Marduk

Yabancı Müzik Grupları
SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Marduk

Mesaj gönderen SamotH »

HAYATIMIN GRUBU!!!

Önceleri God olarak bilinen İskandinavyalı ekstrem Black/Death Metal grubu 1990 yılında isim değişikliğine giderek gayrı meşru Sümer tanrısı Marduk’un ismini aldı. O tarihten sonra grup istikrarlı bir biçimde kaliteli albümler çıkararak hızla Black Metal birinci ligine terfi etti. Marduk’un 1991’de yayımladığı plak olarak basılmış ilk demoları olan ve sonradan kötü bir şöhrete sahip olacak olan ‘Fuck Me Jesus’ EP’si kapağında bacaklarının arasına arkadan bir haç sokmuş çıplak bir kadın resmi ihtiva ediyordu. EP sonradan 7 ülke tarafından boykot edildi.

Marduk, 1990 yılında Punk Rock grubu Moses’in eski gitaristi Morgan ‘Mr. Evil’ Hakansson tarafından kuruldu. İlk demoda Lucky Seven grubunun eski solisti Andreas Axelson’un varlığı göze çarpıyordu. Diğer müzisyenler arasında gitarist ‘Jocke’ Joakim ‘Grave’ Göthberg ve basçı Rickard Calm bulunuyordu. 1992’de ilk albümleri çıktığında Marduk’un kadrosu Hakansson, Axelsson, Göthberg, gitarist Magnus Andersson ve basçı Bogge Svensson’dan oluşuyordu.

‘Those Of The Unlight’ albümü çıkmadan önce Axelsson’un grubu terk ederek Edge of Sanity’ye katılması üzerine Göthberg vokale geçti. Andersson da Allegiance, Overflash, Cardinal Sin gibi proje gruplarına yoğunlaşmak üzere grubu bıraktı. Göthberg de Darkfield’i kurmadan önce Cardinal Sin’de baterist olarak Andersson’a eşlik etti.

Üçüncü albüm olan ‘Opus Nocturne’ 1994’de çıktı. Aynı yıl, ‘Sons Of Northern Darkness’ turnelerinde Immortal’a alt grup olarak eşlik ederek Avrupa’yı kat ettiler. 1996’da ‘Heaven Shall Burn...When We Are Gathered’ adlı albümü yayımladılar. Aynı yıl Piledriver, Venom, Destruction ve Bathory şarkılarını yorumladıkları EP albümleri ‘Glorification’ da piyasaya çıktı.

Bu aşamada Marduk’un kadrosu şu isimlerden oluşuyordu: Hakansson (o sıralar aynı zamanda Abruptum’un da aktif bir üyesiydi), vokalde Legion, gitarda Kim Osara, basta eski Chained basçısı Roger ‘B.War’ Svensson ve davulda Fredrik Andersson. Göthberg ise eski In Flames gitaristleri Jesper Strömblad, Glenn Ljungström ve Luciferion ile Diabolique’in bateristi Hasse Nilsson ile birlikte adeta bir şöhretler karması olan Dimension’ı kurdu.

Marduk, prodüktörleri olan ve aynı zamanda Hypocrisy / Abyss’in gitaristliğini yapan Peter Tagtgren’i 1996 yılındaki Avrupa turneleri için geçici olarak bünyelerine katarlar. Bununla birlikte kalıcı bir çözüm olarak Necrophobic / Dark Funeral üyesi David ‘Blackmoon’ Parland’ı düşünmektedirler.

Marduk’un birkaç üyesi İsveçli Punk grubu Wolfpack ile biraraya gelerek Moment Maniacs’ı yaratırlar. 1999’de çıkan ‘Two Fuckin’ Pieces’ albümü bu işbirliğinin ürünüdür.

2000 yılında Celtic Frost’un ‘Into the Crypt of Rays’ adlı şarkısının yorumunu da barındıran ‘Obedience’ adlı midi albümü çıkardılar. Marduk elemanları ayrıca Devil’s Whorehouse’un 2000 yılı albümü ‘The Howling’e katkıda bulundular.

Grup elemanları onuncu yıldönümlerini bir double konser albümü çıkararak kutladılar. ‘Infernal Eternal’ 1999 dünya turnelerinin Fransa ayağına ait canlı kayıtlardan oluşuyordu. Zor bulunan ‘Here’s No Peace’ EP’si de Blooddawn Productions tarafından 5000 adet olarak yeniden piyasaya sürüldü.

2001 Mart’ında yeni stüdyo albümü ‘La Grande Danse Macabre’ çıktı. Hem bu albümün, hem de ‘Obedience’ ve ‘Infernal Eternal’ın Kuzey ve Güney Amerika’da satışa çıkarılması için Century Media şirketi ile anlaşma sağlandı.

Mayıs ayındaki Amerika turnesi sırasında Gorguts ve All Out War gibi gruplarla birlikte Deicide’a eşlik ettiler. Ardından Avrupa’ya dönerek bir ay boyunca ana grup oldukları konserlerde dinleyicileriyle buluştular. Ayrıca 23 Temmuz’da Motörhead ve Judas Priest’in ana gruplar olduğu Belçika’daki ‘Grasspop Metal Meeting’ festivalinde boy gösterdiler.

Turne için yollarda geçirdikleri bu dönemde Doğu Avrupa ve Rusya’daki konserler son anda iptal edilince grup kendini bir krizin içinde buldu. Bu konserlerin turne kapsamından çıkarıldığı haberini almışlardı ki, akabinde tutuklanacak olan turne menajerlerinin turnenin bütün gelirini zimmetine geçirdiğini öğrendiler.

Bir yan uğraş olarak motokros yıldızı Brian Deegan hakkında hazırlanan bir kısa filme müzikleriyle katkıda bulundular. ‘Deathride’ adını alan bu parça, aslında ‘Panzer Division Marduk’ albümünde bulunan materyalin üzerine yeni sözler yazılarak bir potpuri şeklinde derlenmesiyle oluşturulmuştu.

Ağustos 2001’de ana grup olarak Amon Amarth, Kataklysm ve Diabolic ile birlikte çıkmayı planladıkları ABD turnesi bazı grup üyelerinin suç dosyalarının gümrükte sorun yaratması nedeniyle ertelendi. Bunun öncesinde Amerikalı yetkililer 11 Eylül Dünya Ticaret Merkezi ve Pentagon felaketlerinin hemen ertesinde turnelerini ertelemedikleri için gruba yazılı bir kutlama mesajı göndermişlerdi. Turne Ocak 2002’ye ertelenmişti, fakat Marduk yine ABD’ye girişte aksilikler yaşayacak ve Amon Amarth ile Diabolic turneye ana grup olmaksızın başlayacaklardı.

Yeni yılda sınırlı sayıda çıkarılan ‘Blackcrowned’ adlı box-set, az bulunan ve daha önce yayınlanmamış şarkılarının yanı sıra bir de videoyu içeren iki CD’den oluşuyordu. Marduk 2002 yılının Mart ayında baterist Fredrik Andersson ile yollarını ayırdı. Yerini alacak kişiyi zaman geçirmeden açıkladılar: Nominon ve Legion’da çalmış, ayrıca ara sıra Spawn of Possession’da vokali üstlenmiş olan Emil Dragutinovic.

Marduk nihayet 2002 yazı boyunca Danzig’in özel konuğu olarak ABD’yi turlayabilecek gibi görünüyordu. Fakat bununla ilgili açıklamanın yapılmasından sadece birkaç saat sonra İsveçlilerin ABD’ye göçüyle ilgili ezeli sorun bu planları altüst etmiş gibi görünüyordu. Aralık ayında Avrupa’da Immolation, Kataklysm, Dying Fetus ve Hate gibi grupların da sahne aldığı ‘Xmas Festivali’nde Six Feet Under ile birlikte ana grup olarak çıktılar. Festivalin Hollanda ayağında emektar thrash devi Exodus da programa dahil oldu.

21 Eylül’de Marduk’un basçısı B.War uygun biçimde Damien ismi verilen bir oğlan çocuğunun babası olma gururunu yaşadı. Grubun Şubat 2003’te çıkması planlanan bir sonraki albümüne geçici olarak ‘Funeral War’ adı verildi, daha sonra bu ‘World Funeral’ olarak değiştirildi. Grubun albüm çalışmaları sırasında kaydettiği Possessed’in ‘Phantasm’ adlı şarkısının yorumu, albüm öncesi bir tür aperitif olarak değerlendirilebilecek ‘Hearse’ adlı EP’de yer aldı. ‘World Funeral’ albümünün de 1500 adet basılan resimli özel bir disk versiyonu çıkarıldı

2003 yılının Nisan ayında Avrupa’daki ‘No Mercy’ Festivallerine katılmaları Marduk’un istikrarlı yükselişinde atılmış yeni bir adım gibiydi. Grup, Testament, Darkane, Die Apokalyptischen Reiter, Nuclear Assault, Pro-Pain, Malevolent Creation, Death Angel, Callenish Circle gibi ağır toplardan oluşan programa dahil edilmişti. Ağustos ayında Almanya’da gerçekleşen ‘Party.San’ Açık Hava Festivali’nde Marduk hayranlarını güzel bir sürpriz bekliyordu. Eski solist Joakim Göthberg ‘The Black’ icra edilirken misafir sanatçı olarak gruba eşlik etti. Bu buluşmanın görüntüleri ‘Funeral Marches and Warsongs’ adlı DVD’ye dahil edilmek üzere kaydedildi.

Grup ‘Portratt Av Döga Barn’ adlı bir EP yayınlayacağını duyurdu, fakat daha sonra bu fikir bir kenara atıldı. Ekim ve Kasım aylarında grup yine yollara düşmüştü ve bu kez Brezilya, Arjantin, Şili, Kolombiya, Kosta Rika ve Meksika’da sahne aldıkları kapsamlı bir Güney Amerika turnesi idi söz konusu olan. Ancak Kasım ayının ortalarında solist Legion beklenmedik bir biçimde grubu bıraktı. Bunun üzerine Yunanistan konserlerinin iptal edilmesinin yanı sıra Londra’daki ‘Blackest of the Black’ festivaline katılmaları da suya düştü.

Ocak 2004’te çıkan ‘Funeral Marches and Warsongs’ adlı derleme DVD, Paris’teki La Loco konserinden, Polonya Katowice’deki konserden ve Almanya’daki Bad Berka’da gerçekleşen Party.San Açık Hava Festivalinden alınmış canlı performans kayıtlarının yanı sıra ‘World Funeral’ ve ‘Hearse’ için promosyon amaçlı hazırlanmış klipleri içeriyordu. Marduk, Şubat ayında yeni solistlerinin daha önceleri Funeral Mist ve Triumphator’da vokali üstlenmiş olan ve ‘Arioch’ adıyla bilinen Mortuus olduğunu ilan etti. 2004 yılında çıkması planlanan yeni albümün kayıtları Marduk ile Puissance’dan H. Moller ve M. Bjorkman’ın bir girişimi olan endüstriyel askeri perküsyon projesi Arditi’nin bir işbirliğine tanık olacaktı.

-) Albümler (-

1991- Fuck Me Jesus (demo) No label

1992- Dark Endless *No Fashion çıkışlı*

1993- Those Of The Unlight *Osmose Productions çıkışlı*

1994- Opus Nocturne *Osmose Productions çıkışlı*

1995- Fuck Me Jesus (MCD) *Osmose Productions çıkışlı*

1996- Heaven Shall Burn... *Osmose Productions çıkışkı*

1996- Glorification (MCD) *Osmose Productions çıkışlı*

1997- Live In Germania (Konser) *Osmose Productions çıkışlı*

1997- Here's No Peace (MCD) *Shadow Production çıkışlı*

1998- Nightwing *Osmose Productions çıkışlı*

1999- Panzer Division Marduk *Osmose Productions çıkışlı*

2000- Obedience (MCD) *Blooddawn Productions çıkışlı*

2000- Infernal Eternal (2CD, Konser) *Blooddawn Productions çıkışlı*

2001- La Grande Danse Macabre *Blooddawn Productions- Century Media çıkışlı*

2002- Blackcrowned (2cd, Best of) *Blooddawn Productions çıkışlı*

2003- World Funeral *Blooddawn Productions çıkışlı*

-) Aktif Grup Elemanları (-

2004 / Mortuus (aka Arioch) - Vokal

1990 / Morgan "Steinmeyer" Håkansson - Gitar

1992 / B War (Roger Svensson) - Bass

2002 / Emil Dragutinovic - Davul

-) Eski Elemanlar (-

1990-1993 / Andreas Axelsson - Vokal

1992-1994 / Magnus "Devo" Andersson - Gitar

1990-1995 / Joakim "Grave" Göthberg - Davul,Vokal

1990-1992 / Rikard Kalm - Bass

1993-2002 / Fredrik "Froding" Andersson - Davul

1995-1996 / Kim Osara - Gitar

1995-2003 / Legion (Erik Hagstedt) - Vokal

birkaç da foto ekleyelim...

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim
ben bir hıyarım,her deliğe uyarım.

Kullanıcı avatarı
seLLerkiLL
Üye
Üye

Mesaj gönderen seLLerkiLL »

marduk'u severim.ama izLeme fırsatım oLmadı.rtn'de izLicem diye seviniodum.gidemedim.sanırım onLarda geLememişLer.bu biraz rahatLattı beni...
Present yourself, press your clothes,

Kullanıcı avatarı
seLLerkiLL
Üye
Üye

Mesaj gönderen seLLerkiLL »

bu arada söyLemeden geçemicem.yokmu bu grubu seven yaw?kimse bişe yazmıo.aLLah aLLah!
Present yourself, press your clothes,

SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

valla dünyadaki en büyük marduk fanlarından biriyim ben!!! kanım,damarım,yiyeceğim,içeceğim,hayat felsefem,sçtıım bok bile artık MARDUK benim!!!

Kullanıcı avatarı
tufan27
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen tufan27 »

abi ben dinlememistim ama bir arkadasim istedi icin 7 tane albumunu indirmistim o siralar tr ye geleceklerdi ama sonra gelmediler bilmiyorum. iste o zamandir ara sira indirdiim albumleri dinlerim ama beni fazla acmiyan bi tarz oduundan fazla takimiyorum.

SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

valla ben ilk dinlediğimde sadece müziği gaza getiriyordu beni...ama sözlerine bakınca bi tanka binip etrafı bombalayasım ya da elime bi el bombası alıp insanların arasında patlatasım geliyor...

Kullanıcı avatarı
morvedelisi
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen morvedelisi »

iyikide gelmediler festivale sinir oluyorum zaten askeriyeden dışarıya çıkamıoz ...herneyse marduk işte fazla söze ne hacet ortalık zikip suluyo.. 8)

Kullanıcı avatarı
willow_rosenberg
Üye
Üye

Mesaj gönderen willow_rosenberg »

marduk hakkında bildiğim tek şey 2012 yılında dünyaya yakın geçiş yapıcak olan bi gezegendir. yani 12. gezegendir. :)) ehueh ve böylece sanırım 3016 m uzağından teğet geçicekmiş, dünyada çeşitli doğa felaketleri meydana gelicekmiş.kasırgala depremler felan.hatta konya ve antalyada işi gücü bırakıp sığınma evleri yaptırmaya başlayanlar bile varmış.aha al sana marduk.
bana arkadaşlarım kısaca "bi saniye gider misin özel bişey konuşucaz" derler.

SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

dişe dokunur bişeler yazsan daha iyi olacaktı mesela grup hakkında ama neyse ona da saygımız var...

grungy
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen grungy »

valla lise 1 deyken dinlemistim.. pek hazetmem bu tur muziklerden.. hele pureblack dedikleri taka taka taka giden top tufek sesleri olan versiyonundan hic hoslanmam.. yani marduk hic sevmem ama dimmu borgir guzel :P

213
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen 213 »

marduk'u panzer... albümüyle tanıdım(en ii albümü diyolar).pure black sewmeme(hafiften) rağmen kusasım geldi resmen.herifler 2 akor basıp dümdüz gidio abi.bence müziği ideolojilerine bir alet olarak kullanıolar.
Boşlukta kemiklerin kanattığı karanlık; Sürekli geceye bölünen saatlerin asıldığı yer. Kıyı boyunca çalınan sabah:Esrik tin.Sehpada unuttum başımı, us yitik..

ollie
Üye
Üye

Mesaj gönderen ollie »

al sana marduk vokal-böaaağğğğkkkkkk davul-duka-duka-duka-duka-ta ta tata ta vokal-böaaağğğğğğarrr groaraaahhh gitar-jın jın jın jınjınını jım jıdı jım jıdı ahahahah. :mrgreen:
5 Mayıs 2004 — mor ve ötesi’nin son albümünü;
"Yeni Dünya’ya yalan yanlış bir cevap, üsturuplu ama yersiz kaos, samimiyetsiz isyan,
karşılığını amaçsızca arayan ezik bir çığlık" ifadeleriyle tanımlayabiliriz.

Kullanıcı avatarı
Poisonblack
Üye
Üye

Mesaj gönderen Poisonblack »

ollie yazdı:al sana marduk vokal-böaaağğğğkkkkkk davul-duka-duka-duka-duka-ta ta tata ta vokal-böaaağğğğğğarrr groaraaahhh gitar-jın jın jın jınjınını jım jıdı jım jıdı ahahahah. :mrgreen:

-1
şimdi marduk oyle diil abartma.tamam ben de sevmiyorum black metal hatta nefret ediyorum ama dinleyene de saygısızlık etmemek lazım.
ben death metal tercih ederim daha melodik ve sözleri daha anlamlı geliyo.

SamotH
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SamotH »

ollie yazdı:al sana marduk vokal-böaaağğğğkkkkkk davul-duka-duka-duka-duka-ta ta tata ta vokal-böaaağğğğğğarrr groaraaahhh gitar-jın jın jın jınjınını jım jıdı jım jıdı ahahahah. :mrgreen:

bu saçmalıkları eğer yanımda sarfetseydin kafanda 7.62 lik bi delik açardım... o zaman binde birini yap bakalım bu "ööarr" efektlerinin örümcek kafalı ezik yaratık!!! MARDUK a laf söyletmem!! söyletirim bir yere kadar,nereye kadar,benim diğer gruplar hakkındaki gittiğim çizgiye kadar!!! herkes haddini bilsin öncelikle,iki günlük dinlenen müziklerle gelip de black metale 15 albümlük katkıda bulunan,extreme black in kült gruplarından biri haline gelen bu gruba b.k atmasın!!!

müziği ister ideolojin için kullanırsın,ister sanatın için,ister keyfin için...orası kimseyi alakadar etmez!!! ben eğer bunu teybe takıp dinlediğimde kendimden geçiyorsam bu bana yeterli... zaten black metal gruplarının çoğu satanist manifestoyu yaymak için müzik yaparlar... avril lavigne,ya da diğer piyasa gruplar gibi para kazanmak için değil...

basit olarak bahsettiğiniz şeyler akor değil,TARAMA dır...ve bu herifler saniyede 8-9 tarama yapabilme yeteneklerine sahipler...buna laf atacak insanoğlu da henüz yeterince müzik dağarcığına sahip olmadığını gösteriyor...bir black metal albümünü yapmak sanıldığı kadar da kolay bir iş değil!!! ister iki akor bas,ister sadece tek tel üzerinden git!!! Kurt Cobain'in de yaptığı bundan çok mu farklı birşeydi sanki!!!

213
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen 213 »

SamotH yazdı:

bu saçmalıkları eğer yanımda sarfetseydin kafanda 7.62 lik bi delik açardım... o zaman binde birini yap bakalım bu "ööarr" efektlerinin örümcek kafalı ezik yaratık!!! MARDUK a laf söyletmem!! söyletirim bir yere kadar,nereye kadar,benim diğer gruplar hakkındaki gittiğim çizgiye kadar!!! herkes haddini bilsin öncelikle,iki günlük dinlenen müziklerle gelip de black metale 15 albümlük katkıda bulunan,extreme black in kült gruplarından biri haline gelen bu gruba b.k atmasın!!!

müziği ister ideolojin için kullanırsın,ister sanatın için,ister keyfin için...orası kimseyi alakadar etmez!!! ben eğer bunu teybe takıp dinlediğimde kendimden geçiyorsam bu bana yeterli... zaten black metal gruplarının çoğu satanist manifestoyu yaymak için müzik yaparlar... avril lavigne,ya da diğer piyasa gruplar gibi para kazanmak için değil...

basit olarak bahsettiğiniz şeyler akor değil,TARAMA dır...ve bu herifler saniyede 8-9 tarama yapabilme yeteneklerine sahipler...buna laf atacak insanoğlu da henüz yeterince müzik dağarcığına sahip olmadığını gösteriyor...bir black metal albümünü yapmak sanıldığı kadar da kolay bir iş değil!!! ister iki akor bas,ister sadece tek tel üzerinden git!!! Kurt Cobain'in de yaptığı bundan çok mu farklı birşeydi sanki!!!

bi grubun hastası yada fanı yada herşeyi olmaya sonsuz saygım var.kimse kimsenin taptığı gruba bok atmasın yada dozajında bok atsın tabiiki.5-6 aydır elektro çalıyorum(daha önce elime bile almamıştım.zorla verdiler :D ) ritm çalıyorum.tarama olayınıda haliyle yalayıp yutmaya başladım.black-death tarzı şeyler çalabiliyoruz.ama black benim tarzım olmadığı için ruhumu veremiyorum.marduk vermiş hissetmiş.eywallah yani.Saygılar
Boşlukta kemiklerin kanattığı karanlık; Sürekli geceye bölünen saatlerin asıldığı yer. Kıyı boyunca çalınan sabah:Esrik tin.Sehpada unuttum başımı, us yitik..

grungy
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen grungy »

SamotH yazdı:bu saçmalıkları eğer yanımda sarfetseydin kafanda 7.62 lik bi delik açardım...

:P guzel cumle...

valla arkadas ayip etmis. sanmiyorum ki kucumsemek icin solemis olsun.

213
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen 213 »

walla adam marduk fanı.yarında tankla delik açarsa şaşmayın yani :P

grungy
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen grungy »

213 yazdı:walla adam marduk fanı.yarında tankla delik açarsa şaşmayın yani :P

ahahahahah cok iyi yaa acar valla. panzer division by samoth. :P

213
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen 213 »

walla ben korkuom marduk fanlarından.bikaç kız arkadaşım var marduk manyaa.elemanlarla doğru düzgün muhabbet edemioz.hadi yıkalım dağatalım.bizde askere gitmek istioz gibilerinde :D :D

grungy
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen grungy »

ee eve gidin tepisin abi. askercilik oynayin ne bilim yani... :P

213
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen 213 »

abi öldürürler beni.ben masumum yani :D

grungy
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen grungy »

ben de geliyim yardim ederim sana. :P

213
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen 213 »

grungy yazdı:ben de geliyim yardim ederim sana. :P

senide yerler hacı.topu manyak bunların :D

grungy
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen grungy »

bilirim o tipleri manyak olurlar. genelde bi de bole gothic makyaj diyolar yaa olee tiplerdir kesin. :P gene de uzak durmamak gerekir diye dusunuyorum. :P

213
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen 213 »

grungy yazdı:bilirim o tipleri manyak olurlar. genelde bi de bole gothic makyaj diyolar yaa olee tiplerdir kesin. :P gene de uzak durmamak gerekir diye dusunuyorum. :P

aynen öyle gibi ama ii insanlar be.uzak durmamalıyız tabi.toplumdan dışlamamalıyız.sewgi ve şefkatle yaklaşmalıyız :D