hızlı büyüyordu ki ; Tanrıyla boy ölçüşmeye kalkıştı ve Tanrı ; çocuklarından utandı... Önce yağmurla yıkadı pisliklerinden arıttı sonra güneşinde yaktı maskelerini çıkarttı ve yer yü

Kullanıcı avatarı
vaga_bond
Müdavim Üye
Müdavim Üye

"hayata teşekkür etmesini bilmeyenler, yaşamayı hak etmiyorular demektir...."
saw - testere
Hasta ve yorgunum tek başımayım.Orada olabilir misin, çünkü seni bekleyen kişiyim ben.

Kullanıcı avatarı
donnie
Üye
Üye

Mesaj gönderen donnie »

-profesör!bu bir taş!!..
(büyü)

Kullanıcı avatarı
vaga_bond
Müdavim Üye
Müdavim Üye

can dostum'da will ve sevgilisinin arasında geçen dialog... hatun der ki;

- ama haksızlık bu
- haksızlık olan ne?
- tam 4 yıldır burdayım ve seni daha yeni buldum
- ya hiç bulamasaydın.....

Kullanıcı avatarı
Pain_Killer
Üye
Üye

Mesaj gönderen Pain_Killer »

- if i did have a tumor, i'd name it marla.
marla...the little scratch on the roof of your mouth that would heal if only you could stop tonguing it, but you can't.

- we have no great war, or great depression.
the great war is a spiritual war.
the great depression is our lives.

fight club
''dünyanın en mutlu insanları " demişti biri alkolün belki de terkedilmişliğin etkisinde...

Kullanıcı avatarı
Edmond
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Edmond »

Gidenler hep sende kendilerinden bir şey bırakıyor.Hafızanın sırrı bu mu? Eğer buysa, kendimi daha güvencede hissedeceğim.Çünkü asla yalnız olmayacağımı biliyorum.
karşı pencere

Kullanıcı avatarı
lastgasp
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen lastgasp »

bunu gercekten bilio olsaydın kimseye söylemezdin ..

Kullanıcı avatarı
no_fear_15
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen no_fear_15 »

dostum senin tek sorunun o koca kıçının kafandan büyük olması puaaaaaaa :-D :-D :-D
SENİ SEWİYORUM diyenin sewgisinden şüphe et çünkü ask sessiz sewgi dilsizdir

Kullanıcı avatarı
nodoubt_16
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen nodoubt_16 »

no_fear_15 yazdı:dostum senin tek sorunun o koca kıçının kafandan büyük olması puaaaaaaa :-D :-D :-D
heehehee benjede
Korkma Hadi Konuş Anlat Niye Sustun En Son Sen Tutuştun Nefretle Beni Bekle Karanlığım Uyanmadan Beni Uyut...

dead_or_alive
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen dead_or_alive »

ihahaha :-D :-D :P

Resim

Kullanıcı avatarı
Papi
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Papi »

dünyayı kurtaran adam -kendini çok mu yakışıklı sanıyorsun?
adam -kendini dünyayı kurtaran adam sandığın kadar 8)

(böyle bir şeylerdi.)
büyüdük mü yani?büyüyünce her şeyin farklı olacağını biliyordum ama bu kadarını beklemiyordum.mesala beni hep seveceksin sanıyordum.

Kullanıcı avatarı
morcu
[Siteden Uzaklaştırıldı]
[Siteden Uzaklaştırıldı]

Mesaj gönderen morcu »

Arien Hippier:senden artık giderek soğudum.
Vatt Silingest:hak ettin soğumayı
Arien Hippier:sen ne yaptın ki?

valla bu konuşmayı hiç anlamamıştım

malayki_koma
Üye
Üye

Mesaj gönderen malayki_koma »

the game over!! testere 2 nin sonunda amanda kapıyı kapatıp diyo ya cok deli oluyo

dead_or_alive
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen dead_or_alive »

'Para bir silahtır,politika ise tetiği nasıl çekeceğini bilmek.'

The Godfather II
:013