Pink Floyd

Yabancı Müzik Grupları
Kullanıcı avatarı
Eric_DRAVEN
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Eric_DRAVEN »

shidow yazdı:
cAnkAtti yazdı:Arkadaslar Bugün Dinlediğiniz Punk Rock Hard Rock-Metal Müziğin öz Babasıdır.. Lütfen Sevmem Diye Bi kelime Kullanmayınız.. Sevmeyen Varsa bile Dinlediği Müzikten Ötürü Saygı Duysun ve Sussun!...
Hocam şaşırma Hard-rock Punktan önce görülen bi akım. Heavy Metal de aşağı yukarı paralel gidio. Punk ve Heavy Metal'in özellikle müzikal anlamda gösterdiği anlayış biçimi tamamen tezat. Ortak kullandıkları elementle yok değil ama büyük ölçüde zıtlar. "punk rock, Hard rock ve Metal müziğin öz babasıdır"gibi bi tespit son derece yanlış olur çünkü Heavy metal'in de Hard rock'ın da kökenleri Deep puple ve Led Zeppelin gibi gruplara dayanıyor ve bu gruplar da Punk'tan çok daha eskiler.

Pinkfloyd başlığı altında Punk tartışılamaz bence. Çünkü Punk anlayışı her açıdan en basiti hedef alır. Pinkfloyd'un müziği de aşırı virtuozite ve zor kalıplardan uzaktır ama gereken duygusal yoğunluğu sağlamak için gereken zorluğu içermektedir. Günümzde Punk adı altında satılan müzikler de artık Punk'tan çok alternatif'e kaymaktadır. Örneğin Greenday'in son albümü ne kadar Punk alahaşkına? Albümde yaylı düzenlemelerinden piano riflerine bi sürü Punk'la çelişen öğe var. Biraz kulağı olan ve müzikten anlayan biri bunları farkeder. Ve insanların müzik seçme gibi özgürlükleri her zaman vardır. Birisi "Punk'ı sevmiorum" diyerek yanlış bi demeçte bulnmuş olmaz bence. Kİ bu "Ben Pinkfloyd'u sevmiorum" cümlesi için de geçerli. Haa ola ki birisi "Pinkfloyd kötü müzik yapıo" gibi bişey derse büyük bi hata yapmış olur. Sevmek başka saygı duymak başka. Ve dikkatinizi çekerim bu yazının başından beri Punk ve kötü müzik ifadelerini yanyana kullanmadım. Ha basit dedim ama bu doğru bi ifadeydi ve basit olan kötüdür anlamında kullanmadım bunu. Zor ve komplike olan iyidir gibi bi cümle kuramayacağım gibi. Punk'ın da benim gözümde belli bi saygınlığı vardır elbet. Ama ben Punk müziği sevmem.

Neyse işin özünde Pinkfloyd ve Punk, Hard rock veya Mtal müziğin olduğundan çok daha zıt kavramlardır. Ve kendini sadece Punk müzik dinleyerek kısıtlayan şahıslar Pinkfloyd'un müziğini anlayamazlar. Bunu da altını çize çize söylerim.
punk zaten saf bir müzik değil bir kaç tazın mutasyonudur...
ve rock ve metal ilk 1960 larda çıkdı
heavey metale adıne veren parça born to be wild ır ve bak bakalım o şarkıdan daha eski punk grubu varmı çoğu ozaman portalakda vitamindiş zaten :D

dead_or_alive
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen dead_or_alive »

.. insanın, forumları gezerken 'pink Floyd' başlığını görünce içine giresi ggeliorr :P :P

ysseulb
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen ysseulb »

(az önce bunları karaladım başka bir yere...)

valla bizden önce varlarmış biz doğduk onları tanıdık...onlar hala varlar...babama minnettarım bu konudaki bana küçücükken öğretmiş Pink Floyd u....söze gerek yok...sadece insanlar ben Pink Floyd dinlerim derken içini doldurarak söylesinler istiyorum bu saygıyı hakediyorlar...

Kullanıcı avatarı
shadow_girl
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen shadow_girl »

syd barret ın hikayesi çok ilginç
adam paranoyak olup 60 yaşında tekrar stüduyoya dönüyor ama tanınmayacak halde
kaşını saçını heryerini jiletlemiş
tabi grup üyeleri ağlamaya başlıyorlar bu görüntü karşısında...
wish you were here ya da shine on your crazy diomond u kaydederken gelmiş snrm.
enstanteye bak =)

wish you were here albümü oldukça güzeldir.
ayrıca
have a cigar,see emily play,bike şarkılarını ayrıca severim.
syd barretin solo albümlerinden late night ve i never lied to you da sevdiğim şarkılarından birkaçı
yani
pink floyd anlatılmaz yaşanır...

Kullanıcı avatarı
Vampiria
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen Vampiria »

Krallardan Bir Tanesidir ,The Wall albumu hayatımın albumudur.. daha pınk floyd hakkında anlatmak ıstedıgım sey var ki :010 ama 1-2 gunumu alır .. bugun muzıgın cok cesıtlı ve farklı olması bu adamlar sayesindedir .mukemmeldırler harıkadırlar kelımeler yetmez anlatmaya :010
Ben Kendi Kalbimin Vampiriyim Hiç Bitmeyen Kahkahaları Yüzünden Ayıplanan Gülmeyi Unutmuş Büyük Lanetlilerden Biri...

Kullanıcı avatarı
shadow_girl
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Vampiria yazdı:Krallardan Bir Tanesidir ,The Wall albumu hayatımın albumudur.. daha pınk floyd hakkında anlatmak ıstedıgım sey var ki :010 ama 1-2 gunumu alır .. bugun muzıgın cok cesıtlı ve farklı olması bu adamlar sayesindedir .mukemmeldırler harıkadırlar kelımeler yetmez anlatmaya :010
+1 anlatmak için kelimeler bulamıyorum. anlatmakta baya bir zaman alır

Kullanıcı avatarı
Lovalace
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Lovalace »

Pink ve Floyd iki kardeş bunlar ......
† ßaris bili©i †

Kullanıcı avatarı
demakrotive
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen demakrotive »

Lovalace yazdı:Pink ve Floyd iki kardeş bunlar ......
ne bakımdan ?
şıp şıp şıp şıp şıp şıp... (damlaya,damlaya damlaya damlaya damlaya..) okyanus oldum dum dum dum dum dum tak dum ta tak..

Kullanıcı avatarı
shadow_girl
Müdavim Üye
Müdavim Üye

bulletproof yazdı:
ne bakımdan ?
Grup ismini o dönemin iki blues ustası olan Pink Anderson ve Floyd Council'den alarak kurdu
belki bunu anlatmaya çalıştı

Kullanıcı avatarı
demakrotive
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen demakrotive »

onlar kardeş değildi gerçi...
şıp şıp şıp şıp şıp şıp... (damlaya,damlaya damlaya damlaya damlaya..) okyanus oldum dum dum dum dum dum tak dum ta tak..

Kullanıcı avatarı
shadow_girl
Müdavim Üye
Müdavim Üye

onu bende çözemedim :-D
neden kardeş yazmış merakla bekliyoruz cevabı

Kullanıcı avatarı
Lovalace
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

:P Ata demirerin Show unda varya Hantel ve Gratel 2 kardeş bunlar gelibolu ormanında kayboluo halk galyana gelio Hanteeeeeel gratellll ordan alıntı yaptım :)
† ßaris bili©i †

Kullanıcı avatarı
shadow_girl
Müdavim Üye
Müdavim Üye

tabı espiriyi biz anlayamadık
ezik gördüm kendimi :-D

bi de The Wall diye bir film varmış.Pink Floyd u Syd Barret ı fln anlatıyormuş. Roger Waters veya David Gilmour yazmış senaryoyu hatırlayamöadım şimdi.
Pink karakteri Syd ı anlatıyormuş
bulamadım filmi ya hiçbiryerde yok

Kullanıcı avatarı
Lovalace
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

valla bi pink floyd belgeseli var ama bilemicem o mu izledim ama açıkçası hiç beğenmedim :S
† ßaris bili©i †

Kullanıcı avatarı
Lovalace
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

hee The Wall var izledim evet bak şimdi hatırladım
† ßaris bili©i †

dead_or_alive
Müdavim Üye
Müdavim Üye

film çok eskidir yaw..another brick in the wall klibine benziordur heralde ben izlemedimm

dead_or_alive
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Lovalace yazdı::P Ata demirerin Show unda varya Hantel ve Gratel 2 kardeş bunlar gelibolu ormanında kayboluo halk galyana gelio Hanteeeeeel gratellll ordan alıntı yaptım :)
çık işin içinden çıkabilirsenn.. :-D :lol

Kullanıcı avatarı
Lovalace
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

:p
† ßaris bili©i †

Kullanıcı avatarı
yuzyil
Üye
Üye

Mesaj gönderen yuzyil »

shine on you crazy diamond kaydedilirken gelmiş ..! hatta ağlamışlar .. :(
çok severim syd i .. canım benim ne güzelşarkıdır o lucifer sam .. kedisi için yazmış .. hayal dünyasında kendi kendine lcd ile kaybolmş insan .. o saçlar .. ama kaybedilen bir hayat.. neden yaptın bunu kendnne syd ? canım benm (:

pink floyd süper gruptur.. kendimi bildm bileli the wall albmnü dnlerim en son best of larnı da aldım .. bi sürü de indirdim .. sabah akşam pink floyd !
ayrıca da pink ve floyd syd in çok sevdiği jazz cılarn isimleri .. ! (:

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

shadow_girl yazdı:tabı espiriyi biz anlayamadık
ezik gördüm kendimi :-D

bi de The Wall diye bir film varmış.Pink Floyd u Syd Barret ı fln anlatıyormuş. Roger Waters veya David Gilmour yazmış senaryoyu hatırlayamöadım şimdi.
Pink karakteri Syd ı anlatıyormuş
bulamadım filmi ya hiçbiryerde yok
Senaryo Roger Waters'a ait. Oradaki Pinky karakteri hem Syd Barret'ın hem de Roger Waters'ın karışımı bi karakterdir. Çünkü hem Syd'in hem de Roger'ın hayatından kesitler yaşar. Film fazlasıyla karanlık ve depresif olmakla birlikte bi çok toplumsal konuya parmak basıo. Bence kesinlikle izlenmsi gereken bi film. Zaten yönetmen koltuğunda da Alan Parker var. Animasyonlar falan o döneme kıyaslayınca sarsıcı devrimler niteliğinde bence..

Bu arada Syd Barret'ın "wish you were here" kayıtları yapılırken stüdyoya geldiği doğru..Da o zaman 60 yaşlarında olduğu doğru değil. Adamlar şimdi 60'lı yaşlarındalar. Hatta Syd geçen sene öldü. Albümün tarihi 1975 olduğuna göre o zaman 30 yaşında falan oluolar.
Everything under the sun is in tune, but the sun is eclipsed by the moon.

dead_or_alive
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Pink Floyd> "The Wall" albümünü içten dinleyip, sözlerinden mana çıkarabilen herkes o filmi izlemeli diye düşünüyorum..: )

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

Pink ve Floyd aynı zamanda PinkFloyd'un "Piper at the gates of dawn" albümünü çıkarttıkları dönem Syd Barret'ın iki kedisinin adları. Bu iki kedinin kardeş olma ihtimali de yüksek aslında...
Everything under the sun is in tune, but the sun is eclipsed by the moon.

Kullanıcı avatarı
shadow_girl
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Can Dündar'ın Dark Side Of the Moon albümü için kendi sitesinde yazdıkları. belki okumak istersiniz:

Ergenlik çağımızın unutulmaz albümü "Dark Side of the Moon," 30 yaşına bastı bu ay... Albümde aniden patlayan çalar saatin anlamını hep merak ederdim, anladığımda epey geç olmuştu. Sessiz gecelerde Pink Floyd dinleyerek hayal kurmaların, dans ederken bir öpücükle aşkı tatmaların devri bitti. Güneşten, "ayın karanlık yüzü"nü göremez olduk. Sonra bir gün...

Benim kuşağım için bütün za­manların en unutulmaz albü­müydü.

Kapağından üçgen ışık prizmasına soldan bir huzme girer ve prizmada kırılarak rengârenk da­ğılırdı.

O zamana dek, Beatles tipi 3'er dakikalık kısa parçalara alışkındık. Böyle, birbirine zincirlenerek uzayıp giden tema­lar, etkileyici ses efektleri yeniydi. Plaktan yankılanan müzik, insanı soyut bir boşluğa çeken girdap gibiydi.

Pink Floyd'un "Dark Side of the Moon'u, 1973'te piyasaya çıkmış, 30 milyondan fazla satmış ve 14 yıl müzik listelerinin zirvesinde kalarak bir reko­ra imza atmıştı.

Ödevden "başımızın çatladığı" uzun gecelerde gözlerimizi semaya çevirip henüz bir hayalden ibaret olan sevdalı­mızın siluetini arardık, "ayın karanlık yüzü"nde...

* * *

Albümde ilk dikkatimi çeken parça "Time" olmuştu.

Parçanın girişinde bir saatin tiktakları dinleyeni huşu içinde uyutuyor, sonra aniden alarm çalarak gaflet uyku­sundan uyandırıyordu.

Seviyorduk bu parçayı; dinlerken dans ediyor, hayal kuruyorduk ama sözlerini anlamıyorduk.

10'lu yaşlarımızın sonlarındaydık henüz...

Zaman, bir ışık prizmasından süzülürcesine tembel ve asude akıyor, saatler geçmek bilmiyordu.

Parçanın da bundan söz ettiğini an­ladığımızda, vakit geç olmuştu.

* * *

"Bir bir sayarak saniyelerini sıkıcı bir günün,

Harcayarak geçiriyorsun saatlerini düşünmeksizin

Dolanarak bir karış toprağın üze­rinde doğduğun yerin,

Bekleyerek birini ya da bir şeyi sana yol göstermesi için...

Bıkkınsın güneş altında uzanmak­tan,

Yağmuru izlemek için evde otur­maktan,

Gençsin ve yaşam uzun; ve öldüre­cek zamanın var bugün..."

(Nedime Harmandağlı'nın tercü­mesi, "Pink Floyd", Stüdyo İmge, 2000)

Okullar bitti sonra...

Önce akreplerle yelkovanlar, sonra takvim yaprakları "büyük koşu"ya başladı.

Sessiz gecelerde Pink Floyd dinleyerek hayal kurmaların, dans ederken bir öpücükle aşkı bulmaların devri bitti.

Güneşten, "ayın karanlık yüzü"nü göremez olduk.

Sonra bir gün...

"Ve sonra bir gün fark edi­yorsun ki 10 yılı arkanda bırak­mışsın".

* * *

Şarkıdaki gibi oldu gerçekten...

İlk gençliğimizin o akmak bilmez kum saati birden gürüldeyen bir çağla­yana döndü.

30'larımızı aşıp arkaya baktığımız­da, peşinden ölesiye koşturduğumuz şeyin, kendi sonumuz olduğunu fark ettik.

"Time" adeta bunları biliyor, "Yap­ma" diye çığlık çığlığa peşimizden ko­şuyordu:

"Ve koşuyorsun ve koşuyorsun ye­tişmek için güneşe; fakat o batıyor,

Ve hızla dolanıyor doğmak için ar­kandan bir kez daha,

Güneş aynı güneş, fakat sen daha yaşlısın,

Daha soluksuzsun ve bir gün daha yakınsın ölüme".

* * *

Saatin alarmı buymuş meğer...

"Ayın Karanlık Yüzü"nü yeniden fark ettiğimizde vakit geç olmuştu.

Onu dinlemeyenler çabuk yaşlandı, o ise hep genç kaldı.

Belki de sırrı buydu, 30 yıl taptaze yaşamasının ve hayatının yarısını zirve­de tamamlamasının...

Kullanıcı avatarı
speed_of_pain
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen speed_of_pain »

babama sonsuz tesekkur edıyorum pink floyd la tanısmamı sagladıgı ıcın..
nefret ettim kendimden acının hızını bıraktıgı ızlerı yoketmek ıstedım defalarca neden dıye sordum kendime NEDEN... neden hala mutluluk maskesı takmıs bır depresıf ım

Kullanıcı avatarı
ScarTissue
Üye
Üye

Mesaj gönderen ScarTissue »

speed_of_pain yazdı:babama sonsuz tesekkur edıyorum pink floyd la tanısmamı sagladıgı ıcın..
+99999... bnde çok teşekkür ederim babacığıma! böyle bn küçücüktüm her hafta sonu evde son ses pink floyd çalardı =)
Scar tissue that I wish you saw, Sarcastic mister know it all, Close your eyes and I'll kiss you 'cause, With the birds I'll share, With the birds I'll share, This lonely view