Pinhani’den “CANLI YAYIN”

pinhaniPİNHÂNİ, yayımladığı üçüncü stüdyo albümünün ardından bu defa “canlı” bir kayıtla dinleyicilerinin karşısına çıkıyor. PİNHÂNİ’nin “CANLI YAYIN” adını verdikleri dördüncü albümleri 12 Mart’da müzik marketlerde yerini aldı. İlk albümü takip eden 7 yılda bir çok konser veren grup, bu defa samimi bir ortamda, küçük bir apartman dairesinin salonunda, yaklaşık 30 seyirciye bir konser verdi. Bu konserin kayıtlarından oluşan “Canlı Yayın”, grubun farklı yönlerini ve üretimlerini ortaya koyuyor.

Pinhâni, albümde 2 yeni şarkının yanı sıra, Bulutsuzluk Özlemi ve Kargo’nun birer şarkısını kendince yorumluyor. Kendi tarzının dışında 2 türküye yer veren Pinhâni, Türk Halk Müziği’nin en önemli ozanlarından Neşet Ertaş’ın en bilindik eserlerinden biri olan “Gönül Dağı”nı seslendirdi. Daha önce Sertab Erener’in albümünde yer verdiği Pinhâni şarkıları “Bir Damla Gözlerimde” ve “Bir Varmışım, Bir Yokmuşum” ilk defa Pinhâni albümlerine “Canlı Yayın”la girmiş oldu. Karadeniz müziğinin en farklı seslerinden Ayşenur Kolivar, grubun kendi üretimi bir Karadeniz şarkısında sesiyle Pinhâni’ye destek verdi. Kolektif İstanbul’un üyesi Richard Laniepce de güzel Türkçe’si ile “Bir Elmanın Yarısı” nı seslendirdi.

Albümün ilk klibi “Gönül Dağı”, İmre Haydaroğlu yönetmenliğinde, kaydedilen konserin görüntülerinden ve bir kaset deposunda çekilen “renkli” görüntülerden oluşmakta.

1980’lerin konser kayıtlarından yola çıkarak kaydedilen, tamamen akustik enstrümanlar kullanılan ve 11 şarkıdan oluşan bu albüm uzun yıllar dinlenecek ve dinleyenlere yeni fikirler verecek.


Gönül Dağı:

 

Share