Guns N Roses

Yabancı Müzik Grupları
freaky
Üye
Üye

Guns N Roses

Mesaj gönderen freaky »

Gratest Hits albümünü aldım geçen gün.Ben sevdim..
Başlık açılmamış, hayret..

Kullanıcı avatarı
deathster
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen deathster »

Resim

Bir çok çevre tarafından tartışmalara açık bir grup olarak gösterilen 1980'li yılların en önemli heavy metal gruplarından biri olan Guns n' Roses; Axl Rose ve Izzy Stradlin tarafından kuruldu.

İlk kez beş yaşındayken bir kilise korosunda şarkı söylemeye başlayan solist Rose; gitarist Stradlin'le Los Angeles'ta 1984 yılında tanıştı. Adını; ise 17 yaşındayken; gerçek babasının kim olduğunu öğrenince değiştirdi.

Gitarist Tracii Guns ve baterist Rob Gardner'ında aralarına katılmasıyla sırasıyla adı Rose, Hollywood Rose ve L.A. Guns olacak grubu kurdu. Kısa bir süre sonra Guns ve Gardner gruptan ayrıldı ve onların yerlerine yerel bir grup olan Road Crew'in elemanları; baterist Steven Adler'la, bir kıyafet ve albüm kapağı tasarımcısının oğlu olan gitarist Slash geçti. Aralarına bas gitarist Duff McKagan'ın da katılmasıyla grup adını Guns n' Roses olarak değiştirdi.

1985 yılında bir felaket olarak nitelendirilen US Hell Tour'un ardından grup, bağımsız bir plak şirketi olan Uzi/Suicide'dan "Live?!*@ Like A Suicide" adında bir EP yayınladı. Yayınladıkları bu EP, eleştirmenler ve plak şirketleri tarafından büyük beğeniyle karşılandı. Guns n' Roses 1986 yılında Geffen Records'la anlaşma imzaladı ve şirket bir sonraki yıl aynı EP'yi bir kez daha piyasaya sürdü. 1987 yılını grup çoğunlukla turnede geçirdi. Adler'in bir kavga sırasında elini kırması sonucu yerine geçici bir süreliğine Cindrella'dan Fred Coury geçti.

1988 yılının Şubat'ında ilk iç ayrılıklar baş gösterdi ve Rose gruptan atıldı, hemen akabinde yani üç gün sonra tekrar geri alındı. Prodüktörlüğünü Mike Clink'in yaptığı grubun ilk albümü "Appetite For Destruction" dünya çapında 20 milyon satış grafiğine ulaştı ve çıkış tarihinden bir yıl sonra Amerika müzik listelerinde bir numaraya kadar yükseldi. "Welcome To The Jungle"; Clint Eastwood'un filmi olan "Dead Pool"un soundtrack'inde yer aldı ve İngiltere listelerinde 30 numaraya kadar yükselebildi. Rose'un o zamanki kız arkadaşı ve daha sonra eşi olacak Erin Everly için yazılmış "Sweet Child O'Mine" single olarak yayınlanarak grubun başarısını perçinledi.

Grubun Amerika ve İngiltere'de verdikleri konserler de oldukça ses getirdi. Hatta 1988 yılında İngiltere'de Monsters Of Rock'da verdikleri konserde grup sahnede "Paradise City" şarkısını icra ederken kalabalık sebebiyle grubun iki hayranı öldü. 1989 yılında grubun sekiz şarkıdan oluşan albümü "G N' R Lies" piyasaya çıktı ve Atlantik'in her iki kesiminde de büyük başarı kazandı. Bu albümden çıkan 2 single "Paradise City" ve "Patience" grubun geniş kitlelerce tanınmasını sağladı. Bu arada Rose'un şarkı sözleri kimi çevreler tarafından da eleştiriliyordu. Örneğin "One In A Million" parçasının sözlerinin ırkçı duygular içerdiği iddia ediliyordu.

1989 ve 90 yılları boyunca turnede kalan grup "Farm Aid VI" gibi yardım konserlerinde yer almış olsa da yaptıkları aşırı davranışlar ve madde bağımlılığı iddiaları grubun üzerinde bir gölge gibi dolaşmaktaydı. 1990 yılının Eylül'ünde baterist Adler madde bağımlılığı sebebiyle gruptan atıldı ve yerine The Cult'tan Matt Sorum geçti.

1991 yılında çıktıkları dünya turunda grup klavyeci Dizzy Reed'i kadrosuna ekledi. Eylül ayında grup "Use Your Illusion I" ve "Use Your Illusion II"yu piyasaya sürdü. Albümden çıkan ve aslında bir Bob Dylan parçası olan 'Knocking On Heaven's Door' ise Days Of Thunder filminin soundtrack'inde kullanıldı. Ayrıca Terminator II filminin soundtrack'inde kullanılan single "You Could Be Mine" da albümün başarısını destekledi. Her 2 albümde de farklı sözlerle yeralan "Don't Cry" adlı parçada ise Blind Melon grubunun solisti Shannon Hoon, vokallerde Axl Rose ile birlikte yeraldı. 8.56 süreli "November Rain" ve 9.21 süreli "Estranged", normal klip sürelerinin çok üzerinde olmasına rağmen, müzik kanallarının en çok istek alan kliplerinden oldu. Albümün başarısının resmi kanıtı ise her iki albümün de listelerde bir numaraya kadar yükselmesi oldu.

1991 yılında Izzy Stradlin üzerindeki baskıdan rahatsız olup gruptan ayrıldı ve Ju Ju Hounds adındaki grubunu kurdu, yerine ise Gilby Clarke geçti. Bu arada gün geçtikçe adı daha fazla duyulan Slash de Michael Jackson ve Dylan gibi sanatçılarla çalışmaya başladı. Aynı zamanda Muddy Waters ve Les Paul'un tribute albümlerinde de adı geçen sanatçılardandı. Sonuçta ise kendi grubu Slash's Snakepit'i kurdu.

Bir önceki her iki albümde dünya çapında dörder milyondan fazla satış yapmış olsa da 1993 yılına kadar Guns'n Roses herhangi bir materyal piyasaya sürmedi. Sonunda punk sound'una yaklaşan albüm "Spaghetti Incident" piyasaya çıktı. Baştan savılan, maddi sebeplerden dolayı kaydedilmiş bir albüm olarak kabul edilen albümde UK Subs, Nazareth, Misfits ve Fear gibi uzun zamandır adı duyulmayan sanatçılar yeralıyordu. Hatta albümde sözleri Charles Manson tarafından yazılmış bir parça da hidden track olarak yeralıyordu. Bu sırada Duff McKagan da "Believe In Me" adını taşıyan ilk solo albümünü piyasaya sürdü.

1994 yılının sonlarına doğru Gilby Clarke gruptan ayrıldığını açıkladı. Yerine ise Paul Huge geçti. Huge'un grupla birlikte yaptığı ilk kaydı Interview With The Vampire filminin soundtrack'i için hazırlanan ve aynı zamanda bir Rolling Stones bestesi olan "Sympathy For The Devil" oldu.

Bu arada Huge grupla çok kısa bir süre beraber çalıştı, ayrıldığında ise yerine adını Ozzy Osbourne ile yaptığı çalışmalarla duyuran Zakk Wylde geçti.1995 yılının Mayıs'ında Izzy Stradlin konuk sanatçı olarak tekrar gruba katıldı, fakat aynı yılın sonunda Slash ve Axl arasında sürüp giden anlaşmazlık büyüdü, böylece yakın gelecekte bir Guns'n Roses albümünün piyasaya çıkma ihtimali de ortadan kaldırıldı.

Sorum ve McKagan, Sex Pistols gitaristi Steve Jones ve Duran Duran bas gitaristi John Taylor'la birlikte Neurotic Outsiders adlı grupta çalışma fırsatı buldu. Slash; Axl'ın Guns N' Roses adının hakları için yaptığı iddialar üzerine grubun dağıldığını 1996 yılının
Şubat'ında resmen onayladı. Aynı yılın sonunda Slash'in yerine Nine Inch Nails'dan Robin Finck geçti.

1998 yılından itibaren Guns N'Roses'ın tekrar kurulduğu ve son derece güçlü bir şekilde geri döneceği iddiaları ortaya atıldı. İddialar doğruydu ve grupta eski kadrodan sadece Axl Rose ve Dizzy Reed yer alıyordu. Grup, Arnold Scwarzanegger'in "End Of Days" filminin soundtrackine bir parça ile katıldı. Geçtiğimiz yıl "Rock In Rio"da 250 bin kişiye seslenen grup, aynı zamanda bu festivalin en iyi grubu olarak gösterildi.

inoxes
Üye
Üye

Mesaj gönderen inoxes »

kanald.com.tr ;)

DeLi
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen DeLi »

Axl sapıttı :?

Kullanıcı avatarı
The Invisible
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen The Invisible »

dont cry die bi şarkısı vardır ki cok sewerim.

grungy
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen grungy »

evet ben de gercekten appetite for destruction ve lies albumlerini cok severim. bu grup bi classic. dagildiklari iyi oldu. efsane oldular. boka sarmaktansa..

213
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen 213 »

Bi kaş best of albümünü edinip dinlemiştim.Baya sarmıştı zamanında.Grubun solocusu harbi manyaktı.Şu an Velvet Revolver damı ne çalıo eleman.Glam müziğinin babalarındandır.
Boşlukta kemiklerin kanattığı karanlık; Sürekli geceye bölünen saatlerin asıldığı yer. Kıyı boyunca çalınan sabah:Esrik tin.Sehpada unuttum başımı, us yitik..

DeLi
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen DeLi »

Slash!!

Kullanıcı avatarı
shidow
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen shidow »

Benim ilk fanı olduğum gruplardandır. Apetite for destruction kesinlikle grubun en sağlam albümü ama ilk albümleri o değil diye biliorum. Grungy'ye biraz katılıorum :) cünkü son dönemlerinde zırvalamaya başlayacaklar gibi bi hava vardı.. Artık çok dinlemiorum ama hala objektif değilim bu gruba karşı..
Everything under the sun is in tune, but the sun is eclipsed by the moon.

Kullanıcı avatarı
du-ya
Üye
Üye

Mesaj gönderen du-ya »

slash gibi bi gitarist olmak için..................

november rain (süpper..

gOOdGoD
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen gOOdGoD »

''welcome to the Jungle'' baya komik bi $arkiydi....

terminator II filminin soundtrack parcasiydi....

MYWIFEMYLIFE
Üye
Üye

Mesaj gönderen MYWIFEMYLIFE »

T2'nin soundtrack parçası you could be mine idi.

tüm zamanların bence en büyük grubudur, axl/izzy ve axl/slash duolarına tek rakip bence jagger/richards ve page/plant olabilir.

sebastian bach'ı velvet revolver'a alamayan slash ve duff'a diyecek laf bulamıyorum, gittiler orta kalibre bir grunge vokalisti olan scott weiland ile bir çok şarkıyı rezil ettiler.

grungy
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen grungy »

ahahahah grunge dan anlamayan sahsiyete bakiniz. '90 larin en buyuk gruplarindan biri olan stone temple pilots in vokalistine laf sokuyor. orta kalibreymis.. :lol: bence sebastian i almamalari o adamin, diger gruptan cikma nedenidir.

MYWIFEMYLIFE
Üye
Üye

grunge sevmem, sevene saygı duyarım , ancak stp'yi guns n roses ile ne müzikal olarak ne de büyüklük olarak karşılaştırmam bile, suç bence scott'da değil her insanın bir kapasitesi var stp'de gayet başarılı olabilir ama slash ve duff'ın yaptığı müzikte olamaz. sebastian'ı ise axl ve mike patton dışında bir adamla aynı cümleye koymam.

grungy
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen grungy »

:lol: sebastian bach konserine gittin mi? bir de bisey daha soracagim. "velvet revolver - fall to pieces" sarkisi listelerde ne durumda biliyor musun? :lol:

MYWIFEMYLIFE
Üye
Üye

baz'a gittim, süperdi.

ftp'yi bilmiyorum ama contraband yaklaşık 1 ay Billboard 1 numarada kaldı. ama şu an yapılan albümlere göre iyi bir albüm olması bire gerçeği asla değiştirmiyor, albümdeki parçalardan hiçbiri bu halleriyle uyi veya appetite'da yer alamazdı. milyonlarca guns fanının hayal kırıklığına uğradığı bir albümdür contraband maalesef.

grungy
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen grungy »

dogrudur. katiliyorum ama zaten guns and roses in devami degil ki abi bu grup.. bir de bence bu albumde scott weiland degil, elestirilmesi gereken kisi bence slash tir. tamam adamin bir tarzi var ama sololar hep ayni yahu. hep ayni melodiler. guns n roses doneminde nasilsa burada da oyle.

Kullanıcı avatarı
willow_rosenberg
Üye
Üye

Mesaj gönderen willow_rosenberg »

ben guns'n roses'dan nefret ettiğimi. ama velvet revolver'ı da çok sevdiğimi sölemek isterim.axl'dan nefret ediyorum çünkü. ve yaptıkları müzikten ve axl'ın vokalinden hoşlanmıyorum.
bana arkadaşlarım kısaca "bi saniye gider misin özel bişey konuşucaz" derler.

DeLi
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen DeLi »

axl'ı bende sevmiyorum pek :?

grungy
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen grungy »

goren de oturup cay icip, muhabbet ettiginizi sanir haa. o zaman siz ac dc felan da sevmezsiniz. :lol:

DeLi
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen DeLi »

yok adamın tavırlarını falan sevmiyorum, dışarıdan çok itici geliyor bana..ulan sanki sen hergün berabersin adamla he herife bak :P

Kullanıcı avatarı
willow_rosenberg
Üye
Üye

Mesaj gönderen willow_rosenberg »

DeLi yazdı:yok adamın tavırlarını falan sevmiyorum, dışarıdan çok itici geliyor bana..ulan sanki sen hergün berabersin adamla he herife bak :P

+1
bana arkadaşlarım kısaca "bi saniye gider misin özel bişey konuşucaz" derler.

grungy
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen grungy »

ben bole yirtik adamlari severim abi. adam icinden gelerek solemis. ne var ki hareketlerinde? icinden geldigi gibi iste. :lol:

DeLi
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen DeLi »

içine edeyim o zaman :)

grungy
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen grungy »

ne lan hayvan adamlara bak koalisyon mu olusturdunuz lan bana karsi?