Friedrich Wilhelm Nietzsche

Genel konular
Kullanıcı avatarı
Edmond
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Friedrich Wilhelm Nietzsche

Mesaj gönderen Edmond »

Nietzsche ölüm döşeğindehttp://video.google.com/videoplay?docid ... =nietzsche
Resim

1844 15 Ekim: Nietzsche, Leipzig'in güneybatısında Saksonya'da bir Prusya köyü olan Röcken'de Karl Ludwig Nietzsche adında papaz bir babanın oğlu olarak dünyaya gelir.

1849 30 Temmuz: Babasının ölümü.

1858: Naumburg yakınlarında Almanya'nın önde gelen Protestan yatılı okulu Schulpforta'ya kayıt yaptırır.

1864 Ekim: Teoloji ve filoloji öğrencisi olarak Bonn üniversitesine kayıt yaptırır.

1865 Ekim: Nietzsche, Bonn'daki filoloji hocası F.W.Ritschl'in peşinden Leipzig'e gider ve eğitimine burada devam eder. Leipzig'de eski kitaplar satılan bir dükkanda Schopenhauer'in bir kitabını bulur ve arkadaşlarına
bundan böyle bir "Schopenhauer'ci" olduğunu açıklar.

1868 8 Kasım: Nietzsche'nin Leipzig'de Richard Wagner'le ilk buluşması.

1869 Şubat: Henüz doktorasını tamamlamamış olan Nietzsche, Ritschl'in tavsiyesi üzerine Basel üniversitesi klasik filoloji bölümüne genç yaşta öğretim görevlisi olarak atanır.

17 Mayıs: Nietzsche'nin Wagner ve Cosima'ya (von Bülow) Tribschen'de ilk ziyareti.

28 Mayıs: Basel üniversitesinde "Homeros ve klasik filoloji" üzerine bir açılış konuşması yapar.

1870 Ağustos: Nietzsche, Fransa-Almanya savaşı patlak verince üniversiteden izin alır ve gönüllü sıhhiye eri olarak cepheye gider. Ama sağlığının bozulması nedeniyle iki ay sonra Basel'e geri döner.

1871 Ocak: Basel üniversitesi felsefe kürsüsüne yaptığı başvuru geri çevrilir. İsviçre Alp'lerinden kalbi kırık bir şekilde ayrılır ve klasik filolog olarak mesleğinden giderek hoşnutsuz olmaya başlar, felsefeye yönelir. Bu yıldan sonra Nietzsche bozuk sağlığıyla sürekli bir mücadeleye girer.

1872 Ocak: İlk kitabı " Die Geburt der Tragödie aus dem Geiste der Musik" (müziğin ruhundan trajedinin doğuşu) yayınlanır.

Şubat - Mart: Basel'de "eğitim kurumlarımızın geleceği" konulu halka açık seminerler verir.

22 Mayıs: Nietzsche, Bayreuth tiyatrosunun temel atma töreni için Bayreuth'a giden Wagner'in 59. doğum gününde besteciye eşlik eder.

1876 Ağustos: 1. Bayreuth festivali. Wagner'le dostluğu gölgelenir.

Eylül: Paul Ree ile birlikte Bayreuth'tan ayrılır. Ekim: Basel üniversitesi sağlığının bozuk olduğu gerekçesiyle Nietzsche'ye bir yıllık hastalık izni verir.

1878: "Menschliches, Allzumenschliches" (insanca, pek insanca) ilk bölümü Voltaire'e adanmıştır.

3 Ocak: Wagner Nietzsche'ye yeni yayımlanan eseri Parsifal'in bir kopyasını gönderir.

Mayıs: Nietzsche Wagner'e yazdığı son mektupla birlikte "insanca pek insanca: Özgür ruhlar için bir kitap" adlı çalışmasının bir kopyasını gönderir. Wagner'den tamamen kopar.

1879: İnsanca, pek insanca'nın ikinci cilt birinci kısmı: Assorted opinions and maxims. Nietzsche sağlığının bozukluğu öne sürülerek Basel'deki kürsüsünden istifa etmeye zorlanır. Bundan sonraki on yıl boyunca otel odalarında ve pansiyonlarda yaşayan yalnız bir gezgin yaşamı sürecektir.

1880: İnsanca, pek insanca, ikinci cilt ikinci kısım: gezgin ile gölgesi.

1881: Tan kızıllığı. Ahlakın önyargıları üstüne düşünceler. Sils Maria'da ilk yazını geçirir.

1882: Şen bilim (Neşeli bilgelik adıyla da bilinir) 125. aforizmada bir deli, tanrının öldüğünü açıklar.

Mart: Paul Ree Roma'ya gitmek üzere Cenova'da Nietzsche'den ayrılır. Ree Roma'da Lou Salome ile tanışır ve ona aşık olur.

Nisan: Nietzsche Roma'ya gider ve Lou Salome ile tanışır. Nietzsche bir kaç gün sonra, önce Ree aracılığı ile daha sonra şahsen Salome'ye evlenme teklif eder. Teklifi geri çevrilse de kendisi, Ree ve Salome arasındaki düşünsel "menage a trois" bağlılıktan hoşnuttur. Yıl sonunda Nietzsche, Ree ve Salome'den kopar ve kendisini ikisinin ihanetine uğramış hisseder.

1883: Böyle buyurdu Zerdüşt: Herkes ve hiç kimse için bir kitap adlı çalışmasının birinci ve ikinci kitaplarını yazar.

13 Şubat: Wagner'in ölümü, 1884, Nice'de Zerdüşt'ün üçüncü kısmını yazar.

1885: Zerdüşt'ün dördüncü ve son bölümünü sınırlı sayıda ve kendi başına yayımlatır.

1886: İyinin ve kötünün ötesinde. Geleceğin felsefesine prelüd.

1887: Yeraltından notlar'ın Fransızca baskısı tesadüfen eline geçer ve böylece Dostoyevski'yi keşfeder. 10 Kasım: Ahlakın soykütüğü üstüne: Bir polemik.

1888 Mayıs - Ağustos: Wagner olayı; Dionysos Dithyrambosları'nı bitirir. (1891'de yayımlanır.) Eylül: Deccal (1894'de yayımlanır.)

Ekim - Kasım: Ecce Homo'yu yazar. (Kitabın yayımlanması Elisabeth Förster Nietzsche tarafından 1908'e dek ertelenir.)

Aralık: Nietzsche Wagner'e karşı. (1895'te yayımlanır.)

1889: Putların alacakaranlığı (Özgün adı: Bir psikoloğun atıllığı.)

3 Ocak: Nietzsche, Torino'da Piazza Carlo'da sinir krizi geçirir ve sahibi tarafından kırbaçlanan yaşlı bir atın boynuna sarılarak ağlar.

18 Ocak: Jena üniversitesindeki psikiyatri kliniğine kaldırılır. Doktorlar "ileri yeti yitimi" teşhisi koyarlar.

1890: Nietzsche'nin annesi oğlunu alır ve bakmak üzere Naumburg'taki evine getirir.

1897 20 Nisan: Annesinin ölümü. Kız kardeşi Nietzsche'yi alarak beraberinde Naumburg'tan, 1894'de Nietzsche arşivini taşımış olduğu Weimar'a götürür.

1900 - 25 Ağustos: Nietzsche Weimar'da ölür. Röcken'de babasının mezarının yanına gömülür.

1901: 1880'lerde kaleme alınan Nachlass'tan 500 bölüm Güç istemi adıyla yayımlanır. 1906'da kitabın ikinci baskısı bu sefer 1067 bölümlük bir çalışma olarak piyasaya çıkar.

"keyif ve keyifsizliğin birbirinden asla ayrılmaz şeyler olduğunu düşünelim, öyle ki insan birinin ne kadarına sahip olmak isterse ötekinin de ancak o kadarına sahip olacak.seçim sizin:1.mümkün olduğu kadar az keyifsizlik,kısacası acısız bir yaşam mı..2.yoksa o ana kadar hiç tadılmamış zevkleri tatmanın,keyifleri yaşamanın bedelini ödemeyi göze alarak mümkün olduğu kadar çok keyifsizlik mi..eğer ilk seçeneği yeğler ve acılarınızı azaltmayı,hatta yok etmeyi isterseniz,o zaman zevk alma kapasiteniz de azalacak,hatta yok olacak.''

NedimYilmaz
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen NedimYilmaz »

Nietzche düşünen bir filozoftur. Hiçbir zaman gelenekçi olmamıştır.

R3d_D3viL
Üye
Üye

Mesaj gönderen R3d_D3viL »

niçe nin en güzel şiirlerinden bir tanesini şebnem ferah şarkı yapmıştuır.

Kullanıcı avatarı
fanta
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen fanta »

god is dead...
nietzche

nietzche is dead...
GOD
edison bile pişman...

Kullanıcı avatarı
3291
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen 3291 »

iki sendedir böyle buyurdu zerdüþtü okumaya we tam anlamýyla anlamaya çalýþýorum..

SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

saçmalıkların insanı...
ben bir hıyarım,her deliğe uyarım.

Kullanıcı avatarı
wolfali
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen wolfali »

SamotH yazdı:saçmalıkların insanı...
+1
Dünya döner,geçer zaman; hiçbirşey kalmaz ardında...

NedimYilmaz
Üye
Üye
İletişim:

Bravo bir kalemde silmek buna denir.

Oku, araştır sonra biri gelsin senin eserlerini okumayna biri "saçmalıkların insanı" diyerek eleştirsin. Yazık.

Aforizmalar tavsiye edebileceğim bir kitap.

R3d_D3viL
Üye
Üye

Mesaj gönderen R3d_D3viL »

NedimYilmaz yazdı:

Oku, araştır sonra biri gelsin senin eserlerini okumayna biri "saçmalıkların insanı" diyerek eleştirsin. Yazık.

olur böyle vakalar arada görülür nede olsan türkiyede yaşıyoruz insanların ise etiketinde mmade in turkey yazdığı için silmek çok kolay

ben niçenin tam bi kitabını okumadım ama niçe'nin motor tutkusu diye bişi okudum onun haricinde bir kaç şiir ve derlemelerini biliyorum

Kullanıcı avatarı
wolfali
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen wolfali »

NedimYilmaz yazdı:

onun fikridir saygı duymak lazım.ona göre yazdıkları saçmadır.bunu kimse eleştiremez.herkes fikrini açıkça söyleyebilir aynen senn bazı konularda yaptığın gibi..
aforizmalar kitabını severek okuruz ayrıca..

hatta ve hatta konuya bir atasözüyle hakim olacak olursak;''Tencere dibin kara,seninki benden kara'' :006
Dünya döner,geçer zaman; hiçbirşey kalmaz ardında...

Kullanıcı avatarı
ex
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ex »

sanırım nieztche yi saçmalık olarak anlatan altyapı arkadaşımıza onun üstün insan kavramını hitlerin kavradığı biçimde kavramasıdır...hitler nieztchenin üstün insan olarak adlandırdığı şeyiçok saçmasapan değerlendirip ırkları sınıflara ayırmıştı..arkadaşımızda hitlerin hayran olduğu bu insanı hitler gibi anlıyor ve o na saçmalıkların insanı diyor...oysa nietzhenin üstün insanı üstünlüğünü genlerinde taşımaz...kafasında taşır...nietzche ırkları değil insanları ayırmıştır ve herkes toplumun bazı yargılarından kurtulup üstün insan olabilir
insanlık, okadar hızlı büyüyordu ki ; Tanrıyla boy ölçüşmeye kalkıştı ve Tanrı ; çocuklarından utandı... Önce yağmurla yıkadı pisliklerinden arıttı sonra güneşinde yaktı maskelerini çıkarttı ve yer yü

Kullanıcı avatarı
Edmond
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Edmond »

Aşk karşıdaki kişiye değil, insanin kendi kafasında yarattığı kavrama yöneliktir, karşıdaki kişi sadece bu kavramın oluşmasına yardımcı olur..
{Nietzsche}

Eylem ve vicdan genellikle uyuşmazlar. Eylem, ağaçtan ham meyveleri toplamak isterken, vicdan onları gereğinden çok olgunlaşmaya bırakır, ta ki yere dökülüp ezilinceye kadar.
NIETZSCHE

iyi uyumak için uyanık olmak.
gerçekten de hayatın anlamı olmasaydı,
ve ben anlamsızı seçmek zorunda olsaydım,
bence de en seçilesi anlamsızlık olurdu bu

''yukseldikce ucma bilmeyenlere daha kucuk gorunmemiz kacinilmazdir'' - f.nietszche

ümit kötülüklerin en kötüsüdür çünkü işkenceyi uzatır.
nietzsche

Yaşamdan en fazla hasatı elde etmenin sırrı insana en fazla keyif veren şey-tehlikeyle burun buruna yaşamaktır.Kentlerinizi vezüvün eteklerine kurun!

Kendi alevlerinizde yanmaya hazır olmalısınız: Önce kül olmadan kendinizi nasıl yenileyebilirsiniz?

eğer kıracaksa zincirlerini
gecenin en derin karanlıklarında
bedenin,
bırak özgür kalsın ozaman...

Yoldaşlar arar yaratıcı ve hasat arkadaşları: Çünkü ona göre herşey olgun hasat için. Ama yüz orağı yok onun: Bu yüzden yolar başakları öfkeli öfkeli. Yoldaşlar arar yaratıcı, oraklarını bilemesini bilen yoldaşlar. Yıkıcılar denecek onlara, iyi ile kötüyü hor görenler denecek. Hasatçılar ve şenlik edenler onlar halbuki. Kendi gibi yaratıcılar arıyor Zerdüşt, hasat arkadaşları ve şenlik arkadaşları arıyor: Sürülerle, çobanlarla, cesetlerle işi ne Zerdüştün! Ve sen benim ilk yoldaşım, hoşçakal! Ağacının kovuğuna güzelce gömdüm seni, güzelce sakladım seni kurtlardan. Ama veda ediyorum şimdi sana, zira vakit erişti. Bir seherle öbür seher arası yeni bir gerçek ayan oldu bana..

Nietzsche

BENİ ÖLDÜRMEYEN ŞEY BENİ GÜÇLENDİRİR

Ah,dünyada acıyanların deliliklerinden daha büyük delilik nerede görülmüştür?Ve dünyada acıyanların deliliklerinden daha çok acı doğurmuş ne wardır?
Yazık bütün o seven,ama acımalarının üstüne
çıkamayan kişilere!
Birgün bana şöyle dedi şeytan:'Tanrınn dahi kendi cehennemi wardır;bu,insan sewgisidir..'
Ve şölee dediini işittim geçenlerde:"Tanrı
öldü,insana swgisinden öldü Tanrı..."

" ey ulu yıldız ! kendilerine ışık saçtıkların olmasaydı ,
saadetin nerde kalırdı ! "

Yalnız / Friedrich Nietzsche

Haykıran kargalar
Darmadağın uçuşuyor kente doğru:
Neredeyse yağacak kar
Yeri yurdu olanlara ne mutlu!

Donmuş kalakaldın,
Hanidir gözlerin arkada!
Boşuna kaçışın, ey çılgın,
Kıştan uzaklara!

Dilsiz ve soğuk binlerce çöle
Açılan bir kapıdır dünya!
İnsan senin yitirdiğini yitirse
Bir yerlerde duramaz bir daha!

Sen şimdi solgun, sarı
Kış gurbetlerine lanetli,
Hep soğuk gök katlarını
Arayan bir duman gibi.

Uç git kuş, söyle ezgini
Issız çöl kuşlarının sesiyle!
Göm, gizle, ey çılgın, kanayan kalbini
Buzların, alayların içine!

Haykıran kargalar
Uçuşuyor kentten yana, dağınık:
Nerdeyse yağacak kar
Yeri yurdu olmayana çok yazık!

bunlar yonja da ki nietzsche grubuma gönderilen yorumlar.

dipnot; bu adamın eserlerini okumadan beğenmeyenler ,bazı dini kitapları da okumadan inanan kişiler olabilir.

Kullanıcı avatarı
endoplazmikjan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen endoplazmikjan »

böyle buyurdu zerdüþt ü okuyorum þimdii..hoþuma gittii ama tam olarak nietzschenin sölemek istediklerini anlayamadým..
® KendÝ ÜstümdE BiR DoðrU, KendisinE YönelmeM GerekeN BiR YasA TanýmýyoruM..

NedimYilmaz
Üye
Üye
İletişim:

Nietzche'nin yazıları yapı olarak ağırdır. İnsanlar hemen kavrayamaz. Ben ilk okuduğumda hiçbir şey anlamamıştım.
En son NedimYilmaz tarafından 21 Haz 2006 23:28 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
- Tüm dinler beni hasta ediyor. Din insanları ayırdı. Geniş bir şapka giyip elinde duman tüten bir keseyle ortalıkta dolaşan papayla yüzünü beyaza boyayıp bir kayaya dua eden bir Afrikalı arasında bir fark olduğunu sanmıyorum. Howard Stern[/

Kullanıcı avatarı
Edmond
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Edmond »

evet,anlaması zor.o yüzden her cümleyi tekrar tekrar okumakta yarar var.

r1g0r
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen r1g0r »

hiç sevmem bu adamı hatta ta qa

Kullanıcı avatarı
Edmond
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Edmond »

''Ben bu kulaklara göre ağız değilim.''

213
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen 213 »

İnsanca,pek insanca,Şen Bilim,Böyle buyurdu zerdüşt ve irwin yalom'un yazdığı Nietsche Ağladığında adlı eserleri okuyup kavramaya çalışırsanız eğer; yolda yürürken kitapta geçen bir cümle takılır kafanıza..Ve oturmaya bir yer bulup düşünmeye başlarsınız.Daha çok seversiniz.Daha çok nefret edersiniz.İç huzuru yakalamak namına nelere katlanmanız gerektiğini daha iyi kavrarsınız..İnsanlarının kaçtığı,korktuğu,düşünemediği,bastırdığı ve daha önemlisi insan denilen canlı metabolizmanın tüm karanlık ve çıplak yönlerini cesaretle,büyük bir ustalık kaleme almış çok çok büyük bir filozoftur.Hakkında cümlelerin yetersiz kaldığı,zihinde yaşanması gereken biridir O..
Boşlukta kemiklerin kanattığı karanlık; Sürekli geceye bölünen saatlerin asıldığı yer. Kıyı boyunca çalınan sabah:Esrik tin.Sehpada unuttum başımı, us yitik..

Kullanıcı avatarı
Eric_DRAVEN
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Eric_DRAVEN »

NedimYilmaz yazdı:Nietzche düşünen bir filozoftur. Hiçbir zaman gelenekçi olmamıştır.

kendi geleneğini başlattığpına göre gelenekçi akımın bir kolunun öncüsü diyebiliriz..._?

Kullanıcı avatarı
Vampiria
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Vampiria »

Bır Alman Hayranı Asırı Derecede Irkcı Bır kısılık, Savas yanlısı ve darwının guclu olan hayatta alır tez ının en buyuk destekcısıydı ve ınsanlıgın kurtulusunun savasla olacagına ınanırdı..
Ben Kendi Kalbimin Vampiriyim Hiç Bitmeyen Kahkahaları Yüzünden Ayıplanan Gülmeyi Unutmuş Büyük Lanetlilerden Biri...

213
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen 213 »

Vampiria yazdı:Bır Alman Hayranı Asırı Derecede Irkcı Bır kısılık, Savas yanlısı ve darwının guclu olan hayatta alır tez ının en buyuk destekcısıydı ve ınsanlıgın kurtulusunun savasla olacagına ınanırdı..
Hocam yanlış yorumlamışsın bence..
Boşlukta kemiklerin kanattığı karanlık; Sürekli geceye bölünen saatlerin asıldığı yer. Kıyı boyunca çalınan sabah:Esrik tin.Sehpada unuttum başımı, us yitik..

213
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen 213 »

Birde tavsiyem şu yöndedir; Özet veya başka yazarların Nietsche hakkında yazdıkları eserleri fazla okumamaya gayret edin.Birinci ağızdan okuyun.Orjinal,tam metin yapıtlarını bulun derim ben.

Kullanıcı avatarı
LiZz
Üye
Üye

Mesaj gönderen LiZz »

Yaşamayı anlamaya başladığındandır durabilmek ayak üstünde...Sorun bu zaten...Başkasıyla olmak,başkasının olmak değil.Kendi başına başkasıyla,başkasıyla kendin olmak...

Basucuma astıım bi cümlesidir kendisinin.

Kullanıcı avatarı
Pain_Killer
Üye
Üye

Mesaj gönderen Pain_Killer »

aforizmanin ve metafor un bokunu cikarmish 25 yasinda profesor olmush sahsiyet, 20 yy yili getiren baltayla yazi yazan narin insan terrorun kisisel boyuttaki simgesi desek daha iyi olur, ondan soora hec bisi ayni olmadigi, lisede zerdustu okurken felsefe hocamin yapma etme yazihtir kendine, o adam sakattir dedigi, benimde hocam afedersiniz ama hec bi bok bilmonuz die savundugum sasiyet , ehh be hocam senin fikirlerin zitimizdemiydi be guzelim, ama söyledir ki..
''yukseldikce ucma bilmeyenlere daha kucuk gorunmemiz kacinilmazdir'' seklindeki muhtesem deyisin sahibidir kendisi
''dünyanın en mutlu insanları " demişti biri alkolün belki de terkedilmişliğin etkisinde...

Kullanıcı avatarı
lastgasp
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen lastgasp »

bildiim kadarıyla dini önemsiz gören bi sahıs..

bende onu önemsemiorum . hıh !