Direc-t 11 Mayıs Cuma Bronx’ta!

1997’de grup Adana’da Bilge Kösebalaban, Yiğit Vural ve Saygın Çığşar tarafından kuruldu. Grubun isminin Direc-t olarak belirlenmesine grubun aynı araçta giderken aracın direğe çarparak kaza yapması sonrasında karar verilmiştir. Grup 1999’da Özgür Peştimalci ve Bilge Kösebalaban tarafından yeniden kurulmuştur. 2000’in sonunda Alex Tintaru gruba katılmıştır. Grup 2001’de katılmış olduğu Roxy Müzik Yarışmasında birinci olmuştur. Ardından 2002’de Alternatif Festival’de David Byrne, Pulp, Sneaker Pimps ve Carl Cox’un altında çalmıştır. H2000 demo sahnede çaldılar. 2003 H2000’de ana sahne aldılar.

2003 yılında On-Air ile anlaşan grup Deniz Yılmaz (Kurban) prodüktörlüğünde kaydettikleri albümü 2003 Mayıs’ında bitirdi ve 2004 Haziran’ın da raflarda yerini alan “Rus Kozmonotları” isimli albümlerinde 10 Türkçe bir İngilizce besteleri var. Dur Sakın Konuşma, Hasret ve Ama Sen Varsın’a birer klip çektiler. Özellikle albüme isim veren Ama Sen Varsın’a çektikleri animasyon klip ve Hasret çok ilgi gördü.

Grup Türkiye’den Amerika’da,Cincinatti’de düzenlenen MidPoint Music Festivali’nde sahne alan ilk grup oldu. Grup 3. albümleri “Son Ağaç Kesilince”nin de kayıtlarını da tamamladı. Bu albümden ilk klip ‘Gel’ adlı şarkıya çekildi. İkinci klip ise çok ilgi çeken ‘kimseler bilemez’ adlı şarkıya çekildi.

http://www.direc-t.com

Moral 11 Mayıs’ta Bronx’ta:
2006 yılında kurulan grup 2007’de 5 şarkıdan oluşan “Yol” isimli ilk demolarını kaydetmeleriyle birlikte ilk kez Barışarock 2007 ‘de sahne aldılar. 2008 Ocak ayında yeni şarkıların kaydı için tekrar stüdyoya girdiler. Bir bölümü SoundIstanbul, bir bölümü evde tamamlanan kayıtlardan “Gökkuşağı” isimli şarkıya klip çektiler ve klip bir çok müzik kanalında yayınlandı. Şarkının büyük bir beğeniyle karşılanmasının ardından 2009 Ocak ayında Miam’da albüm çalışmalarına başladılar.

Bu esnada katıldığı RockNDark Express 2009’da finale kalarak 4 Nisan’da StudioLive’da gerçekleştirdiği performans sonrasında grup İstanbul 1.si oldu. Yine 2009’da söz ve müziği Tolga Türünz’e ait “Dünya bizi affeder mi” şarkısı “81 ilde 81 orman” kampanya müziği seçildi.

Albüm çalışmaları, 2010 yılında İskender Paydaş’ın şarkı prodüktörlüğünü yaptığı “An Gelir” isimli şarkının BabaJim’de yapılan kaydıyla son buldu. Mastering’i Çağlar Türkmen’e ait olan “Kafadaki Herşey” isimli ilk albümleri Pasaj Müzik etiketiyle 3 Haziran 2011’de yayınlandı.

http://www.moralmuzik.com/
http://www.facebook.com/moralmuzik
http://twitter.com/#!/moralmuzik

Share