Dalga “Denizim Olsun” konseri

Hasan Mutlucan’ın torunları Alaz ve Ekin Pesen ve yine müzisyen bir aileden gelen Ahmet Tiryakioğlu tarafından kurulan Dalga grubunun ilk albümü “Denizim Olsun”, EMI Müzik dağıtımıyla ve P.İ Müzik etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Alaz ve Ekin küçük yaştan itibaren dedeleri Hasan Mutlucan’ın söylediği türkülerle, annelerinin söylediği şarkılarla ve babalarının mandolin tınılarıyla büyürken, Ahmet de müzisyen olan babasından gitar dinlemekteydi.

Lise yıllarında okul orkestrası sayesinde tanışan bu 3 “kardeş”, gittikçe daha sık bir araya gelip müzik yapmaya başladılar. Mezun olup üniversiteye başladıktan sonra da kurdukları cover gruplarıyla konserlere çıkmaya devam eden Alaz, Ekin ve Ahmet artık kendi yarattıkları müzikleri çalmanın zamanı geldiğini düşünüp Dalga’yı kurdular. Sadi Osma’nın da aralarına katılmasıyla Dalga son şeklini almış oldu.

‘Denizim Olsun’ adıyla çıkan albumün ilk konseri Jolly Joker Balans sahnesinde

Albümdeki parçalardan “Kal” Çağan Irmak’ın, 2009 Montreal Film Festivalinde de gösterilen Karanlıktakiler filminde kullanıldı. Yine “Kal”da Serkan Çağrı’nın “ağlarcasına” çaldığı klarnet karanlıktaki mum ışığını çağrıştırıyor.

Albüm kapağında gördüğümüz balığın orijinal hali ünlü ressam ve şair Bedri Rahmi Eyüboğlu’na ait. Art Work’e son şeklini ise Dalga’nın gitaristi Ahmet Tiryakioğlu verdi.

İlk klip “Gel” in çekimleri, Sultanahmet’te tarihi bir Osmanlı köşkünde yapıldı. Mine Erkmen, Derya Çelenoğlu ve Youtube’da bir milyonun üzerinde hit alan “Bıktım Bıktım” videosunun yaratıcı ve oyuncularından Anıl Berber’in yer aldığı klipte, sevgilisinin intiharı ile hayatı değişen bir gencin yaşadıkları, ters bir zaman akışıyla günümüzden geçmişe doğru anlatılıyor ve sevgilisini kaybettiği günde sonlanıyor. Çekimleri 4 gün süren ve Ahmet Tiryakioğlu tarafından yönetilen klip, Nikon D200 ve D300 fotoğraf makineleri ile çekilen yaklaşık 7000 kare fotoğrafın stop-motion animasyon tekniğiyle birleştirilmesiyle meydana getirildi.

Dalga – Albüm Lansmanı
24 Mart 2011 21:00
Jolly Joker Balans, İstanbul

Share