sınav (2006)

Sinema filmleri, yönetmenler, oyuncular...
Kullanıcı avatarı
whatsername
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen whatsername »

ekşi sözlükte gördüm bu yorumu ve çok hoşuma gitti. arkadaş biraz uzun yazmış ama çok da güzel yazmış
buyrun:

kimseye kulak asmayin, gidin izleyin...

ben epey begendim, o sebepten kendimi de sasirtacak kadar uzun yazacagim...

bir kere bu konuyu film yapalim diyenin, sonra da bu fikre para yatiran kisilerin gidip elinden opmek lazim, netekim tum uretimin kalite yerine napariz da satariz diye gunu kurtarmak amaciyla yapildigi bir dunyada bu fikri bu medyaya cevirmek bence bir cesaret isi, cunku kafa olarak iki ve daha fazla jenerasyon geriden gelen kisilerin*** bugun kalkip da sinemaya hem de turk filmi izlemek icin gittiklerinde tercih edecekleri film elbet bu degil hokkabaz olacaktir, ki onda cem yilmaz bonusu ve arkadasinda da ayni ikilinin her sey cok guzel olacak isimli bombasi var...

ha buyuk sehirlerimizdeki her liseli gitse diye hesap yaparsak yine kafadan yaniliriz gibi geliyor, netekim gunumuzun cep telefonundan msn ile mesajlasabilen her liselisi, hatta her okullusu diyelim, bu filmi sinemada degil evinde korsan olarak izleyecektir benim dusunceme gore, netekim cook buyuk is yapacagini zannetmiyorum, o kadar ki dunyayi kurtaran adamin oglu'ndan bile daha asagida kalacaktir, lafi toparlarsak birinci olarak bu cesur yonu sebebiyle basarili buldum ben bu yapimi, bir +1 burdan veriyoruz...

ha bir yandan, insallah yaniliyorumdur, basrolunde bes tane genc insanin oynadigi bu film insallah gise rekoru kirar da baska bir mutluluk kaynagi daha olur...

ikinci bonus, muzikler, bilindik ve henuz bilinecek, filmin hitap ettigi genc okullu kesim arasindaki populer gruplarin, ki aralarinda manga ve nil gibi gayet sevemedigim olusumlar da var, iyi ve uygun parcalari bence o kadar uygun kullanilmis ki, siyah ekran uzerinde sadece muzik calsa, aa ne guzel lan diyebilecegimiz bu parcalar (+ bunlar haricindeki filmin kendi muzikleri) sadece ortama guzellik katmakla, kulaga hos gelmekle kalmamis, ilgili sahnenin etkisini, duygusunu, heyecanini, vs arttirarak daha bir sizi yakalamasini saglamis, bu da ikinci basarisi filmin, bir +1 de burdan veriyoruz...

basroldeki bes genc arkadasin oyunculuklari, basta dogulu karakter ve filmdeki ismi mert olan karakter olmak uzere gayet dogal gayet basarili, ki bence televizyon dizisi abartiliginda rol yapan (kotu demiyorum, yanlis anlasilmasin ama dogallik ve filme uygunluk acisindan) muzik ogretmeni, lise muduru ve buzzz otesi vandam karakterinden (kimse karizma kotu adam demesin, hic mi karizma kotu adam gormedik, bunun yaninda hic mi vandam izlemedik, en kotu adam filminde bile yeri geldiginde sen sakrak bi insandir kendisi, hadi cocuklara artistik yapiyor etkisini arttiriyor desek, kendisine gel de sunlara bi oyun oyna deyip de istedigi anda ta nerelerden kaldirip getirebilecek kudretteki arkadasina da mi bu sekilde davraniyor, olmamis efendii, neyse geciyorum) cok daha iyiler (anafikri kaciranlar icin uyari, canlandirilan karakterlerden bahsediyorum, oyunculardan ya da oyunculuklarindan degil), tebrik ediyor, basarilarinin devamini diliyoruz, yine +1...

filmden ciktiktan sonra vay be amma begendim ben bunu diye dusunurken farkettigim bir guzellik daha var ki o da konunun aslen direk oss sinav sorularini calmak seklinde gelismemesi, once ders sonra deneme testi derken ufaktan buyumesi, evet bence filmi daha da bir iyi yapan yanlarindan biri de bu, al bi +1 daha sana...

bu kadar mi begendik? bu kadar mi sevdik? hic mi eksi yani yok? aman efendim, olmaz mi? hemi de en az verdigimiz artilar kadar var bence, ben genel olarak canlandirilan karakterlere taktim...

en temelden baslarsak, her kim olursan, her ne yasamis olursan, her ne kadar umutsuz olursan ol, kimse kalkip da oss sorularini bu sekilde bireysel sebeplerden calmaya kalkmaz...

hadi sen delirdin niyetlendin, akli basinda olmasa da hic bir kankan sana ortak olmaz, hele ki babasi polis olan biri, hele ki eline gecen sinav sorulara bakmayacak kadar denyo biri, hele ki her ne kadar oyle olmasindan hosnut olmadigini iddia etse de babasi zengin, bir yandan asiret basi gibi bir durumu olan kisi...

ne kadar takla atarsan at, seni zamaninda affetmemis hicbir kiz (ki ikinci kiz olmayi bile kabul edenler var su dunyada) aman sevdikleri icin neler de yaparmis diye birini affetmez, yani de ki ben seni hala seviyorum de (ki dedi), unutamadim kendime hakim olamiyorum de, nebileyim azdim de tamam, ama sen sevdiklerin icin super bi insan oluyormussun, ben de bu sebepten affettim seni de, olmaz, yemezler, bu bir af sebebi degildir, kafasi bu sekilde romantik calisan biri bence aksine lan bu demek ki beni hic sevmiyormus da gidip baskalari ile beraber oluyor diye dusunur insan...

eskiden ne kadar pic biri olursan ol, koca isadami olduktan sonra hem de hic memnun olmadigin okuluna yardim etmek, ustelik nebileyim anadolu'daki yokluk icinde bir okul degil de bogaz kenarinda, velileri nasil sogusleyecegini calisan bir okula konusmaci olarak gelmek da yardimci olmak hic mi hic inandirici degil, oyle bir isadami olup, vaktini bilumum veletlere oyun oynamak icin harcamak, bunun icin ebesinin nikahindan vandam getirtmek felan, yine hic inandirici degil, malesef okan bayulgen'in karakteri hic mi hic inandirici degil, lan olum film bu, yazmislar olmus demeyin, hic mi film izlemedik derim, anlasamayiz...

idealist rehber mudur muavini kisilik de aynen hic inandirici olmadigi gibi, ona da iyi oldugu icin artistik yapan basmudur de hic inandirici degil, o tarz mudur ancak hababam sinifinda olur, o tarz mudur muavini de yine ancak mahmut hoca olur ki o da neticede cocuklara yardimci olan dogruyu gosteren bir insandir, ailesinin evine gidip de ispiyonlayan biri hic degildir, sen cocukla, olayi gordugun halde noluyor diye bir konusma ama kalk evine git, afedersin ben boyle bisi ogrensem seni ilk gordugum yerde merdivenden ya da camdan felan iterim yani...

ayrica sen basmudursun, karsindaki istedigi kadar delikanli olsun, santaja hop diye boyun egmek ha, hade len diyor geciyoruz...
kaset cikarticak, evlenicek diye mudurle beraber olmak, istedigin kadar obsesif ol, tanimadik bir adamin lafina kanip sokaga cikmak, sonra da lan neydi bu diye hic merak etmemek ve neticede her gun gordugun ve o kadar ogrencinin arasinda belki de tek olan cocugun sesini tanimamak, sivesinden anlamamak ha, bir kere daha hade len diyoruz...
baban mafya olacak, uc kisi beraber dolasican, hesapta herkese dehset salican sonra da bir kisiden kacican ha, insan en azindan bi kavga iter, pustluk yapar, geciyoruz...
daha da var da yeter artik...

sonuc olarak genele bakarsak, karakterlerdeki bu dengesizlik ve sifir gercekcilik konusuna takmis durumdayim, cunku basroldeki bes karakter bunlara 180 derece ters, ancak konu, genel oyunculuk, muzikler, kurgu, klipsel atraksiyonlar bence de zaman zaman fazla olsa da gayet basarili, bu sebepten de yazdiklarim izlerken goze batmiyor cok da fazla...

neticede, bol artilarindan dolayi gönül rahatligi ile 8/10 veriyorum ben bu filme, en basta da dedigim gibi, ne ona ne buna ne de bana kulak asmayin, gidin izleyin pasa pasa...
Lasciate mi cantare

Kullanıcı avatarı
KRST
Üye
Üye

Mesaj gönderen KRST »

bencede çok harika bi film yarın gene gitcem 3 olcak :-D harikaydı ya gerçekleri anlatıodu işte tamı tamıyla aile içlerinde neler dönüo neler yaşanıo farklı farklı olaylar çok güsel işlenmiş....şiddetle tavsiye edilir

Kullanıcı avatarı
Rita
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Rita »

En son Rita tarafından 26 Tem 2008 19:14 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
wolfali
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen wolfali »

Rita yazdı:sonu çok kötü biten ama çok iyi bir film..
filmde annesi hasta olan mert in sınava benimde öss ye girdiğim üniversitede ve bölümde girdiğini görünce tekrar o sınav stresini yaşıyormuşum gibi geldi :)
nil'in öss adına yaptığı bestesi çok ilgimi çekti
ayrıca özlem tekin,manga,duman gibi bi çok grubun şarkılarıyla film renkleniyor
öss ye girecekler için tavsiye edilebilecek,ağlanası bölümlerinde fazla olduğu ve fazlasıyla ders verici bir film
cuma günü gitmeyi düşündüğüm bir film..
bazı arkadaşların ekmelerine rağmen kalan sağlar bizimdir mantığıyla kalan ark.larımla gideceğim film.. :P
herkes beğendiğine göre iyidir heralde.. :010

Kullanıcı avatarı
Rita
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Rita »

En son Rita tarafından 26 Tem 2008 19:14 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
wolfali
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen wolfali »

Rita yazdı:
wolfali yazdı:
Rita yazdı:sonu çok kötü biten ama çok iyi bir film..
filmde annesi hasta olan mert in sınava benimde öss ye girdiğim üniversitede ve bölümde girdiğini görünce tekrar o sınav stresini yaşıyormuşum gibi geldi :)
nil'in öss adına yaptığı bestesi çok ilgimi çekti
ayrıca özlem tekin,manga,duman gibi bi çok grubun şarkılarıyla film renkleniyor
öss ye girecekler için tavsiye edilebilecek,ağlanası bölümlerinde fazla olduğu ve fazlasıyla ders verici bir film
cuma günü gitmeyi düşündüğüm bir film..
bazı arkadaşların ekmelerine rağmen kalan sağlar bizimdir mantığıyla kalan ark.larımla gideceğim film.. :P
herkes beğendiğine göre iyidir heralde.. :010
şu an ki öss stresine uygun bir film beğenirsin sen wolfali
ama eve gelince insanın ders çalışma isteği geliyor bir an da dikkat et :P
süper o zaman,ben de o isteği getirecek bir şey arıyodum yıllardır :P

Kullanıcı avatarı
Rita
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Rita »

En son Rita tarafından 26 Tem 2008 19:15 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
wolfali
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen wolfali »

Rita yazdı:ama feci bir şekilde çalışma geliyor içine ali
ben cuma günümkü sınavıma nasıl çalışıyorum anlatamam :P
helal olsun rita arkadşım benim :P
bende senin gibi çalışabilsem keşke cuma günkü sınavlarıma :P
belki bu filmin gazıyla düzelirim..

Kullanıcı avatarı
Rita
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Rita »

En son Rita tarafından 26 Tem 2008 19:16 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
wolfali
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen wolfali »

Rita yazdı:
wolfali yazdı:
bende senin gibi çalışabilsem keşke cuma günkü sınavlarıma
inan ki düzelirsin Ali mat-2 ye faydası olur hem
bir de o ünide sınava girdiğim günkü anı yaşattı bana film bir daha bu anı yaşamamak için insan çalışıyor :)
benim mat-2 'ye bu film değil en baba mat profesörünü getir gene de faydası olmaz :010
gidelim bakalım cuma günü daha sağlıklı ve gaz bir şekilde yorumlarım filmi.şimdi kulaktan dolma bilgilerle bişey diyemiceğim :P

Kullanıcı avatarı
Rita
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Rita »

En son Rita tarafından 26 Tem 2008 19:16 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
siyah-
Üye
Üye

Mesaj gönderen siyah- »

süper bi film sistem sana yamuk yapıosa sende sisteme yapacaksın olayı süper :)

Kullanıcı avatarı
Rita
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Rita »

Kullanıcı avatarı
DoRoNi
Üye
Üye

Mesaj gönderen DoRoNi »

filmi dün izledim cook güzel olmus sarkılar cok uymus filme dursun zaman,yanıbasımdan fln jan clude van dame (yanlıs yazdım sanırım):p filmi begenmiş we ömer faruk beyden bir sonraki filmini cekmesini istemiş :005

Kullanıcı avatarı
whatsername
Müdavim Üye
Müdavim Üye

wolfali yazdı:
bende senin gibi çalışabilsem keşke cuma günkü sınavlarıma :P
eheh bende de çalışma isteği artmıştı ama sonra eski halime geri döndüm :010
git ali git belki sende sürekli bir etki yaratır sen kurtar hayatını :010
şaka bir yana, "şükürler olsun ki ben böyle bir durumda değilim" dedirten ve bu düşünce kafanızda dank ettikten sonra acayip bir şekilde çalışma hevesi uyandıran bir film.
Lasciate mi cantare

Kullanıcı avatarı
wolfali
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen wolfali »

nil'in 18 soundtrack'ine bayıldım..
film müzikleriyle de baya bi dikkat çekiyor..

Kullanıcı avatarı
veronique
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen veronique »

wolfali yazdı:nil'in 18 soundtrack'ine bayıldım..
film müzikleriyle de baya bi dikkat çekiyor..
film muziklerini ben de begendim.. cok isabetli olmuslar

sanma ki şu son 3 saatte hiçkimse ya da birisiyim :)

Kullanıcı avatarı
whatsername
Müdavim Üye
Müdavim Üye

veronique yazdı:sanma ki şu son 3 saatte hiçkimse ya da birisiyim :)
şarkının o bölümünü duydukça filmin başında gösterilen, bakanın açıklaması aklıma geliyor.
muhabir soruyor: sayın bakan sizce gençlerin hayatlarının 3 saatle belirlenmesi doğru mu?
bakan: sınav 15 dk daha uzatıldı
:010
lütfetti ya allah razı olsun..
Lasciate mi cantare

Kullanıcı avatarı
Rita
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Rita »

En son Rita tarafından 26 Tem 2008 19:17 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
whatsername
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Yaş 18

Uyudum büyüdüm gibi göründüm, ama büyümedim
Bir gün bile büyümedim
Sorular vardı cevapları çok şıktı, ama giyemedim
Birini bile giyemedim
Ve bunu sen bile bilemedin (ve bunu sen bile göremedin)
Ben daha 18im
Ya hepsi ya da hiç biriyim
Sanma ki şu son 3 saatte
Hiç kimse ya da birisiyim

öss mağdurlarının halini gayet iyi anlatıyor. tuttum bu şarkıyı :010
Lasciate mi cantare

Kullanıcı avatarı
Papi
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Papi »

nil güzel yapmış şarkıyı :D sözleri okurken diken diken oldu tüylerim :P korkuyoruuum :|
büyüdük mü yani?büyüyünce her şeyin farklı olacağını biliyordum ama bu kadarını beklemiyordum.mesala beni hep seveceksin sanıyordum.

Kullanıcı avatarı
wolfali
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen wolfali »

film tek kelimeyle mükemmel..
ben daha böyle bir film görmedim..yeri geldi gülmekten yarıldım,yeri geldi ağlamamak için kolumu sıktım..
gerçekten mükemmel bir film yapmışlar emeği geçen herkesi kutluyorum..

ayrıca o sınav sorularını çalma olayından baya bir feyz aldık..bu yönüylede iyi bir film olmuş ayriyeten :P

kısacası cem yılmazın;''bu senenin en iyi türk filmi hokkabazdır''açıklamasını yalanlar bir film..

Kullanıcı avatarı
EcGuT
Üye
Üye

Mesaj gönderen EcGuT »

bencede çook güsel ya ama sonu kötü oldu yaa üsüldüm :(

Kullanıcı avatarı
dumanaddict
Üye
Üye

Mesaj gönderen dumanaddict »

EcGuT yazdı:bencede çook güsel ya ama sonu kötü oldu yaa üsüldüm :(
haklısın bu konuda ismail hacıooğlunun sınav esnasında o masadan fırlayıp koşması filan tüylerimiz diken diken olmuştu...genel olarak,
özellikle şu sınav dönemimizi iyi anlatmışlar.dershane çıkışı gitmiştik birde,hem duygulandık hem güldük,,sonra kendimize bir baktık =)
müziklerde harikaydı özellikle bilindiklerin dışında ozan çolakoğlunu 3,14 müziği,nilin yaş 18 ve havuz problemi hele bizi daha kötü etmişti..ne diyim bütün oyuncular hakkını vermiş...
umarız birileri üzerine alınır.
Rock bir müzik türü değil, bir hayat tarzıdır!

Kullanıcı avatarı
hi_fi_girl
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen hi_fi_girl »

şarkılar güseldi
sonunda tam ağlıcaktım film bitti bu ne acele yaw :-D