Göztepe-Karşıyaka

ve spor...
Kullanıcı avatarı
theHeLL
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Göztepe-Karşıyaka

Mesaj gönderen theHeLL »

"Göztepe,kendisi de bir "mahalle takimi" olan; gecmisi, efsaneligi tarih biliminin varligiyla baki ve degismez olan kluptur.

İki turkiye kupasi bir cumhurbaskanligi kupasi sahibi tek "mahalle takimi"dir.Ligin futbol federasyonu tarafindan tescil edilmedigi donemden oncesine ait bir turkiye ligi sampiyonlugu kupasi da vardir.Tarih itibariyle turkiye futbol federasyonunun acikladigi sampiyonluklar arasinda gecmez ama kupa muzede durmaktadir. Ayrica 2000 yilinda galatasaray'in uefa basarisina kadar bizlere avrupa'da ulkemizin en buyuk basarisini(uefa kupasında yarı final) yasatmistir.

Karsiyaka spor klubunun futbol subesiyle karsilastirma yapmak gerekirse, karsiyaka her zaman sert disli bir rakip olmustur goztepe icin.Bu iki klup arasindaki dusmanca dusuncelerin turemesi, hatirlayan buyuklerimiz tarafindan goztepenin bir sampiyonlugu sonrasinda karsiyaka ve goztepe sokaklarinda olanlar ve bu sirada ortaya cikan saka derken kaka oldu seklindeki istenmedik olaylara baglanir.Ayni buyuklerimiz karsiyaka dusmesin diye kalesine gelen tek topun gol olmasina izin veren goztepe kalecisinin sike yaptigi icin milli takim kadrosundan cikartilmakla tehdit edildigini, goztepe ve karsiyaka arasinda bu olaylar oncesinde derin bir dostluk oldugunu da anlatirlar. Bu husumeti bir kenara birakip sadece maclari goz onune alirsak benim hatirladigim yillarda karsiyaka, goztepenin daha guclu kadrosu olan yillarda kolay pes etmemistir, kendisinin daha guclu oldugu yillarda da iki sene onceki gibi goztepeye hic acimamistir.

Buyuk oranda bilgi eksikligi nedeniyle, karistirildigi gibi efsane olmak bu degildir.

Efsane olmak ayni mahallede beraber buyumus dedemin hatiralarinda birlikte top oynayan cocuklardan, babamin hatiralarinda birlikte gezen genclerden kurulu bir mahalle takiminin, amator ruhla, sevkle, inancla ve calismayla nerelere gelebilecegini kanitlamaktir.

Efsane olmak para kazanmayan cengaverlerler olmak, para icin degil ask ile sadece basari icin oynandiginda neler olabilecegini kanitlamaktir.

Efsane olmak yari finale yuksenilen uefa kupasi macindan iki gun sonra bile her zamanki gibi babasinin kasap dukkaninda babasina yardim etmek zorunda kalmak ve bundan gocunmamaktir.

Efsane olmak turk futbol tarihinde esi gorulmemis bir sekilde uzun yillar boyunca milli takima 10 oyuncu birden vermek milli takimimizi tek bir oyuncu degisikligi yapmis goztepe sahada oynuyormus gibi seyrettirmektir.ki o milli takim avrupa sampiyonu rusyayi kendi evinde moskova'da yendigi efsane mac dahil, turkiyenin fatih terim yonetimindeki sifir puanla donulen avrupa sampiyonasi donemine kadar hatirlanan tek basarisini, 2002'deki dunya kupasina kadar da egale edilememis en basarili donemini yasatmistir bu ulkeye.

Efsane olmak goztepenin, bununla gurur duymak goztepelinin tartisilmaz bir hakkidir. zira goztepe, ucuncu ligin takimi olmadigini ihanet sonucu ortaya cikan ekonomik durum nedeniyle uc sene ustuste kume dusmenin iyi bir yonetimle yine kisa bir surede nasil tersinin de basarilabilecegini gosterebilecek guce sahiptir.*

*alıntıdır=>http://sozluk.sourtimes.org/(göztepe başlığı sayfa 5 entry 102)

...alıntıyla Göztepe'nin ve Karşıyaka'nın aslında akşam haberlerinde birbirlerine giren hayta ve serseri iki genç değil köklü ve sarmaş dolaş iki çınar olduğunu hatırlatmak istedim.Aslında dedemin de hatırladığı gibi iki takım deli gibi kankaymış,yukarda da anlatıldığı gibi herhangi biri düşmesin diye kalesine gelen tek şutu da yiyen kalecilerle doluymuş iki takım da..Ayrıca bununla birlikte "eğer ki Galatasaray-Fenerbahçe rekabeti 1 ise Göztepe-Karşıyaka rekabeti 1000'dir." diyen köşe yazarları da vardır..

"buraya bu başlığı açıp da naptın lavuk?!" derseniz eğer,size gerçeği göstermeye çalıştım sadece..döner bıçaklı,holiganlık ruhuyla yanan hayvanlar değil de öncelerden beridir gelen dostluğun gerçek biçimiyiz biz..Göztepe sahil yolundaki Göztepe Köprüsü Karşıyakalılarındır,Karşıyaka Çarşısı da Göztepelilerin..bunda yadırganacak hi,çbir şey olmamalı ve yok da zaten..eğer sonuna kadar okuyabildiyseniz teşekkür ederim,bana katlandığınız için..
"Eğer cennete o vakit istenmemişsem (doğum), ısrar etmeyeceğim.."

criticize
Üye
Üye

Mesaj gönderen criticize »

katlandık kardeşim
bi karşıyakalı olarak okudum vede övündüm
benim bu yazıya tek ekliyeceğim söz ksk'nin futbol değil spor kulübü olduğudur.
karşıyaka alsancak vapuru

Kullanıcı avatarı
lp35
Üye
Üye

Mesaj gönderen lp35 »

göztepe bir aşk tır .bitmez. göztepe efsanesi bitmez.

ALAYINA İSYAN ÖLÜMÜNE GÖZTEPE

Kullanıcı avatarı
bloodline666
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen bloodline666 »

göztepe veya karşıyaka veya altay hepsi birbirine düşmüş bir tane süperligte takım yok neden izmir takımları birbirlerinle kavga ediyorlarda bir takım cıkartmıyorlar nedir bu ya
ben seni sevdim ya o bana yeter köpek sen beni bırakıp s...tir olup gittin yaaaaaa bende senin gibilerin taaaaaaaaa a.q.

r1g0r
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen r1g0r »

ben karşıyakayı desteklerim izmirde

Kullanıcı avatarı
rahibe_teresa
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen rahibe_teresa »

ben hiç bir şey anlamıyorum bu şeylerden :016 ayrıca anlamadığım bir şey daha var nedir bu fanatiklik?? ben karşıyakada oturuyorum ve her yer kırmızı yeşil, özel işyerlerinin tabelaları bile.!! 3 kişiden 1inde karşıyaka forması var :S hatta geçen gün karşıyaka formalı bir sürü genç vatandaş iskelede tezahürat yapıyorlardı :S hatta ve hatta 2 hafta falan önce bizim apartmana 5 katı kaplayacak büyüklükte kırmızı yeşil bir bayrak astılar ve apartman sakinlerinden biri bile çıkıp benim penceremi kapatıyorsun benim evim nerdne ışık alacak diye itiraz etmedi, iyiki giriş katta oturuyorum :D hatta ve hatta ve bir daha hatta ksk yazamayan sokak yok.. göztepeyi görmedim henüz ama karşıyakadaki bu durum beni şoka soktu.. bu durum yeni taşındığım için mi bana bu kadar abartılı geldi(ki bir ayı geçti taşınalı) yoksa bu gerçekten abartılı birşey mi :S
\\ kimdi giden kimdi kalan giden mi suçluduR heR zaman.. //

r1g0r
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen r1g0r »

e tabi sen aslen ankaralısın. en az gs-fb kadar çekişmesi kadar büyük oradaki rekabet. ben de karşıyakayı desteklerim genelde.

bence daha çok fanatiklik görürsün

r1g0r
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen r1g0r »

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen jonnathan »

dunyanın heryerinde var bu tarz rekabetler ama cok azında mekan basmaya kadar varan olaylar oluyor...sanırıım biraz abartıyoruz bazen...
sleeping with the earth my dying bride

Kullanıcı avatarı
bloodline666
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen bloodline666 »

jonnathan yazdı:dunyanın heryerinde var bu tarz rekabetler ama cok azında mekan basmaya kadar varan olaylar oluyor...sanırıım biraz abartıyoruz bazen...
biraz değila bicim bizde herşeyin aşırısı var adam öldürmek mekan basmak herşey bizde ilklerin ülkesi türkiye nedendir bilnimez :018
ben seni sevdim ya o bana yeter köpek sen beni bırakıp s...tir olup gittin yaaaaaa bende senin gibilerin taaaaaaaaa a.q.

Kullanıcı avatarı
rahibe_teresa
Müdavim Üye
Müdavim Üye

kaf kaf kaf sin sin sin kafsin kafsin kaf :wink:

Kullanıcı avatarı
no_fear_15
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen no_fear_15 »

karşıyakaaaaaaaa

ezmode
Üye
Üye

Mesaj gönderen ezmode »

kafkafkaf sinsinsin kafsinkafsinkaf!!! :007

Kullanıcı avatarı
no_fear_15
Müdavim Üye
Müdavim Üye

r1g0r yazdı:ben karşıyakayı desteklerim izmirde
kesinlikleeeeeeeeee
SENİ SEWİYORUM diyenin sewgisinden şüphe et çünkü ask sessiz sewgi dilsizdir

Kullanıcı avatarı
Trimpot
Site Sahibi
Site Sahibi
İletişim:

Mesaj gönderen Trimpot »

Karsiyaka :)

Kullanıcı avatarı
smG
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen smG »

aaa trimpot insanımız şimdi olmadı ama...

GÖZTEPE
Akın var güneşe akın!
Güneşi zaptedeceğiz, güneşin zaptı yakın!

Kullanıcı avatarı
rahibe_teresa
Müdavim Üye
Müdavim Üye

karşıyaka uleeyn ( :

r1g0r
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen r1g0r »

Tabii ki de Karşıyaka.

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen jonnathan »

artık karsıyaka-goztepe tartısması yapmanın pek bir anlamı kaldıgını sanmıyorum,zira goztepe,karsıyaka'nın futbolda 2,basketbolda bir alt liginde mucadele ediyor...yani artık karsıyaka'nın rakibi degil :010
sleeping with the earth my dying bride

Kullanıcı avatarı
rahibe_teresa
Müdavim Üye
Müdavim Üye

jonnathan yazdı:artık karsıyaka-goztepe tartısması yapmanın pek bir anlamı kaldıgını sanmıyorum,zira goztepe,karsıyaka'nın futbolda 2,basketbolda bir alt liginde mucadele ediyor...yani artık karsıyaka'nın rakibi degil :010
işte karşıyaka farkı :D

ezmode
Üye
Üye

Mesaj gönderen ezmode »

:015 amatörlerle uraşmıoruz :D

ezmode
Üye
Üye

Mesaj gönderen ezmode »

şaka bi yana çok özledim göstepemisinde en yakın zamanda eski yerine gelmesini istiyorum bi ksk li olarak.. :020

Kullanıcı avatarı
no_fear_15
Müdavim Üye
Müdavim Üye

nedense ben fenerbahçeyi karşıyaka kadar sewmiorum nedenini fenerbahçeliler bana açıklayabilir mi yaw ben karşıyaka maçlarını seyrederken daha fazla zewk alıom bir gariplik far ama anlayamadım gitti :oops: :oops:

Kullanıcı avatarı
rahibe_teresa
Müdavim Üye
Müdavim Üye

no_fear_15 yazdı:nedense ben fenerbahçeyi karşıyaka kadar sewmiorum nedenini fenerbahçeliler bana açıklayabilir mi yaw ben karşıyaka maçlarını seyrederken daha fazla zewk alıom bir gariplik far ama anlayamadım gitti :oops: :oops:

Kullanıcı avatarı
no_fear_15
Müdavim Üye
Müdavim Üye

rahibe_teresa yazdı:
no_fear_15 yazdı:nedense ben fenerbahçeyi karşıyaka kadar sewmiorum nedenini fenerbahçeliler bana açıklayabilir mi yaw ben karşıyaka maçlarını seyrederken daha fazla zewk alıom bir gariplik far ama anlayamadım gitti :oops: :oops:
bilmiorum falla :-D