Futbolda Şiddet ve Holiganizm

ve spor...
r1g0r
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen r1g0r »

Futbol sezonunun başlamasıyla birlikte, sahalarda karşılaşılan şiddet olaylarına yönelik ilgi artar. Kulüp yöneticileri, taraftar dernekleri, medya ve diğer pek çok kurum ve kuruluş şiddeti azaltmak için kendi önerilerini dile getirirler. Öneriler dile gelmesine gelir de, her yıl benzer şiddet olaylarını görmemizi kimse engelleyemez. Holiganizm asıl suçlu olarak görünür ya da gösterilir. Genel olarak holiganizmin üç evreden oluştuğundan bahsedilebilir. Birinci evre, hakemler ve oyuncular arasında yaşanan ve daha seyrek olan şiddettir. İkinci evre ise, şiddetin birinci evreye göre daha arttığı, taraftarlar arasında ve polis ile diğer güvenlik görevlilerine karşı yaşanan stadyum içerisindeki şiddet evresidir. Son evre, stadyum dışarısına taşan ve şiddetin iyiden iyiye tırmandığı evredir. Uzmanlar, futbol sahalarında yaşanan ve hatta zaman zaman da dışarı taşan bu şiddete yol açan faktörlerin en başta medya, ırkçılık ve alkol olduğunu iddia ediyor. Ancak, özellikle alkolün holiganizm üzerindeki etkisi üzerine tam anlamıyla bilimsel çalışmalar yapılmadı henüz ve bu nedenle de şimdilik sadece iddia niteliği taşıyor.

Şiddetin sorumlusu medya!
ELYADAL (Eleştirel Yaratıcı Düşünme ve Davranış Araştırmaları Laboratuvarı) olarak "Futbolda Şiddet ve Fanatizm" konulu bir araştırma yaptık. Toplam 437 katılımcıdan aldığımız bilgilere göre; her 100 kişiden 18'i sözel, 8'i de fiziksel şiddet uyguladığını, bunun yanı sıra her 100 kişiden 13'ü de kavgaya karıştığını söylüyor. Ayrıca, yine her 100 kişiden 22'si sözel olarak, 9'u da fiziksel olarak şiddete maruz kaldıklarını ileri sürüyorlar. Yaklaşık her 3 futbol seyircisinden 1'inin şu veya bu şeklide şiddete maruz kalması dikkate alınması gereken bir orandır.
Katılımcılardan futbolda yaşanan şiddet olaylarından hangi kesim ya da kesimleri sorumlu tuttuklarına yönelik bilgi istedik. Şiddet olaylarının sorumlusu olarak ilk sırada yüzde 68.6'yla medya gösterildi, ardından yüzde 63.8'le taraftarlar, yüzde 52.4'le futbol kulüplerinin yönetimleri, yüzde 46.9'la amigolar, yüzde 30.4'le güvenlik güçleri, yüzde 16.7'yle futbol oyuncuları, yüzde 16.5'le hakemler ve yüzde 6.2'yle de teknik kadro sıralandı. Medyanın ve kulüp yönetimlerinin şiddetin sorumlusu olarak algılanması gerçekten dikkat çekici ve galiba şimdi araştırılması gereken de bu algının ne kadar gerçek olduğu.
Futbolda yaşanan şiddet olaylarının nedeni olarak toplam 46 farklı neden belirtiliyor. Katılımcılara göre en önemli neden, Türkiye'deki eğitim seviyesi. Katılımcıların yüzde 14.66'sı, Türkiye'deki eğitim seviyesinin oldukça düşük olduğunu ve futbolda yaşanan şiddet olaylarının da bu eğitimsizlikten ileri geldiğini öne sürüyorlar. Yüzde 7.92'lik bir oran da, insanların gündelik yaşamlarındaki sıkıntıları ve karşılaştıkları zorluklar nedeniyle deşarj olma ihtiyacı duyduklarını ve bu nedenle futbolda holiganizmin ortaya çıktığını iddia ediyor. Araştırmaya katılan her 100 kişiden 7'si, holiganizmin nedeni olarak kulüp yöneticilerine atıfta bulundu. Bunun yanı sıra, ülkedeki dengesiz gelir dağılımı ve düşük gelir düzeyi de diğer bir neden olarak ortaya çıkıyor. İnsanlar, düşük gelir düzeyi nedeniyle çatışmaların yaşandığını ve yaşanan bu çatışmaların da futbol sahalarına taşındığını ve hatta futbol sahalarının dışına kadar taştığını belirtiyorlar (yüzde 6.16). Kitle psikolojisinin, kendini bir grupla birlikte ifade etmenin ve kendini o grupla özdeşleştirmenin, bununla ilintili olarak pekişen ait olma duygusunun da söz konusu soruna neden olduğunun altı çiziliyor (yüzde 5.92).

Çözüm yolları
"Futbolda Şiddet ve Fanatizm" konulu araştırmada, az önce de belirtildiği gibi 46 farklı nedenin ortaya çıkarılmasının yanı sıra, toplam 36 farklı çözüm önerisi de belirlendi. Katılımcıların yüzde 16.67'si, öncelikle medya çalışanlarının, kulüp yöneticilerinin, amigoların, güvenlik görevlilerinin ve futbolcuların bilinçlenmesinin futboldaki şiddet olaylarının önüne geçeceğini iddia ediyorlar. Konuyla ilgili etkin ve caydırıcı yasal önlemlerin alınması ise en çok önem verilen diğer çözüm yolu olarak belirtiliyor. Her 100 kişiden 15'i, konuyla ilgili gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gerekliliğini vurguluyor. Futbolda şiddet olaylarının nedeni olarak görülen eğitim seviyesinin yükseltilmesine yönelik çalışmaların da sorunun çözümünde etkin bir rol oynayacağı (yüzde 12.44), bunun yanı sıra toplumun genelinin bilinç seviyesinde olacak bir artışın da çözüm getirebileceği belirtiliyor (yüzde 7.2 . Tüm bunların yanı sıra sporun bir kavga konusu olmadığının vurgulanması, kulüp yöneticilerinin kışkırtmalarına engel olmak, medya aracılığıyla halkı eğitmek, ekonomik durumun düzeltilmesi, spor eğitimi gibi maddeler de, katılımcıların çözüm önerileri arasında. Bütün bu önlem önerilerine rağmen, hatta belki de bu öneriler inat, holiganizmin bir yaşam tarzı olduğunu ve bu nedenle engellenmesinin imkansızlığını düşünen insanların sayısı hiç de az değil (yüzde 4.46).

En holigan kim?
Taraftar anketine göre, en holigan futbol takımı taraftarı olarak Fenerbahçe (yüzde 27.5) gösteriliyor, ikinci sırada Ankaragücü (yüzde 7. , üçüncü sırada Galatasaray ve Trabzonspor (yüzde 6.9), dördüncü sırada ise Beşiktaş (yüzde 5.5) yer alıyor. Tüm futbol takımı taraftarlarının holigan olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 27.2. İlginç olarak, Beşiktaş ve Galatasaray taraftarları genel olarak Fenerbahçe'yi holigan takım olarak algılarken, Fenerbahçe taraftarları ise genel olarak tüm futbol takımlarını (kendi takımları dahil) holigan olarak algıladıklarını belirtmişler. En azından bu araştırma kapsamında, kendi taraftarlarında da suç olduğunu söyleyenler sadece Fenerbahçe taraftarları. Fenerbahçe dışındaki takımların taraftarları ise şiddetin sorumluluğunu genelde "diğer" takımda görüyorlar.
Ayrıntılar içerisinde, bu çalışmadan elde edilen belki de en önemli bulgu, holiganizmin nedenleri, sorumluları ve bu sorunun çözüm yolunun "bizim dışımızdaki" kişiler olduğu algısıdır. Şiddetin sorumlusunun, şiddeti gösteren kişi ya da gruplar kadar, hatta onlardan daha çok medya, yönetim ve güvenlik güçleri olarak algılanması dikkate değer. Onların da hataları olduğunu yadsımıyoruz ancak holiganın hiç mi suçu yok?

KAYNAK: ELYADAL (Eleştirel Yaratıcı Düşünme ve Davranış Araştırmaları Laboratuvarı)

Kullanıcı avatarı
simsiyah_85
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen simsiyah_85 »

gerçekten çok iyi bi konu seçmişsin :)

anlamadım anlamıyorum ve anlamıyacam da!!!

hep şunu düşündüm çocukluğumdan beri
bi arkadaş grubu(holigan hepsi) farklı takımları destekleyen ama birbirlerini çok seven!
maç çıkışında karşı takımlar birbirine saldırıken bıçak vs.. acaba o grubundan 2 kişi arakadaş göz göze gelse ne hiseder?
ne düşünür ? nekadar aptal bi insan olduğunu mu, yoksa ben ne yapıorum yaa diye birden bire irkilir ve aklı başına gelebilir mi? çok merak ediorum...

insanlar birbirlerine nasıl zarar verebiliyo sevinçten yada üzüntüden bunun bi mantığı varmı?

yada ne bilim hepimizin başına gelmiştir mutlak çok sevdiğimiz canımızın bi parçası olan bi insanı kaybettiğimizde yapabileceğimiz en en fazla şey salya sümük ağlamakken, neden yalnızca bi maç kaybedildi die abartılı duygulara kapılıp başka insanların canı yakılıo onlara nasıl saldırılabilio?

bütün spor dallarını severim futbolu da severim ama bu yaşana saçmalıklar ve futbolun bu kadar abartılması beni çok soğuttu artık sevmiyorum...
hayat farkında mısın, anlıyor musun durumu? beni yendiğin an kaybettin sen bu oyunu!

Kullanıcı avatarı
Giuseppe
Üye
Üye

Mesaj gönderen Giuseppe »

bence holiganlıkla ilgili bi araştırma yaparken gidip de şu takımın taraftarı daha holigan gibi söylemler yanlış bi kaç kişinin ateşlediği ortam yüzünden bütün camiayı olayın içine katmak yanlış olur tek suçlu bizim koyun gibi olmamız ,biri bişey yapınca herkes ona uyuyo
#Oyun bitince şah da ,piyon da aynı kutuya konur#

layne
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen layne »

o takım bunu holigan göstermiş, diğeri başkasını gibi bir mantıkla sağlıklı bir araştırmaya ulaşılabileceğini düşünmüyorum. son bölümde fenerbahçe'nin daha çok kişi tarafından holigan olarak görülmesi de saçma geldi, çünkü son senelerde fenerbahçe taraftarları desteklerini stadlarına saklıyorlar, olayın boyutlarını büyütmüyorlar. bana kalırsa son yılların en ateşli taraftarı da beşiktaşta en holigan taraftarı da beşiktaşta. takımına destek anlamında en zor günlerde bile tıklım tıklım dolu bir stad ve ateşli tezahüratlar eşliğinde oynuyorlar. ama beşiktaş taraftarı kime olursa olsun küfretmekten de geri kalmıyor...
betterman.

Kullanıcı avatarı
bloodline666
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen bloodline666 »

ne diyeceğimi bilemiyorum demek fenerbahçe en holigan güzel sevdim ama bunu neden fenerliler kabul etmiyorlar anlamıyorum biz beşiktaşa birşey dendiğinde tamam diyoruz kabul ediyoruz ama bvazı şeyleride hatta herşeyde beşiktaşı göstermek ayıp bir araştırma yapılmış ve fener cıkmış kabul edelim işimzi bakalım :006
ben seni sevdim ya o bana yeter köpek sen beni bırakıp s...tir olup gittin yaaaaaa bende senin gibilerin taaaaaaaaa a.q.

Kullanıcı avatarı
GeLMiR
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen GeLMiR »

Fener taraftarı holiganlığı bile beceremez :-D Şu anda Türkiye'de en "holigan gibi takılmaya çalışan grup" Bursa'nın Teksas grubu.Beşiktaş'a açıkça savaş ilan edip ortamı müthiş gerdiler.Ben açıkçası Beşiktaş-Bursaspor karşılaşmalarında büyük olaylar bekliyorum umarım güvenlik önlemleri alınır da kan akmaz.

Tırnak içinde belirttiğim gibi holigan gibi takılmaya çalışıyorlar.Ateş olsalar cürumları kadar yer yakarlar orasını cümle alem biliyor.Beşiktaş iskelesinden kendilerini denize attıkları günleri hepsi hatırlıyodur mazilerinde kara bir leke olarak.

Fenerbahçe taraftarı da Tüm Beşiktaş maçtayken mekan basıp cam çerçeve kırmayı holiganlık sanan garip bir topluluk.Aynı gruba mensup bitakım kişiler geçmişte Kadıköy'de döt korkusundan polise sığınmışlıklarıyla hafızalarda hala..

Velhasılkelam holiganizm apayrı bir şey.Türkiye'de gördüğümüz olaylar daha çok Fanatizmden kaynaklanan olaylar.En fanatik taraftar grubu mu? Tabii ki Çarşı..Eline kimse su dökemez o konuda Çarşı'nın.
Silginiz kaleminizden önce bitiyorsa çok yanlış yapıyorsunuz demektir.

r1g0r
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen r1g0r »

BJK Çarşı İnönüdeki Fenerbahçe maçına giremedi maalesef. Yaşanmaması gereken bir olaydı.

Sanırım bu yüzden en holigan taraftar Fenerbahçenin

r1g0r
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen r1g0r »

ama bjk çarşı grubunun sosyal olaylar karşısındaki tutumu çok iyi olur. mesela sinopa nükleer santral yapılmasına karşı yaptıkları...
fenerbahçelilerin taraftarlık adına yaptıkları iyi oluyo mesela inönüye yaptıkları münferit giriş

Kullanıcı avatarı
bloodline666
Müdavim Üye
Müdavim Üye

varsın en holigan fenerbahçe olsun alın sizin olsun :006
ben seni sevdim ya o bana yeter köpek sen beni bırakıp s...tir olup gittin yaaaaaa bende senin gibilerin taaaaaaaaa a.q.

Kullanıcı avatarı
MuRTy-teXas
Üye
Üye

Mesaj gönderen MuRTy-teXas »

GeLMiR yazdı:Tırnak içinde belirttiğim gibi holigan gibi takılmaya çalışıyorlar.Ateş olsalar cürumları kadar yer yakarlar orasını cümle alem biliyor.Beşiktaş iskelesinden kendilerini denize attıkları günleri hepsi hatırlıyodur mazilerinde kara bir leke olarak.
öyLedir ama nasıl vericekler 3 ki$inin hesabını merak ediyorum...5 ki$i olsakta çarşıyı kovalıcaz...

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen jonnathan »

MuRTy-teXas yazdı:
GeLMiR yazdı:Tırnak içinde belirttiğim gibi holigan gibi takılmaya çalışıyorlar.Ateş olsalar cürumları kadar yer yakarlar orasını cümle alem biliyor.Beşiktaş iskelesinden kendilerini denize attıkları günleri hepsi hatırlıyodur mazilerinde kara bir leke olarak.
öyLedir ama nasıl vericekler 3 ki$inin hesabını merak ediyorum...5 ki$i olsakta çarşıyı kovalıcaz...
sonrada madalya takacaklar...
sleeping with the earth my dying bride

Kullanıcı avatarı
bloodline666
Müdavim Üye
Müdavim Üye

GeLMiR yazdı:
Fenerbahçe taraftarı da Tüm Beşiktaş maçtayken mekan basıp cam çerçeve kırmayı holiganlık sanan garip bir topluluk.Aynı gruba mensup bitakım kişiler geçmişte Kadıköy'de döt korkusundan polise sığınmışlıklarıyla hafızalarda hala..

Velhasılkelam holiganizm apayrı bir şey.Türkiye'de gördüğümüz olaylar daha çok Fanatizmden kaynaklanan olaylar.En fanatik taraftar grubu mu? Tabii ki Çarşı..Eline kimse su dökemez o konuda Çarşı'nın.
fenerlilerin yapacağı zaten o kadar millet maçtaken yaparlar yürek varsa maçtan önce yapsınlar daha güzel olur biraz da deişiklik

ezmode
Üye
Üye

Mesaj gönderen ezmode »

bloodline saçmalamışsın abi .. o gün o taraftarlar arasındaki biri olarak sölüyorum.. bjk lılar gördü.. bişi yapamadılar... çarşı marşı yalan.. 200 kişiyi bastıramadınız...

Hangi yüzle kalkıp böle bişi demişsiniz abi siz??? Boş meydan basıp 15 yaşındaki çocukları dövmek mi taraftarlık ya??? geldik meydanınıza herkes gördü formaları bal gibi belli oluyodu bi kşşi kalkıp bağırmadı bize fenerli var diye... biz boş meydan basmayız. bastık mı böle basarız işte..

ezmode
Üye
Üye

Mesaj gönderen ezmode »

GeLMiR yazdı:Fener taraftarı holiganlığı bile beceremez :-D Şu anda Türkiye'de en "holigan gibi takılmaya çalışan grup" Bursa'nın Teksas grubu.Beşiktaş'a açıkça savaş ilan edip ortamı müthiş gerdiler.Ben açıkçası Beşiktaş-Bursaspor karşılaşmalarında büyük olaylar bekliyorum umarım güvenlik önlemleri alınır da kan akmaz.

Tırnak içinde belirttiğim gibi holigan gibi takılmaya çalışıyorlar.Ateş olsalar cürumları kadar yer yakarlar orasını cümle alem biliyor.Beşiktaş iskelesinden kendilerini denize attıkları günleri hepsi hatırlıyodur mazilerinde kara bir leke olarak.

abi böle bi mantık olamaz sen öl bence

Kullanıcı avatarı
ilkduRock
Üye
Üye

Mesaj gönderen ilkduRock »

sarı mavi yeşil meşil farketmes....yürüoruz aynı yolda biiiiizzzz.....futbol şiddettr futbol holiganlıktır...futbol adam bıcaklamaktırr...BU TEZAURATA KARŞIYIM TAMAMEN hehe:D

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

ezmode yazdı:Boş meydan basıp 15 yaşındaki çocukları dövmek mi taraftarlık ya??? geldik meydanınıza herkes gördü formaları bal gibi belli oluyodu bi kşşi kalkıp bağırmadı bize fenerli var diye... biz boş meydan basmayız. bastık mı böle basarız işte..
ha dolu mekan basıp buyuk adam taraftarlık oyle mi?futbolda siddet ve holiganizm altında tartısılan inciler...bravo...

Kullanıcı avatarı
wolfali
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen wolfali »

evet taraftarlık meydan,mekan basıp büyük küçük herkesi dövüp kimin daha güçlü olduğunu göstermektir diğer tarafa..olay budur yani..başka bişey değil..

kutluyorum rakip takım taraftarını dövüp,öldürenleri çok iyi bir pok yapıyorsunuz...

ezmode
Üye
Üye

Mesaj gönderen ezmode »

bunlar olmassa ne zevki var ki

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

ne zevki var di mi guzel futbolun,sık calımların,kacan pozisyonların futbolun heyecanının kan dokmek varken...sizin gibilere ne deseler bos,gidin yiyin birbirinizi...umarım bir gun arkanıza bakıp gurur duyulcak ne yapmısım diye dusunurseniz,bunları gorup utanırsınız diyecem ama nafile...

ezmode
Üye
Üye

Mesaj gönderen ezmode »

ne kan dökmesi abi abartmamak lazım ama laf atma kavga gürültü her zaman olur .. mekan basma fln bunlar güzellik bea :D

Kullanıcı avatarı
murti
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen murti »

valla ben en güzel taraftarı fenerbahçede gördüm 2 sene önce şükrü saraçoğlunda maça gittim,saha gül atmışlardı gençfenerbahçeliler :) herkese örnek olsun valla :)
hayatın gizini vereceğim sana!!!

benle derdin varsa bana gel!!

ezmode
Üye
Üye

Mesaj gönderen ezmode »

lacostan gömlek, barbour dan montlar, hep ayaklarda davidson botlar , caddede kızlar hep karizmalara para yok bizde kaldık biz bekar allahuallah allahuallah genç fenerliler genç fenerliler

olaya giriim dedim bölejek :D

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

ezmode yazdı:ne kan dökmesi abi abartmamak lazım ama laf atma kavga gürültü her zaman olur .. mekan basma fln bunlar güzellik bea :D
mekan basılırken bir gun bir yerine bıcagın biri girerse hastanedede soyle bunları...

Kullanıcı avatarı
murti
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen murti »

ezmode yazdı:lacostan gömlek, barbour dan montlar, hep ayaklarda davidson botlar , caddede kızlar hep karizmalara para yok bizde kaldık biz bekar allahuallah allahuallah genç fenerliler genç fenerliler

olaya giriim dedim bölejek :D
başka bildiğin sözler varmı la :D
hayatın gizini vereceğim sana!!!

benle derdin varsa bana gel!!

ezmode
Üye
Üye

Mesaj gönderen ezmode »

abartmamak laızm...