System Of a Down

Yabancı Müzik Grupları
layne
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen layne »

crazy_muge yazdı:
layne yazdı:
crazy_muge yazdı:ama ermeni olmaları ayrı bi iğrençlik zaten...
bu temelde düşündüğün için seni tebrik ediyorum. sana iyi nefretler.
lütfen tek bir cümleyi alıpta beni ermeni düşmanı olarak gösterme :x o yazdığımı baştan oku...bu cümleyi ise sana şöyle açıklayayım...geçmişte ermenilerden o kadar eziyet çektiğimiz halde onlardan küfür yememiz daha da bir sinir bozucu...anladın mı... :007
ben o alıntıyı baştan sona okudum zaten, o cümle bana öğrenmem gerekeni öğretti. bu sana son cevabımdır. saygılar.
betterman.

just_an_angel
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen just_an_angel »

layne yazdı:
crazy_muge yazdı:
layne yazdı: bu temelde düşündüğün için seni tebrik ediyorum. sana iyi nefretler.
lütfen tek bir cümleyi alıpta beni ermeni düşmanı olarak gösterme :x o yazdığımı baştan oku...bu cümleyi ise sana şöyle açıklayayım...geçmişte ermenilerden o kadar eziyet çektiğimiz halde onlardan küfür yememiz daha da bir sinir bozucu...anladın mı... :007
ben o alıntıyı baştan sona okudum zaten, o cümle bana öğrenmem gerekeni öğretti. bu sana son cevabımdır. saygılar.
e tabi anlamanda sorun varsa buna benim yapacağım bişi yok..pardon

layne
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen layne »

crazy_muge yazdı:
layne yazdı:
crazy_muge yazdı: lütfen tek bir cümleyi alıpta beni ermeni düşmanı olarak gösterme o yazdığımı baştan oku...bu cümleyi ise sana şöyle açıklayayım...geçmişte ermenilerden o kadar eziyet çektiğimiz halde onlardan küfür yememiz daha da bir sinir bozucu...anladın mı...
e tabi anlamanda sorun varsa buna benim yapacağım bişi yok..pardon
:ohmy :tease :wacko :help :dance
betterman.

Kullanıcı avatarı
c.o.b
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen c.o.b »

adamın birinde gördüm taximde tişörtte fuck soad yazıodu
bnm görüşümüde açıklıo bu
dont speak..

Kullanıcı avatarı
courtney_hate
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen courtney_hate »

bence onların seviyesine düşmek te yanlış biraz
umut doğurmak için, hayatla seviştim

I_know
Üye
Üye

Mesaj gönderen I_know »

layne yazdı: en basit örnek: hristiyanlardan alınan verginin müslümanlara oranla daha fazla olması.
Başka ülkelerde de müslümanlar böyle bir muamele görüyordu çünkü..Bu durumda bu eşitliktir :)
En son I_know tarafından 12 Tem 2006 18:20 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
tak etti canıma bu maskeLi baLo bu maskeLi baLo ve onun sahte yüzLeri . .

Kullanıcı avatarı
tutkaL
Üye
Üye

Mesaj gönderen tutkaL »

sahte güLüşLerden uzak...

I_know
Üye
Üye

Mesaj gönderen I_know »

Atatürk yeni bir devlet kurmustur.
Adı da TÜRKIYE CUMHURIYETİ'dir.
Türkiye Osmanlı'nin devamı degildir!
Ermeni askerleriyle birlikte bizim askerlerimiz de,onlarin halkiyla birlikte biizm halkimiz da büyük çileler çekti!! Donarak öldü!Yakildı Yikildı!! Ermeniler Osmanlı ile olan sorunlarinı bugünlere taşıyorlar,ve kendilerini acindiriyorlar..
çok üzüldüm açikcası bu klibi izlerken..ne olup bittiini bilmeyen biri için düsdügümüz durum çok acı verici doorusu.
İnsanlarin gözlerinibu kadar nefret bürümüş!!yazik!!
Atatürk'ün altina bile ''Killer'' yazio bu herifler klipleirnde!!O kadar hakaret küfür yiyoruz,asalanioruz ve hala ''sadece'' müziklerine bakioruz ya ::sadece derim ki ''aferim'' bide alkışlarim üstüne alnindan da öperim o kisiyi!!
--ki grup da müzikleriyle tartışlmak istese sadece müziklerine bakarlar!![ne dmk istediimide herkes anladı!]--
Yolda görseler mesela beni öldürebilirler hiç kuskusuz ve de.
Neyi savunuyor peki bu adamlar??
Bu saatten sonra barış isteyip kiçlarinı kiracakları yerde (ortaya attikları dogru ve olsa bile!)
onlar düsman bir tavir sergiliyor!!Fasizanliktan baska bir şey deildir bu!!!
Geçmiş hesaplarla ugraşıp duran uydurukçu bir Ermeni örneginin en güzel temsilcileridir kendileri!!
Irk ayrimclığı!!Bagnazlik!! ne ararsan var yani..
hepsi bir arada mükemmel karışım adeta!!
Çok ileri gitmisler bu sefer ayrica!!hakikaten çok üzüldüm..
Yeni bi mail dolanıyo ortalıkta bir de(!)
Yok bir takım faşistler zorluyormuş türklere çamur atmaları için bilmem ne..
Bu adamlar eylemlere de güle oynaya başkaları zoruyla gidiyo sözleri de bu kimseler zoruyla yazıo heralde..!
Link isteyen belge isteyen bi sürü arkadaş olmuş..Haydi gençlik biraz uyanık olun ya herşeyi hazır beklemeyin biraz kendiniz araştırın..! Kütüphane ye git aç oku Hiç olmadı elinin altında net bu konuda yazılmış yazılara bi göz at..
213 arkandayım ;)
------->haydi SOAD'ı savunmaya ve dinlemeye devam sevgili gençlik!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
tak etti canıma bu maskeLi baLo bu maskeLi baLo ve onun sahte yüzLeri . .

Kullanıcı avatarı
3291
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen 3291 »

bence bunun tartýþmasýnýn yapýlmasý gereksiz gibi artýk.
sonuçta soad çok dinlenen bi grup we ne kadar sewmezseniz sewmeyin yinede üretmeye we war olmaya dewam edecektir.. dünyanýn her yerinde bir kiteleye karþý koyma wardýr.. ben ne kadar müzikle bu iftirayý birleþtirmelerini kabullenemesem de bu bir gerçektir..
soadý bu açýklamalardan dolayý bende sewmem pek fazla dinlemem aslýnda ama bu kadar uzatýlmasýna gerek yok bence..

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

Yurtdışına gidip bi süre çok uluslu bi ortamda kaldıysanız bilirsiniz. Bu ortamlarda kendimizi en yakın hissettiğimiz insanlar hep bi şekilde karşılıklı düşmanlık beslediğimiz Yunanlar, Ermeniler falan oluyo. Her Milletin çok iyisi var çok kötüsü var.İnsanları Irklarından dolayı iyi ya da kötü diye değerlendirmek son derece yanlış bence. O yüzden ben bu olaya hiçbi şekilde grubun etnik yapısını göz önünde bulundurarak yaklaşmıorum. Bunu yapan grup nereli olursa olsun ayıbın niteliği değişmiyo. Kaldı ki bence bu yapılan ayıp sadece Türk&Ermeni ilişkileriyle sınırlı değil gayet evrensel bi ayıptır. Olay güç dengelerinin ne tarafa baktığıyla çok bağlantılı. Nereli olursa olsun her hangi bi grup George Washington'a bu şekilde bi saldırıda bulunsa o grup kısa bi süre içerisinde yer yüzünden silinir ve unutulurdu. Ayrıca buna benzer bi tutum içerisine giren gruplar ya dağılmak zorunda kaldı ya da bi şekilde bastırıldı. Rage against the machine neden dağıldı? Downset'i duyan kaç kişi var burda? Gibi...

Ayrıca bu sözde Ermeni soykırımı muhabbeti, İtilaf devletlerinin son derece programlı ve çok uzun vadelere yayılmış bi stratejik saldırısıdır bize. Burda Ermeniler tamamen piyon olarak kullanılmaktadır. Başta Rusya ve İngiltere 19. yy'ın 2. yarısında Ermeni'leri hep Türklere dert olcak şekilde yerleştirerek ve her fırsatta galeyana getirerek bu duruma değil zemin platform hazırlamıştır. Ve Fransa da bu duruma fazlasıyla katkıda bulunmuştur. Bunun ucu taa Fransız ihtilali ve Napolyon dönemine kadar gidio. Tarihi ortaokul kitaplarından bilen arkadaşlar tabii ki bu bilgilere derinlemesine erişemezler. Lakin bütün bunların yazılı tutanakları Rusya, İngiltere ve Fransa arşivlerinde de vardır. Bu devletler arasında imzalanan ve hatta bizim ortaokul kitaplarımızdan da bildiğimiz şark sorunu antlaşmaları ki bu anlaşmalar doğrudan bize karşı imzalanmış anlaşmalardı hala geçerlidir. Ve bu anlaşmalar doğrultusunda yıllar yılı bu ülkeler Ermeni lobisini destekledi güçlendirdi. Ermeni lobisi kendi kendine hiç bişey ifade etmiodu başta lakin bu durum onları her konuda söz sahibi yaptı. Üstüne üstlük Ermeni soykırımı iddialarını ilk savunan şahıslar Fransa ve İngiltere güdümlü provokatörlerdir. Eğer bu söylem bu iki ülke tarafından bu kadar desteklenmeseydi şu an Ermeniler de bu durumun aynı bizim düşündüğümüz gibi bi savaş hali olduğunu düşüneceklerdi.

Öteki yandan Soad gibi oluşumların uluslar arası platformdaki etkisini de küçümsememek lazım. Sonuçta dünyada güç dengelerinde kamu oyu diye bi faktör var. Ki bu oluşumlar direkt kamu oyuna hitabedio. Ve bu gruba verilen ödüller de yukarıda bahsettiğim stratejilerin bi parçası. Bu güçler kamu oyunu etki altına alıp gücü elde tutmak adına bu grubu kullanmaktalar. Bunu görmek bence çok ta zor değil. Rock gruplarının dünya güç dengeleri ve kamu oyu üzerindeki etkisine dair en güzel örnek "live aid" hareketidir. Sonuçta Bob Geldof ve Bono uluslararası platformda ne kadar söz sahibi olabilir diye düşünebilirdi insanlar. İşte, Afrika ülkelerinin Dünya bankasına olan borçlarını sildirecek kadar etkileri var. Aynı şekilde Soad da bütün dünyayı Türk düşmanı yapacak kadar güçlenebilir pekalada. U2'nun bundan 25 sene önceki halini şimdiki Soad'la karşılaştırıcak olursak Soad benim gözüme daha bile tehlikeli görünüo.

Ben hiç bi şekilde "bu grubu dinleyen türk değildir", "Bütün bu yaptıklarına rağmen hala bu grubu nasıl dinlersiniz anlamıorum" gibi demeçlerde bulunmuorum. Sonuçta bu grubu destekleyen güçlerin ellerinde bizimkinden çok daha üstün bi ilteşim ağı ve bu ağın sağladığı bi güç var. Ve dolayısıyla bu kişiler tarafından bu gibi durumlara kayıtsız kalıcak şekilde yönlendiriliyoruz sürekli. Benim çağrım şu. Bilinçlenmeliyiz ve bu ayıba seyirci kalmamalıyız. Soad'ı bütün bi ülke olarak kınamalı ve tavrımızı ortaya koymalıyız.
Everything under the sun is in tune, but the sun is eclipsed by the moon.

Kullanıcı avatarı
Darkfuneral
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen Darkfuneral »

Dinlediğimiz sadece müziği diyorsunuz fakat kliplerinde ve konserlerinde yaptıkları bence de hiç hoş değil hatta hoş olup olmamaktan çıkıp tamamen bir ulusa ve onun bayrağına saygısızlık olarak nitelendirilebilir...

Asla dinlemem...

Buyrun size bir konser afişi

Resim

Başka bir konserden Türkiye suçunu kabul et T-shirt'ü
Resim
All mankind loves a lover.

Kullanıcı avatarı
Vampiria
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Vampiria »

Acıyorum O adamlara ya kendılerını yerlerde surundurmekten o kadar zewk alıyolarkı :023
Ben Kendi Kalbimin Vampiriyim Hiç Bitmeyen Kahkahaları Yüzünden Ayıplanan Gülmeyi Unutmuş Büyük Lanetlilerden Biri...

A_SeX_PisToL
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen A_SeX_PisToL »

layne yazdı:
courtney_hate yazdı:tarafsız belge istiyosun demek?? sana şunu söyleyebilirim ki bu konuda gerçekten tarafsız belge bulmak imkansız diyebilirim. eğer kimsenin etkisinde kalmak istemiyosan yapabileceğin en iyi şey iki tarafın da belgelerini incelemek.ama burda söylemek istediğimiz soad ın şarkılarını kliplerini belge olarak kabul etmemek ve ettirmemek!!
şu an onların şarkılarını bütün dünya dinliyor ve kliplerini bütün dünya izliyor. ve bu konuda hiç bi bilgisi olmayan insanlar da bunları görüp 'aa bu Türkler neler yapmış böyle, hakkaten barbarmış bu caniler' diyebiliyor.soad ın da istediği bu zaten!
ama sen hala Türklerin tarih boyunca, boyunduruğu altındaki milletlere ne kadar hoşgörülü davrandığını bi Türk olarak öğrenemediysen...........
ben de onu diyorum zaten. tarafsız belge bulmak imkansız gibi. ben bulamadım, bulanınız varsa paylaşsın diyorum. iki tarafın belgelerini incelemeye gelince, iki taraf da işine gelmeyen belgeleri saklıyor. o yüzden bu da pek mümkün değil gibi. ayrıca dediğim gibi, soad karşıtlarının soad'ı bu kadar kaale alıp soad boktur soad şudur soad budur demeleri bana göre oldukça yanlış. soad'ı olduğundan fazla birşey olarak gösteriyor bu durum. ben buna karşıyım. ayrıca; hoşgörü konusunda, türkler tarihte genel anlamda hoşgörülü olabilir. ama her zaman eşit de davranmadılar. en basit örnek: hristiyanlardan alınan verginin müslümanlara oranla daha fazla olması.
ya bence saçma konuşuyosun...yani tam olarak herşeyi göz önüne almadan "vergiyi daha çok alıyolardı bitti.bu kadar..bu eşitsizliği gösterir" diyip atman bu konudaki bilgisizliğini gösterir..türk olmakla çok övünmem (özellikle şu konumdayken şerefsiz olduğumuzu bile düşünüyorum) ama şu zamandaki övünecek şeylerimizi elimizden aldıkları gibi geçmişteki övünç kaynaklarımızı da almalarına izin vermemeliyiz(gerçi bunlarla övünerek zaman geçirmek de ayrı bi kayıp ama..) vergileri yüksek alıyolardı.bunun nedeni ne sence??
şu: çünkü onlar müslümanların yaptığı bi sürü şeyden muaftılar...orduya çağrılmıyolardı örneğin..müslümanlara haber geliyodu eli silah tutan herkes orduya diye..kimse itiraz edemeden gidiyordu..ama onlar öyle değildi..vatanı biz savunuyorduk onlar yaşıyorlardı..sence fazla vergi alınması haklı bir durum değil mi??

Kullanıcı avatarı
Vampiria
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Vampiria »

Kesinlikle O zamanlardakı avrupa ulkelerınde azınlıklar her zaman ezılırken osmanlı hımayesınde gayet rahat ve huzurlu bır sekılde yasayabılıyorlarmıs.
Ben Kendi Kalbimin Vampiriyim Hiç Bitmeyen Kahkahaları Yüzünden Ayıplanan Gülmeyi Unutmuş Büyük Lanetlilerden Biri...

Kullanıcı avatarı
Mehzk
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Mehzk »

system of a down: Kendileride bilerek veya bilmeyerek belirli bir sistemin parçaları,komut işleyiciler,yıkanmış beyinleriyle güzel ezgilerle geleceği provoke ediyorlar,başarıyor veya başaramıyorlar...Geçmişten söz etmiyorum,Türk olarak geçmişimle iftihar ederim,öncelikle müslümanız,biz tarih boyunca su anda Filistinde ve Irakta yapılanları hiçbir topluma yapmadık,başta dinimiz,sonra törelerimiz buna izin vermez,biz onlar gibi lanetlenmiş bir soydan gelmiyoruz...İşte sistem geçmişi yalanlayarak şuanki ayıplarını gölgeliyor,
atalarıma ve bana hakaret eden,küçük düşüren bir grubu dinlemek mantıksızlık,enayilik ve en önemlisi gurursuzluktur...
Döv Onları,Filmlerdeki Gibi,Topumu Kestiler,Pestillerini Çıkart Onların...

layne
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen layne »

A_SeX_PisToL yazdı:
layne yazdı:
courtney_hate yazdı:tarafsız belge istiyosun demek?? sana şunu söyleyebilirim ki bu konuda gerçekten tarafsız belge bulmak imkansız diyebilirim. eğer kimsenin etkisinde kalmak istemiyosan yapabileceğin en iyi şey iki tarafın da belgelerini incelemek.ama burda söylemek istediğimiz soad ın şarkılarını kliplerini belge olarak kabul etmemek ve ettirmemek!!
şu an onların şarkılarını bütün dünya dinliyor ve kliplerini bütün dünya izliyor. ve bu konuda hiç bi bilgisi olmayan insanlar da bunları görüp 'aa bu Türkler neler yapmış böyle, hakkaten barbarmış bu caniler' diyebiliyor.soad ın da istediği bu zaten!
ama sen hala Türklerin tarih boyunca, boyunduruğu altındaki milletlere ne kadar hoşgörülü davrandığını bi Türk olarak öğrenemediysen...........
ben de onu diyorum zaten. tarafsız belge bulmak imkansız gibi. ben bulamadım, bulanınız varsa paylaşsın diyorum. iki tarafın belgelerini incelemeye gelince, iki taraf da işine gelmeyen belgeleri saklıyor. o yüzden bu da pek mümkün değil gibi. ayrıca dediğim gibi, soad karşıtlarının soad'ı bu kadar kaale alıp soad boktur soad şudur soad budur demeleri bana göre oldukça yanlış. soad'ı olduğundan fazla birşey olarak gösteriyor bu durum. ben buna karşıyım. ayrıca; hoşgörü konusunda, türkler tarihte genel anlamda hoşgörülü olabilir. ama her zaman eşit de davranmadılar. en basit örnek: hristiyanlardan alınan verginin müslümanlara oranla daha fazla olması.
ya bence saçma konuşuyosun...yani tam olarak herşeyi göz önüne almadan "vergiyi daha çok alıyolardı bitti.bu kadar..bu eşitsizliği gösterir" diyip atman bu konudaki bilgisizliğini gösterir..türk olmakla çok övünmem (özellikle şu konumdayken şerefsiz olduğumuzu bile düşünüyorum) ama şu zamandaki övünecek şeylerimizi elimizden aldıkları gibi geçmişteki övünç kaynaklarımızı da almalarına izin vermemeliyiz(gerçi bunlarla övünerek zaman geçirmek de ayrı bi kayıp ama..) vergileri yüksek alıyolardı.bunun nedeni ne sence??
şu: çünkü onlar müslümanların yaptığı bi sürü şeyden muaftılar...orduya çağrılmıyolardı örneğin..müslümanlara haber geliyodu eli silah tutan herkes orduya diye..kimse itiraz edemeden gidiyordu..ama onlar öyle değildi..vatanı biz savunuyorduk onlar yaşıyorlardı..sence fazla vergi alınması haklı bir durum değil mi??
evet bunu unutmuşum. teşekkürler hatırlattığın için. şu başlıkta şimdiye dek cevap verenler içinde en mantıklısı olduğunu da itiraf etmeliyim.
betterman.

Kullanıcı avatarı
buraq_
Üye
Üye

Mesaj gönderen buraq_ »

hiç kimse kusura bakmasın
türküm diip bunları dinleyene ben saygı duymam !!!

just_an_angel
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen just_an_angel »

buraq_ yazdı:hiç kimse kusura bakmasın
+1000
zaten türküm diip bunları dinleyenin kendisinede saygısı yoktur :023

Kullanıcı avatarı
stan
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen stan »

aþaðýlýk kompleksli, ezik i....e bir grup.....
ever try ever fail no matter try again fail again fail better!!!

Kullanıcı avatarı
angelssmile
Üye
Üye

Mesaj gönderen angelssmile »

crazy_muge yazdı:
buraq_ yazdı:hiç kimse kusura bakmasın
+1000
zaten türküm diip bunları dinleyenin kendisinede saygısı yoktur :023
artık kimsenin önceden olanlar umrunda değil türklük kimisi için lafta kalıyo sadece. her istediğini elde eden içi boş beyinler yetişio çünkü. zamanında bizim için canlarını veren kendilerini ateşe atan insanlara küfreden bu şerefsizleri hiç rahatsız olmadan dinleyebiliyorlar.
bende onlara saygı duymam çünkü birer beyinsiz birer gerizekalı olarak ortada dolanmayı bilirler sadece.
۞I dont belong anywhere!!!۞ • DeviantArt • MySpace •  last.fm

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen jonnathan »

grup inzivaya cekilmis ve en az 1-2 sene geri donmeyi dusunmuyorlarmıs...
sleeping with the earth my dying bride

Kullanıcı avatarı
desperateengel
Üye
Üye

Mesaj gönderen desperateengel »

Mehzk yazdı:system of a down: Kendileride bilerek veya bilmeyerek belirli bir sistemin parçaları,komut işleyiciler,yıkanmış beyinleriyle güzel ezgilerle geleceği provoke ediyorlar,başarıyor veya başaramıyorlar...Geçmişten söz etmiyorum,Türk olarak geçmişimle iftihar ederim,öncelikle müslümanız,biz tarih boyunca su anda Filistinde ve Irakta yapılanları hiçbir topluma yapmadık,başta dinimiz,sonra törelerimiz buna izin vermez,biz onlar gibi lanetlenmiş bir soydan gelmiyoruz...İşte sistem geçmişi yalanlayarak şuanki ayıplarını gölgeliyor,
atalarıma ve bana hakaret eden,küçük düşüren bir grubu dinlemek mantıksızlık,enayilik ve en önemlisi gurursuzluktur...
özellikle de Atatürke lier killer demeleri canımı sıkıyo yaa Atatürke laf atılmasına dayanamıyorum ben yaaa önceden çok dinliyodum ama bu olanlardan sonra nefret nefret ötesi ediyorum iğrenç insanlar terbiyesizler :007

Kullanıcı avatarı
LiZz
Üye
Üye

Mesaj gönderen LiZz »

jonnathan yazdı:grup inzivaya cekilmis ve en az 1-2 sene geri donmeyi dusunmuyorlarmıs...
isabet olmus..Nefretediorum be ..pis herifler nası propaganda yapıoalr müzik üstünden ..dinlemeyin kardeşim

213
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen 213 »

Gereken mesajı gereken şahıslar almıştır umarım.Türkiye Cumhuriye'tine doğrudan sözlü ve iğrenç bir şekilde saldıran bu top topluluğunu dinleyen zihniyete ben...
Boşlukta kemiklerin kanattığı karanlık; Sürekli geceye bölünen saatlerin asıldığı yer. Kıyı boyunca çalınan sabah:Esrik tin.Sehpada unuttum başımı, us yitik..

Kullanıcı avatarı
3291
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen 3291 »

dönceklerse bile özür dilesinler bence..
sonra beste yapmaya dewam etsinler bizde dinleyelim..
ama hatalarýný kabullenmeleri lazým we türk halkýna, türk dinleyicilerine bi özür borçlular..