Schindler's List (1993)

Sinema filmleri, yönetmenler, oyuncular...
Kullanıcı avatarı
shadow_girl
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Schindler's List (1993)

Mesaj gönderen shadow_girl »

Schindler'in Listesi (Schindler's List), yönetmenliğini Steven Spielberg'in yaptığı, 1993 ABD yapımı bir filmdir. 2. Dünya Savaşı sırasında Naziler'in uygulamış olduğu soykırımdan binin üzerinde Polonya yahudisinin kurtarılmasında rolü olan Oskar Schindler'i ve bu kurtarmayı konu edinen film, Akademi, Altın Küre, BAFTA ve Grammy ödülleri kazanmıştır

2. Dünya Savaşı, Nazi Almanyası.Oscar Schindler Almanya'ya iş kurmak amacı ile gelir. Fakat beş kuruşu yoktur. Kendi deyişiyle sunum yeteneği sayesinde birçok üst düzey Alman S.S. subayı ile dost olur. Bu sırada Yahudi Soykırımı başlamıştır. Schindler'in fabrikası artık Getto kamplarındakilerin cennet kapısı olmaya başlamıştır.

Filmin afişine baktığınızda bile içiniz sızlayabilir.
hayatımda izlediğim en iyi filmlerden biri
kırmızı montlu kız olayı zaten ayrı birşey
siyah beyaz filmde kullanılan tek renk ve o görüntüyle birlikte gelen şarkıda verilen mesaj...
film müziklerini yapan John Williams ı dinlemenizi de tavsiye ederim.
unutulmayacak bir film...

Kullanıcı avatarı
houseofholy
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen houseofholy »

sonunda gözyaşlarımı tutamadığım çok etkileyici bir film hatta bir zamanlar favori filmimdi. spielbergin en iyi filmidir bence ve yahudi soykırımıyla ilgili yapılmış filmlerin en iyisidir.
herşey onun içinde, o herşeyin dışında..

Kullanıcı avatarı
lonly
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen lonly »

ağlamaktan helak etmitir bu film beni...bidaha asla izleyemem...

Kullanıcı avatarı
shadow_girl
Müdavim Üye
Müdavim Üye

film başladığında siyah-beyaz olduğu için pek ilgimi çekmemişti açıkçası.
Sonradan koltuktan kalkmak istemedim. Çok iddialı olacak ama hayatımda izlediğim en iyi film diyebilirim.

r1g0r
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen r1g0r »

shadow_girl yazdı:film başladığında siyah-beyaz olduğu için pek ilgimi çekmemişti açıkçası.
Sonradan koltuktan kalkmak istemedim. Çok iddialı olacak ama hayatımda izlediğim en iyi film diyebilirim.
Ama o filmde siyah/beyaz olmayan bir şey var ki...
Anlatmak bile istemiyorum.

Kullanıcı avatarı
shadow_girl
Müdavim Üye
Müdavim Üye

r1g0r yazdı:
shadow_girl yazdı:film başladığında siyah-beyaz olduğu için pek ilgimi çekmemişti açıkçası.
Ama o filmde siyah/beyaz olmayan bir şey var ki...
Anlatmak bile istemiyorum.
kırmızı montlu küçük kız...

Kullanıcı avatarı
houseofholy
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen houseofholy »

filmde beni en çok etkileyen bölüm finaliydi. para karşılığı yahudileri kurtardığında daha önce harcadığı paraları düşünüp keşke şunu da yapmasaydım şu kadar kişiyi daha kurtarırdım diye kendini paralamıştı adamımız. aslında şimdi biraz duygusuz anlatıyorum da izlerken o bölümde ben de ağlamaktan heba olmuştum.. cidden birçok sahnesi çok etkileyiciydi. bir de evine aldığı yahudi hizmetçi kızla aralarında geçenler feciydi..
bu arada filmi izlemeyen arkadaşlardan özür dilerim, birazdan tüm filmi dayanamayıp anlatmaya başlıycam
herşey onun içinde, o herşeyin dışında..