Iced Earth

Yabancı Müzik Grupları
Sanctuary
Üye
Üye
İletişim:

Iced Earth

Mesaj gönderen Sanctuary »

Resim

Resim

ICED EARTH;karanlık,heavy,hızlı melodiler....Evet grubun beyni Jon Schaffer'in sözleriyle Iced Earth kısaca bu.İlk albümleri grupla aynı adı taşıyan ''ICED EARTH'' 1991 yılında piyasaya sürüldü.Ritmgitar ve back vocalde Jon Schaffer,solo gitarda Randy Shawver,Bassta Dave Abell,Davulda Mike McGill ve vocalde Gene Adams'danoluşan kadrosuyla metal dünyasında işe başlıyorlar.Müzikleri heavy,melodik,karanlık,hızlı ve kompleks bir yapıya sahip.Şarkılardaki şık aralar,akustik pasajlar ve müthiş ritm gitar gruba kendi soundunu veriyor.Gene Adams'ın yüksek perdeli müthiş sesi albümü zirveye çıkaran önemli bir etken.Oldukça belirgin olan Iron Maıden'nın dörtnala 'Galloping' ritmine Iced Earth çok daha hızlı bir at görünümü veriyor.Bu albümde ICED EARTH hesaba katılması gereken bir güç olacağının ipuçları saklı.İkinci albüm için fazla beklemeyip 1992 yılında ''NIGHT OF THE STORMRIDER'ı piyasaya sürdüler.

Night Of The Stormrider

Resim

Bu albüm din tarafından ihanete uğradığı için dinden çıkmış ve doğanın karanlık güçlerinin eline geçmiş bir adamın hikayesini anlatan konsept bir albüm.Bu albüm için yeni bir davulcu ve vokalist gruba katıldı.Vokalde ilk albüme oranla güçlü bir homurtudan çığlığa doğru gelişme söz konusu.Akustik pasajlar bu albümdede mevcut.Müzik parçalarda var olan kini,deliliği,hüznü ve karmaşayı büyüterek hikaye ile tam bir uyum sergiliyor.

Burnt Offerings

Resim

Vokalist John Greely ve davulcu Richey Secchiari gruba tam anlamıyla uyum sağlamışlar.Bu müzikal şaheseri dinledikten sonra STORMRIDER'ın kendisi için hissedemediği üzüntü ve suçluluğu hissetmemesi insanın elinde değil.Nıght of the Stormrıder'dan sonra grup bir sessizliğe gömüldü.Tam üç yıl sonra sonra mükemmel bir albümle geri döndüler.''BURNT OFFERINGS'' adını taşıyan albümle birlikte grupta yeni bir davulcu ve vokalisti görüyoruz.

Days Of Purgatory

Resim

Vokale gelen Matthew "Skull' Barlow albüme inanılmaz bir duygu ve güç katıyor.Bu Iced Earth'ün en nefret dolu albümü buna rağmen güçlü senfonik soundlarını ve akustik pasajları muhafaza ediyorlar.Bu albümde Iced Earth ''Dante's Inferno'' parçasıyla bizi 16 dakikalığına cehennemin dokuz katına g*türüyor ve her kat yeni ve şeytanca bir şey.Bu albüm hiddet ve kin dolu oldukları zamanlarda hazırlanmış ve bu çok bellide oluyor.Iced Earth'ün dördüncü albümü''The DARK SAGA'' Spawn çizgi roman dizisine dayalı konsept bir albüm.

Dark Saga

Resim

Yeryüzündeki sevgilisine dönmek için ruhunu satan bir adamın hikayesi.Bu albümde yine bir eleman değişikliği söz konusu davulcu Rodney Beasley'in yerine Mark Prator geliyor ve oldukçada başarılı bir temel segiliyor.Bu albümde müzikten çok konu üzerinde durulmuş.Karşı konulmaz şiddet ve güç bu albümdede mevcut fakat bunlar güzellik ve zerafetle örülmüşler.Bu aynı zamanda grubun en duygusal albümü.1997 senesine gelindiğinde grup toplama bir albüm yayınladı.Bu albüm çift CD olarak piyasaya sürüldü.Bu albümde Iced Earth'ün ''Enter the Realm'' demosundan ''Burnt Offerıngs'' e kadar olan albümlerindeki bazı parçalr tekrar ve daha kaliteli olarak kaydedilerek DAYS OF PURGATORY oluşturuldu.

Something Wicked This Way Comes

Resim

Ve 1998 olduğunda grubun son albümü ''SOMETHING WICKED THIS WAY COMES'' piyasaya sürüldü.Bu albüm adeta Iced Earth'ün müzikal gelişimini gözler önüne seriyor.Somethıng Wıcked Thıs Way Comes,'Nıght of the Stormrıder'ın hızı 'Burnt Offerıngs'in nefreti ve 'The Dark Saga'nın duygusallığının bir karışımı.Ustaca kullanılmış akustik gitarlar,keyboardlar ve küçük bir flüt ile albüm mükemmeliyete ulaşmış.Albümün sonundaki Trılogy bölümü ise dikkati çeken başka bir unsur.İşte bu..ICED EARTH 90 ların başından beri metal müzik içerisindeki trend ve eğilimleri hiçe sayarak sadece kendileri ve fanlarının istediği müziği yapmış ve yapmaya devam edecektir...

Alive In Athens

Resim

Atina canlı Yunanistanda 23 ve 24 Haziran geceleri verilen konserlerin kaydıdır.En azından 3 saatlik bir müzik içerecek olan bu eser 3 cd den oluşmaktadır.

Horror Show

Resim

Bu albüm bizlere korkuyu yaşatıyor, riffleriyle, ezgileriyle muhteşem bir albüm.Korkunun yanı sıra albümde albümü dinlerken adeta eski çağlara gittim ve melodilerinde Mezopotamya havası yoğun.İki cd'den oluşan bu albümde birinci cd'de albüm şarkılarını, ikinci cd'de Iron Maiden coverı olan "Transylvania" ve Jon Schaffer ropörtajını dinleyebilirsiniz...

Tribute To The Gods

Kiss, AC7DC, Iron Maiden, Alice Cooper, U.D.O, Black Sabbath, Judas Priest, Blue Oyster Cult gibi rock devlerinin unutulmaz şarkılarını Iced Earth yorumuyla dinleyebilirsiniz.Iced Earth'ün coverlarını beğenmiyorum, bu benim şahsi fikrim...

Bunun dışında Blind Guardian'la ortak gerçekleştirilen bir proje var bildiğiniz gibi "Demons&Wizards" albümü...

Gitarda Jon Schaffer'ın Iced Earth'e has ritmleri Blind Guardian vokali Hansi Krüsch'ün sesiyle birleşmiş, bu iki grubu sevipte hala dinleyememiş olanlar varsa bu albümü edinsin derim...

The Glorious Burden

Resim

Albüm öncesi Iced Earth'te yaprak dökümü yaşanmıştı.Önce sologitarist Larry Tarnowski sonra Iced Earth'ün büyük sesi Matthew Barlow gruptan ayrılmışlardır.Daha sonra efsane Death grubunun davulcusu Richard Christy'de gruptan ayrılanlar kervanına katıldı.Bundan dolayı 2003 senesinde Wacken'a da çıkamadılar dolayısıyla albüm 6 ay kadar ertelendi...

Yaz başında vokale eski Judas Priest vokali Tim 'Ripper' Owens geldi.Efsane vokal (Metal God) Rob Halford'un gruba dönmesiyle kendini grup dışında bulan Tim, Jon'un teklifiine sıcak bakmaktadır ve daha sonra da gruba gelmeyi kabul edip hemen albüm çalışmalarına başlamışlardır yarım kaldığı yerden.

Bütün çalışmalar yapıldı ve albüm çıktı.Albüm buram buram "Amerika" kokuyordu, daha cd'yi koyuyorsunuz direk amerikan marşıyla giriyorlar tüyleriniz ürperiyor hele amerika'nın yaptıklarını görünce neyse kuzey-güney savaşları ve 11 Eylül olayları daha çok ön planda albümde ayrıca Attila (Hun İmparatoru) şarkısı da gözlere çarpıyor (maalesef bizim dışımızda herkes bu büyük kahramanı bir Türk olarak değilde Macar olarak biliyorlar)...

Albüm çok fazlaca Amerikan milliyetçiliğine kaçmış, hele Amerika'nın dünya üzerinde uyguladığı politika bu albüme ters düşüyor, rock'ın içinde milliyetçilik olamaz, olmamalı, rock baş kaldırışı, eşitliği, adaleti simgeler benim bildiğim neyse bunun dışında herşeye rağmen yazmak istediğim bir-iki parça güzel diyebileceğim parça var;Valley Forge, Atilla, Greenface gerçekten güzel parçalar bunların yanında da Hollow Man ve Waterloo da hoş...

Birçok fan hayalkırıklığına uğrarken kimileride beğendi ve hataları görmezlikten gelerek grubu ilk günki gibi sevmeye devam etti.

Ben mi ? :)

tabi kırılmadım değil, Jon Schaffer Iced Earth'u bu yerlere getiren adam, neredeyse değil albümü hiç kötü şarkısı yok dediğimiz grubu son albümde Amerika'yı yüceltirken grubu küçülttüğünü...

Yinede sevmeye devam, dinlemeye devam bir sonraki albümü benim gibi herkes bekliyordur mutlaka bu kadar başarıdan sonra bi grup bi albümle yerin dibine sokulma ama işin içine Amerika girerse bu değişir ama şunu da unutmamak lazım; hemen hemen her Amerikan grubu böyledir bir Exodus bir Anthrax'i aralarından çıkarıyorum bunlar istisna, neyse bundan sonraki albümlerini dört gözle bekliyor, ah matt nerdesin diyorum... :)

Bir süre sonra Tim'in sesine de alışıyor insan, gayet kaliteli bir ses ama dediğimiz gibi Iced Earth'te hem Matt'in sesine alışmıştık hemde bize sesi yabancı geldi dolayısıyla Iced Earth sounduna, sound yine kötü değil bu son albümde; iyi, vokale de alışıyor kulaklar o da iyi ama gel gelelim sözler için aynı şeyi söyleyemiyoruz...

Saygılar...

Emil Gürol Akyüz
(Sanctuary)

Kullanıcı avatarı
Trimpot
Site Sahibi
Site Sahibi
İletişim:

Mesaj gönderen Trimpot »

Hocam sen topla bu yazıları ansiklopedi filan yap.. yada ne bileyim kücük kitapcik filan hazirla dagit hatta.

Bilgi iste.. Paylasmak güzeldir...

sevgiyle,

SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

açıklamalar çok güzel olmuş...ben Matthew Barlow'dan sonra bu grubun yavaş yavaş can çekişmeye başladığı kanısındayım...o herifteki sesin rengini çok az vokalistte görebildim.Çok harika bir yorumu var bence.Zaten grup da profesyonel kelimesinin karşılığı tamamen...adamlar konserlerde 0 (sıfır :) ) hatayla çalıyorlar.Ve her notanın hakkını vere vere çalıyorlar...

valla ben de MARDUK hakkında geniş bir albüm açıklaması yapacam ama Hristiyanların bu siteyi hacklemesinden korkuyorum :(
ben bir hıyarım,her deliğe uyarım.

Sanctuary
Üye
Üye
İletişim:

grup hakkında son haberler:

Gettysburg DVD'si çalışmaları sürüyor. Jon Schaffer, Blind Guardian vokali Hansi Krüsch ile kafa kafaya verip Demons&Wizards II albümü için çalışıyorlar. Bakalım ilk albüm kadar güzel olacakmı, merakla bekliyoruz.

DeLi
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen DeLi »

bu topice giren herkese sesleniyorum dinleyin bunları :P

atilla'yı macar olarak bilebilirler ama macarlarda zaten türk kökenli, hatta türkler diyebilirim orta asyadan göçen bir türk kavmi olarak biliyorum ben çoğu kişi gibi.

son albümde çok fazla kendi ülkelerini ön plana çıkartmışlar girişteki marş falan ama sendeki ve bendeki amerika versiyonu albümün sanırım çünkü avrupa versiyonunda o giriş yok diyorlar ne derece doğru bilemiyorum

Matt çok iyiydi gerçekten, Tim de çok iyi ama bu grubun müziğine Matt daha iyi gidiyor yada kulak alışkanlığı

SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

macarlar zaten aslen Türk'tür ama sonradan AVrupa'ya göç edip Hristiyanlığı benimsedikten sonra asimile olup benliklerini kaybetmişlerdir...Yani onlar da Bulgarlar gibi oldu...

DeLi
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen DeLi »

evet öyle

neyse sonuçta iced earth uzun bir sessizliğe girdi ve önümüzdeki aylar boyunca haber alamayacağız

ha demon&wizards var gerçi :)

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen jonnathan »

vaktim olsada keske o acıklamaları okusam herneyse the horror show albumu oldukca iyi ama son albumu begenmedim
sleeping with the earth my dying bride

DeLi
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen DeLi »

son albümü çoğu kişi beğenmedi, nasıl desem çok yerel bir albüm olmuş kendi ülkesi ile ilgili yazıdada yazıyordu bunlar zaten sanırım
atina konserini arkadaşım seyirci sesi gelinceye kadar albüm kaydı sanmıştı

213
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen 213 »

Müzikalitesini beğendiğim ve enstruman hakimiyetlerini sevdiim ama bi türlü ısınamadığım bir gruptur.Harddisc te yer kalsın die silmiştim albümlerini :D
Boşlukta kemiklerin kanattığı karanlık; Sürekli geceye bölünen saatlerin asıldığı yer. Kıyı boyunca çalınan sabah:Esrik tin.Sehpada unuttum başımı, us yitik..

DeLi
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen DeLi »

213 yazdı:Müzikalitesini beğendiğim ve enstruman hakimiyetlerini sevdiim ama bi türlü ısınamadığım bir gruptur.Harddisc te yer kalsın die silmiştim albümlerini :D
ilginç insanlar var :P

213
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen 213 »

DeLi yazdı:
213 yazdı:Müzikalitesini beğendiğim ve enstruman hakimiyetlerini sevdiim ama bi türlü ısınamadığım bir gruptur.Harddisc te yer kalsın die silmiştim albümlerini :D
ilginç insanlar var :P

olmaz mı?
Boşlukta kemiklerin kanattığı karanlık; Sürekli geceye bölünen saatlerin asıldığı yer. Kıyı boyunca çalınan sabah:Esrik tin.Sehpada unuttum başımı, us yitik..

badxboy
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen badxboy »

iced earth gurubunu severke dınledıgım gruplar arasında...

bırsey dıkkatımı cekti, herkez I Die For You sarksını ask sarkısı olarak bılıyor , fakat cok yalnıs, sarkı schaffer'ın daha iced earth grubunu kurmadan once cocukluk arkadasıyla, kardes gibi sevdigi dostuyla grup kurmaya hazırlanırken, yakın arkadasının aniden olum haberi ıle sok oldu, uzun bır sure tedavi gordu, ve arkadası ıcın iced earth grubunu kurdu...ve I Die For You sarkısını olen arkadası ıcın yazdı....sarkıda olen arkadasından bahsedıyor ve onu nekadar cok ozledıgını anlatıyor...hatta ılk albumun resminde gokyuzunden dusen bir melek var, o melek dusen arkadası...schaffer roportajlarında bunu belırtır.....ne yapayım aklıma gelmısken yazayım dedım..... :P

DeLi
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen DeLi »

Özellikle bu ülkede birçok şarkı aşk şarkısı sanılıyor, sen aklına gelen herşeyi yaz bu foruma iyidir iyi

Kullanıcı avatarı
kozmik_peri
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen kozmik_peri »

pek bilgim yoktu haklarında oldu sayenizde:) bikaç parcasını dinlemistim güsel müzik yapıolar sewdim..
Istemedim uyanmayı bu soğuk uykudan. Cevapları aradim soruları sormadan. Düşürdüğün gölgeleri, düştuğün yerleri… kazıyorsan aklıma normal mi sence?

SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

badxboy yazdı:iced earth gurubunu severke dınledıgım gruplar arasında...

bırsey dıkkatımı cekti, herkez I Die For You sarksını ask sarkısı olarak bılıyor , fakat cok yalnıs, sarkı schaffer'ın daha iced earth grubunu kurmadan once cocukluk arkadasıyla, kardes gibi sevdigi dostuyla grup kurmaya hazırlanırken, yakın arkadasının aniden olum haberi ıle sok oldu, uzun bır sure tedavi gordu, ve arkadası ıcın iced earth grubunu kurdu...ve I Die For You sarkısını olen arkadası ıcın yazdı....sarkıda olen arkadasından bahsedıyor ve onu nekadar cok ozledıgını anlatıyor...hatta ılk albumun resminde gokyuzunden dusen bir melek var, o melek dusen arkadası...schaffer roportajlarında bunu belırtır.....ne yapayım aklıma gelmısken yazayım dedım..... :P

o şarkının adı "WATCHING OVER ME" dostum...

saygılar...

Sanctuary
Üye
Üye
İletişim:

SamotH yazdı:
badxboy yazdı:iced earth gurubunu severke dınledıgım gruplar arasında...

o şarkının adı "WATCHING OVER ME" dostum...

saygılar...

evet doğru watching over me'dir...

Kullanıcı avatarı
SaTaNiC_GirL
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SaTaNiC_GirL »

i die for you berbat. hiç sevmiorum o şarkıyı.iced earth favori gruplarımdan biridir.müzikleri mükemmel. ama vokalist deişince bi anlamı kalmadı :roll:

DeLi
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen DeLi »

vokal değişmesi kötü oldu gerçekten ama son albümü kötü yapan o da değil pek
adamlar kendi ülkeleri içinde çıkartsalarmış keşke albümü,hemde öyle bir zamanda çıktıki yani ne diyeyim :?

Kullanıcı avatarı
kozmik_peri
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen kozmik_peri »

watching over me benim de beğendiğim bi parçaydı ama bi gün okula cd götürme ve sınıftakilere iced earth dinletme gafletinde bulundum.. bi ara herkes dinliodu :) kustum :twisted:
Istemedim uyanmayı bu soğuk uykudan. Cevapları aradim soruları sormadan. Düşürdüğün gölgeleri, düştuğün yerleri… kazıyorsan aklıma normal mi sence?

DeLi
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen DeLi »

melancholy şarkısı şarkısı da herkese hitab ediyor..herhangi bir arkadaşa dinletsek sevebilir yani şaşırmam aynı şu nothing else matters olayı gibi birşey

SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

days of purgatory de tekrardan yorumlanan şarkıları var onlar süper: Angels Holocaust,Dante's Inferno,Iced Earth,Travel To Stygian gibi...

DeLi
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen DeLi »

iced earth parçası diğerlerinin dışında,bambaşka birşey
dante's inferno da çal çal bitmiyor ne o öyle .)

casey
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen casey »

watching over me ciddi anlamda tahribat edebilen bir sarkı... bildigim kadarıyla olen bır arkadasa yazılmıs..

SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

alın bu da şirketten :lol:

Watching Over Me

[Schaffer]

I had a friend many years ago
One tragic night he died
The saddest time of my life
For weeks and weeks I cried