Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu (At World's End) 2007

Sinema filmleri, yönetmenler, oyuncular...
Kullanıcı avatarı
Darkfuneral
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu (At World's End) 2007

Mesaj gönderen Darkfuneral »

"Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu", seriyi son dönemde gördüğümüz en tutarlı üçlemelerden biri olarak tamamlıyor. İlk iki filminin arasında bir yerde seyreden filmde yine bol entrika, bol karakter ve bol yan öykü var...

Karayip'in entrikaları yine başdöndürücü

Serinin üçüncü filmine baktığımızda ise yine aynı entrika ve karakter bolluğu mantığının işlediğini görüyoruz. Ancak ikinci filmde yaşadığımız yoğun mizah bu sefer kendisini biraz daha geriye çekmiş durumda. Pek çok öykünün bağlanma çabasıyla birlikte sevgili korsanlarımızın bu sefer biraz daha karanlık, hatta belki daha duygusal, bir maceraya atıldığını söyleyebiliriz. Bu anlamda, üçüncü filmin serinin diğer iki filminin arasında bir yerde seyrettiğini söylemek mümkün. Öyküde yer alan entrikaların yine baş döndürücü ve hatta yorucu bir zihniyette sunulması ikinci filme daha yakın bir seyirlik vaat ederken işin komedi yanının biraz geriye çekilmesi de hem yaratılmak istenen –nispeten– karanlık atmosfere katkıda bulunuyor, hem de filmi tekrar klasik korsan türüne yaklaştırıyor.

Üç saate yaklaşan süresi boyunca oradan oraya zıplayan öykü ve karakterlerin arka planının yeterince doldurulduğu filmde, biraz da bu mantık yüzünden, daha az aksiyonla karşılaşıyoruz. Yine de az sayıda olmalarına rağmen bu sekansların gayet büyük ve görkemli olduklarını belirtmekte fayda var. Daha önce pek çok farklı türde başarılı çalışmalara imza atan Gore Verbinski üçlemenin bu son durağında artık işin ustası olduğunu kanıtlıyor. Yönetmen bir Jerry Bruckheimer prodüksiyonundan bekleyebileceğiniz her türlü teknik zenginliği (serinin hazırlık anlamında en kısıtlı zaman ayrılan filmi olmasına rağmen) gayet verimli bir şekilde kullanmayı başarıyor. Etkili set tasarımı ve makyaj çalışmalarının yanında görsel efektler her zamanki gibi serinin fantastik yönünü güçlendiriyor. Bunların yanında görüntü yönetmeni Darius Wolski'nin özellikle ikinci filmde bolca başvurduğu etkileyici kadraj seçimi ve aşırı ciladan bu sefer kaçınması filmin daha öykü odaklı olmasını sağlıyor.

Johnny Depp, idolü Richards'a karşı

Oyunculara baktığımızda ise yeni bir şey söylemek mümkün değil. Tüm kadro aynen bıraktığımız yerden yollarına devam ediyorlar. Orlando Bloom'un saç ve kostüm tercihiyle daha bir eski dönem sinemasındaki korsan figürlerini anımsattığı filmin lokomotifi ise elbette Johnny Depp. Yine de, bu filmde Jack Sparrow'un belki de en gereksiz karakter olduğu yorumu yapılabilir. Sparrow en baştaki kurtarılma macerası dışında hiçbir öykünün arzu nesnesi durumunda değil. Ancak serinin olmazsa olmaz bu karakterinin yine de o bilindik cazibesini kullanarak ana entrikalar arasında gezinip her yerden çıkması sağlanmış. Hatta zaman zaman işin giderek abartılıp öyküye hiç hizmet etmeyen ve sadece Johnny Depp'in şov yapması için tasarlanmış sekansların filmde yer aldığını söyleyebiliriz. Üçüncü filmde ilk defa gördüğümüz oyuncular arasında en ilgi çekici olanlar ise Uzak Doğu'nun yıldızı Chow Yun-Fat ve Jack Sparrow'un babası rolünde ufak bir sahneyle konuk olan Keith Richards. Depp'in Sparrow karakterini yaratırken baz aldığı Richards aslında gayet tutuk oynasa da yıldızın kendisini ve imajından yaratılmış bir kült figürü karşılıklı izlemek büyük bir keyif haline geliyor.

Sonuç olarak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, ufak nüanslara rağmen "Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu", seriyi son dönemde gördüğümüz en tutarlı üçlemelerden biri haline getirecek şekilde noktalıyor. Bu yazın tatmin edici ilk eğlencesi konumunda olan film aynı zamanda (Johnny Depp & Geoffrey Rush'ın ana eksende olabileceği bir 4. filme açık kapı bırakmasına rağmen) seriye ve karakterlere dair de tutarlı ve etkileyici bir son oluşturmayı başarıyor.

Son bir not: Filmin sonundaki yazılar bitmeden salondan ayrılmayın.

Resim
Resim
Resim
Resim

:Alıntıdır:

Gittim izledim ve beğendim.. Filmin künyesinde de anlatıldığı gibi bol kahkaha ve bol entrika var. Devamı gelecek gibi.. :018
All mankind loves a lover.

Kullanıcı avatarı
Darkfuneral
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen Darkfuneral »

Fragman ENG
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1WZhttewXrI[/youtube]
Fragman TR
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=67n40Ntt5lY[/youtube]
All mankind loves a lover.

malayki_koma
Üye
Üye

Mesaj gönderen malayki_koma »

film coook saglam macera komedi ask hepsi var... efektler zaten manyak, ama biraz uzun kacmıs 3 saat sürüyo... ilk ikisini izlediyseniz bunu sakın kacırmayın
Kendimi buz gibi çok sert zannederdim
Meger ne kolaymisim hemen eriyiverdim

Kullanıcı avatarı
doacan
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen doacan »

2- Forum sayfasında bir konu açmadan önce daha önce açılmamış olmasına dikkat edin. Bir konu açmadan önce arama yapıp böyle bir konunun olup olmadığını iyice öğrenmenizi ve daha sonra konuyu açmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer aynı başlıktan iki adet olursa daha sonra açılmış konu kilitlenerek bizim meşhur Geri Dönü$üm Kutusuna gönderilecektir.

da yazıldğı gibi olur sanıyodum ama heralde bunların dışında da bazı kurallar var onlar yazıya geçirilmemiş.heralde bundan sonra yazılır.belki de ilk önce bi olay gerçekleşiyo bu olaydan sonra bu olayla ilgili düzenlemeler kurallar konuluyo o da ayrı tabi.

Kullanıcı avatarı
Ghost_Murder
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Ghost_Murder »

malayki_koma yazdı:film coook saglam macera komedi ask hepsi var... efektler zaten manyak, ama biraz uzun kacmıs 3 saat sürüyo... ilk ikisini izlediyseniz bunu sakın kacırmayın
ek olarak çok ince ayrıntılara dikkat yoksa azda olsa kafanız karışabilir.

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen jonnathan »

Hayatımda izlediğim en sıkıcı filmler listesine hızlı bir giriş yaptı kendileri.
sleeping with the earth my dying bride

Kullanıcı avatarı
houseofholy
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen houseofholy »

jonnathan yazdı:Hayatımda izlediğim en sıkıcı filmler listesine hızlı bir giriş yaptı kendileri.
efsane olabilecekken devam filmi azizliğine uğramış bir yapım daha..
herşey onun içinde, o herşeyin dışında..

Kullanıcı avatarı
ynsln
Üye
Üye

Mesaj gönderen ynsln »

ya çok merak diyorum bu filmi bir türlü gidemedim...yazdıklarınızı okuyunca daha da aşkım kabardı yaa..!! mutlaka gitmeliyim.!! en azından dvd'sini almalıyımm...
we hayat her şey yolundayken dur dedi artık..we hayat herkes ewindeyken dur dedi artık..we hayat -ki canına tak etmişti- sus dedi artık..we hayat...

Kullanıcı avatarı
mavisakal_kan
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mavisakal_kan »

büyük bir hayal kırıklığına uğradım.. ewet 2. filmde o kadar iyi değildi ve 3. filme gitmicem diyordum.. ama bir denizci ve eski j. depp hayranı olarak buna can sıkıntısıda eklenince dün gitme gafletinde bulundum... filmin sonuna kadar sıkıntıdan patladım.. depp'in bütün filmlerini izledim ve inanılmaz bir oyunculuk sergilemiş bence en iyi performansı (bknz: ölüler adasında ki sahneler)
Benim için dua et!.. çünkü ben lanetlenmiş bir ruhum..daha önce lanetlenmemiş bir ruh!!

Kullanıcı avatarı
uKigs1905
Üye
Üye

Mesaj gönderen uKigs1905 »

bende gitmeyi düşünüodum ama bu yorumlardan sonra gitceğimi pek sanmıorum=)