Harcıalem

Yerli Amatör Müzik Grupları
harcialem
Üye
Üye

Harcıalem

Mesaj gönderen harcialem »

HARCIALEM; İzmir’de 1996 yılının Kasım ayında birdenbire akla geliveren bir üretme isteği ve insanlara bi seyler anlatma düşüncesiyle harekete geçti.Kendisini ilk gösterdiği yer 1998 yılının Ağustos ayında tek başına verdiği ve hıncahınç dolan bir konserdi.Aynı ay ilk demosunu kaydetti. 96’dan 98’e kadar geçen süre içerisinde hep çalıştı,hücum kayıtlar yaptı. Bu çalışmalarda yarı kendi bestelerini yarıda cover parçaları çaldı. Daha sonra çalışmaların içeriği sadece kendi şarkılarını çalmak olarak değişti, gelişti. İlk demo “harcıalem”, ikinci demo “nefret”’te kadro şimdikinden farklıydı. Bu iki demodan sonra gurup son 3 demosunu (meta-2000, karnıyarık-2002, manevra kabiliyeti-2003) kaydettiği kadrosunu hala korumakta.

HARCIALEM;ismi gurubun kurucularından şu anki bass gitaristi ve vokalisti Altuğ tarafından uzun bir arayış ve düşünmeden sonra kondu. Anlamı “herkesin yapabileceği basit, kolay şey; bir özelliği olmayan…” Fransızca’da “banal”, İngilizce’de ”ordinary” (deyim olarak kullanıldığında –extraordinary-…) şeklinde kullanılıyor. İsmi koyarken amaç bir ironi yaratmak,^^bizler harcıalem adamlarız, bütün gün boyunca harcıalem işler yapıyoruz ama sizlere bişeyler anlatmak istiyoruz ^^şeklinde bir düşünce. İşte bu harcıalem çocukların müziği.

HARCIALEM’in sözleri havadan sudan bahsetmez. Çoğu zaman felsefidir ve genellikle soyut kavramları kullanarak dinleyicinin düşünmesini ister. Aşk-meşk muhabbetlerinden bahsetse bile bu konuda da ciddidir.Yani ”daşşaklarıma adının baş harfini dövme yaptırdım yavrum” şeklinde sözlerden ziyade “Anlamsız beklemelerdeyim aşkın son durağında, vahşi atların çiftesi gibiyim…” şeklinde imalı ve derin ifadeler kullanmaya çalışır. Bu bir stildir,harcıalem gurubunu söz yazım tarzı budur. Biraz varoluşçu(egzistansiyalist), biraz hiççi(nihilist), biraz hayyam, biraz gerçeküstü(sürrealizm)….ve ve ve…….Zaman zaman da dalgacı.Ya da benim tabirimle dalgamotorcu.

HARCIALEM’in müziği gurubun kendi tabirine göre PUNKGRUNGE’tır. Çıkış noktası açıkca söylemek gerekirse Nirvana’dır. Harcıalem elemanları grunge müzikte dinler. Alice in Chains, Afghan Whigs, Screaming Trees, Dinosaur J.r.,Soundgarden…gibi guruplardan etkilenmiştir. Bunun yanında ateşle Nofx, Rancid, Green Day, SNFU, Pennywise, The Hives, The Vİnes…gibi çeşitli punkrock guruplarını da fazlasıyla dinler. Gurubun amacı grunge ile punk müziği birleştirerek kendi müziğini yaratmaktır. Zaten bu türler neredeyse iç içedir ama aralarında ince bir çizgi vardır. Buna en iyi örneklerden biri Nirvana’nın “incesticide” albümüdür ve bunun dışında yine Nirvana’nın akustik şarkılarıdır. Bir de Alice In Chains’in “Jar of Flies/Sap” EP’sidir. En iyi besteleri yapmanın yolu her türlü müziği dinlemekten geçer. Harcıalem müzik tarzını bu şekilde oluşturmaya çalışır.

HARCIALEM; şu anki yaptığı ve belki de demo olarak kaydedeceği; Barış Manço(Arkadaşım Eşek), Bülent Ortaçgil(Olmalı mı Olmamalı mı?), Kesmeşeker(Eyersiz Atlar,Tut Beni Düşmeden), Kahraman Kral(Cahit Berkay ,Küçük İskender şiiri), Nofx(hobophobic-homofobik-türkçe)…gibi coverlarin büyük ilgi göreceğini düşünüyor nede olsa artık herkes cover albüm yapıyor. Bunun dışında kayıt için hazır bekleyen onlarca şarkı ve yüzlerce söz, kalbimizde, beynimizde, kağıtlarda, datalarda bekliyor, bekleyecek ve zamanı geldiğinde, maddiyat el verdiğinde yapılacak. Harcıalemin “Karanlıklar”,”Gizli Gizli” ve “Sessiz Biri” şarkılarına yaptığı kliplerde deneysel çalışmalar olarak bi köşede duruyor.

Son olarak; HARCIALEM ÇOCUKLAR: Hayatin gerekliligini tartisamayacak durumda, isteyerek yada istemeden kimilerinin kader dedigi bir sekilde nihilismin kucagina sertce firlatilmis bu cocuklar baslarina nelerin geldigini bilsede yada baska bir ifadeyle bunun farkinda olsada pekte ne yapacaklarinin farkinda degiller. Aslinda ne yapabileceklerini dusunselerde en azindan simdilik ne maddi ne de manevi olarak harekete gecmeye hazir degiller.

Ulkemizde hayatin felsefi yonunun unutuldugu su gunlerde kendilerini yumusak, cansikici, sahici bir boslugun icinde agir aksak suruklenirken buluverdiler iste. Amaclari biseyler anlatmak insanlara, en azindan kendi gerceklerini. Anlatsalar herseyi insanlara da,insanlar birbirlerinin gozlerine bakamasa sonrada oturup harcialem cocuklar aglasa.

Her ne kadar baska seylerden bahsetseniz de; donup dolasip hayat denen kavramda bulusuyoruz. Dibine kadar hayattayiz, hayata dairiz. Harcialemlik ya da harcialem dinlemek bir marifet sayilmasada fikirlerimizi dinleyin, beynimizden gecen elektriklerin seslerini duyun!? En azindan bi degisiklik olur sizin acinizdan. Unutmayin! Bazen cogu sey belirsizdir genelde ise hersey?....
harcialem ile ilgili diger siteler...

www.harcialem.cjb.net www.harcialem.garaj.org
www.purevolume.com/harcialem www.bandspace.com/harcialem
www.myspace.com/harcialem
..........
..........

Kullanıcı avatarı
angel_of_the_hell
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen angel_of_the_hell »

sadece *ne aşkı lan bu böyle*i dinledim.. athenayı çağrıştrdı brz... beendiim pek söölenemez ama dier şarkılarıda dinlemek lazım..
***Derdin varsa $arap olayım...*** Düğün, ni$an, sünnet ve bilumum kutlamalar için itinayla albüm yapılır.. ula$mak isteyenler bana ula$cak bi yol bulsunlar.. =)
{Minno$um.. Pamuktun, bulut oldun..}

Kullanıcı avatarı
Alcoholclone
Üye
Üye

Mesaj gönderen Alcoholclone »

yaa abi benim bu sitede anlayamadığım bişey var bu başlıkta bir sürü mesaj vardı hatta sitenin editörlerinden yada forum yöneticisimi ne onun bile yorumu vardı hepsi silinmiş bu nasıl bir mantıkdır nası bişey anlayamadım hayret ki ne hayret.yönetici yazmış harcıalemin şu şarkısı sitede diye onuda silmişler :003 anlamadım.

jonnathan
Moderatör
Moderatör
İletişim:

Mesaj gönderen jonnathan »

Alcoholclone yazdı:yaa abi benim bu sitede anlayamadığım bişey var bu başlıkta bir sürü mesaj vardı hatta sitenin editörlerinden yada forum yöneticisimi ne onun bile yorumu vardı hepsi silinmiş bu nasıl bir mantıkdır nası bişey anlayamadım hayret ki ne hayret.yönetici yazmış harcıalemin şu şarkısı sitede diye onuda silmişler :003 anlamadım.
siteyi takip edenler bilir,bir takım teknik sorunlardan oturu silinen mesajlar oldu,olay budur...
sleeping with the earth my dying bride

Kullanıcı avatarı
Alcoholclone
Üye
Üye

:016 ben annamam..HARCIALEM röportajı bu adreste..

http://www.melankoly.org/ortam/?p=141

Kullanıcı avatarı
Alcoholclone
Üye
Üye

konser

Konser//Harcıalem--Katlivacib-15 ocak saat 20/BURSA-Resimli Bar..izmirli punkgrunge gurubu harcıalem 2. kez bursada.daha önce envy parkta jackass partyde sahne alan gurup 15 ocakta bursalı gurup katlivacib ile beraber resimlide sahneye çıkıyor... :013

Kullanıcı avatarı
Alcoholclone
Üye
Üye

punk dinleyenler,grunge dinleyenler buraya!...İstanbul'dan cemiyette pişiyorum,İzmir'li grup harcıalem ile birlikte sahnede.

4 şubat izmir

cemiyette pişiyorum
harcıalem

saat 14.00
opus bar....
kıbrıs şehitleri caddesi 1453 sokak no:9 alsancak

afiş burada...

http://www.badongo.com/pic.php?file=sho ... pg&s=black :002

Kullanıcı avatarı
Alcoholclone
Üye
Üye

harcıalemin yeni demosu "Sert Düşüşler" in kayıdı tamamlandı.kapak falan yapcez sonra huzurlarınıza suncez.dinliyoz biz şimdi oohhh.ne de güzel bi kayıt.8 şarkı var 2 cover var.bomba bomba...

1-Sert Düşüşler
2-Arkadaşım Eşşek (Barış Manço)
3-Bilmesende
4-Bırak Boğulsun İnsanlar
5-Vur Beni
6-Eyersiz Atlar (Kesmeşeker)
7-Düz Ekran Tavan
8-Çatışma

Kullanıcı avatarı
Alcoholclone
Üye
Üye

harcıalem’den herkese merhabaaa punk ölmedi dayanışma kokteyli

8 nisan cumartesi gün

+the a.y.ı.l.a.r
+stuka
+harcıalem (izmir)

yer:ROOTS bar (istiklal caddesi-balo sokağı) istanbul
giriş 7.5 kaat artı bi bira beleş
saat:18:00
Resim

Kullanıcı avatarı
Lovalace
Müdavim Üye
Müdavim Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Lovalace »

gelmek ve izlemek güzel olurdu ama ...
† ßaris bili©i †

Kullanıcı avatarı
in_ven
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen in_ven »

yeni indiriorum hade bakalımm :010
The burden is mine... alone

Kullanıcı avatarı
Alcoholclone
Üye
Üye

15 nisan cumartesi
Guardian Bar’da (izmir-bornova)
saat:14.00’da başlayacak olan konser 5 YTL’dir.
çıkacak gruplar sırayla;
-Harc-ı Alem(punk,ska,grunge)
-Kaygan Zemin(punk rock,pop punk)
-Düz Mantık(punk,alternatif,grunge)

* istanbuldaki vatandaşlar harcıalemin son demosu fakbrika müzik de dağıtılmaya başlandı beleşten isteyen alsın ordan.cemiyete teşekkürler.

* http://www.melankoly.org/ortam/?p=185

Kullanıcı avatarı
in_ven
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen in_ven »

şarkıLarı indirdim ama pek beğenmedimm..neyse başarılar... :006
The burden is mine... alone

Kullanıcı avatarı
endoplazmikjan
Müdavim Üye
Müdavim Üye

Mesaj gönderen endoplazmikjan »

nirvana dinleyerek sewiþiris lahn bis! :002
® KendÝ ÜstümdE BiR DoðrU, KendisinE YönelmeM GerekeN BiR YasA TanýmýyoruM..

Kullanıcı avatarı
Alcoholclone
Üye
Üye

Harcıalem'in yeni kayıdından "sert düşüşler" ve Barış Manço cover "Arkadaşım Eşek" adlı şarkılar www.myspace.com/harcialem ve http://harcialem.anatolianrock.com adreslerinden dinlenilebilir.Ayrıca bu sitelere yeni şarkılar ve fotolar eklenmiştir.Şarkıları upload ettiğimde kalitesinin epey düştüğünü farkettim yani şöyleki şarkılar normal audio cd de dinlediğiniz zaman çok daha net ve iyi,aklınızda bulunsun.Ayrıca şu linke bakınız.

http://www.wrecktheplace.com/mixtapes.php?id=5 (turkish toplama)

http://www.melankoly.org/ortam/?p=141 (röportaj)

:003

Kullanıcı avatarı
Alcoholclone
Üye
Üye

harcıalem

** Önümüzdeki ay Yerüstü’nde Harcıalem röportajı var. Yerüstü taksim mephisto,kadıköy 6.45 , Redrum ve Beşiktaş Pena müzikte.

**Alman indie plak şirketi Empty Head Records (DIY Label) türk gruplarından oluşan bi toplama yapmak istediklerini söyleyerek ulaştılar bize.Bizden "Ömer Hayyam" ve "Ondan Bundan Şundan" şarkılarını kullanmak istediklerini söylediler bizde tamam dedik.Ne zaman çıkcak,noolcak sormadım walla adamlara iyimi,sorayım bi ara :P

Kullanıcı avatarı
Alcoholclone
Üye
Üye

yeni harcıalem röportajı Çamur'da.yakında.

Kullanıcı avatarı
Alcoholclone
Üye
Üye

Resim

Kullanıcı avatarı
Alcoholclone
Üye
Üye

* http://harcialem.anatolianrock.com
www.myspace.com/harcialem sitelerine yeni şarkılar eklendi.Bu arada Trt’de bi programın çekimleri için yine istanbula gidiyoruz yakın zamanda.

*yeni kayıttan 200 kopyayı piyasaya salıyoruz. ankara ve istanbula göndericez,izmirde tükkanlara,çeşitli yerlere bırakacağız...daha önce 100 kopya istanbuldaki konserimizde dağıtmıştık.dağıtalım güzelleşelim.

Kullanıcı avatarı
_hasonowic_
Üye
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen _hasonowic_ »

kendilerini severek dinlyoruz bayılıoruz... izmirin gülleri.. öpüyorum hepsini burdan...

Kullanıcı avatarı
MeLodRaM_Bass
Üye
Üye

Mesaj gönderen MeLodRaM_Bass »

ArkadaşLar gerçekten başarıLısınız.BiLmem hatırLarmısınız aynı organizasyanda aynı sanneyi paylaşmıştık sizLe..gzl bi gündü gerçekten.MeLodRaM grubu olarak başarıLarınızın devamızı diLeriz.. :002

Kullanıcı avatarı
Alcoholclone
Üye
Üye

harcıalem

teşekkürler :015

*gitarist araniyor.

-20/25 yaslarinda cok iyi bir gitarist gerekli.ilk etapta grubun onlarca sarkisini cabuk kapabilecek ve repertuar icin az sayida cover sarkilarida hemen calabilecek altyapida birisi araniyor.

-grubun biografisi bu adreste; www.harcialem.cjb.net

-HARCIALEM DıSKOGRAFı
1998-Harcialem (3 şarki)
1999-Nefret (5 şarki)
2000-Meta (6 şarki)
2002-Karniyarik (6 şarki)
2003-Manevra Kabiliyeti (6 şarki)
2004-Hayvanligin Alemi(13 şarki)
2004-Alçak Ucanlar (7 şarki)
2005-Sert Dususler (8 sarki)

Kullanıcı avatarı
Alcoholclone
Üye
Üye

harcialemin son demosu 'sert dususler' izmirde asagidaki mekanlarda bulunmaktadir.ankara ve istanbulada gonderdim ama oralarda nerde bilmiyorum simdilik.

cafe logos-alsancak(kilisenin orda)
stüdyo adore-alsancak
stüdyo negatif-üçyol

Kullanıcı avatarı
Alcoholclone
Üye
Üye

24 Ekim izmir Rena bar'da harcialem konseri.

Harcialem
Vocalcords
Truth We Defend
Margo Tea Company

istanbuldan 2 grup konugumuz.Margo Tea Company ve Truth We Defend.Bomba konser,izmirliler hadi yine iyisiniz,kacmaz

Rena Bar-izmir alsancak kibris sehitleri caddesi 1453 sokak

www.myspace.com/harcialem
www.myspace.com/vocalcords
www.myspace.com/truthwedefend
www.myspace.com/margoteacompany

afiş..

http://img234.imageshack.us/img234/5522/afiscopyle9.jpg

Kullanıcı avatarı
Alcoholclone
Üye
Üye