Listelerde mor ve ötesi egemenliği

Yeni AKTÜEL dergisinin 8 Aralık 2012 tarihli 20. Yıl Özel Sayısı’nda yer alan Sebla Koçan imzalı özel haberde, Tolga Akyıldız, Naim Dilmener, Melis Danişmend ve Atilla Aydoğdu’dan oluşan jüri tarafından belirlenen “SON 20 YILIN EN İYİ ALBÜM VE ŞARKILARI” listesine mor ve ötesi egemen oldu.

Grubun 2004 çıkışlı efsanevi albümü Dünya Yalan Söylüyor, jüri tarafından son 20 yılın en iyi albümü seçilirken, bu albümün en büyük hitlerinden “Bir Derdim Var” ise Melis Danişmend’in 1 numaralı, Tolga Akyıldız’ın 4 numaralı şarkısı oldu.

mor ve ötesi’nin kendi plak şirketi RAKUN Müzik’ten yayımladığı 2006 yılı albümü Büyük Düşler ise jüri tarafından 19. Sıraya layık görüldü. Bu albümden “Darbe”, Naim Dilmener’in listesinin 1 numaralı şarkısı olurken, 2004 tarihli “Yaz Yaz Yaz” şarkısı da bu listenin 4. sırasında yerini aldı.

Bu şekilde mor ve ötesi, albümlerde İLK 20’ye 1. ve 19. sıralarda olmak üzere iki albümle girerken, dört jüri üyesinden üçünün EN İYİ ŞARKI listelerinde, 3 ayrı şarkısıyla 1 ila 4. sıralar arasına girerek bütün listelerin en kuvvetli ismi oldu.

Yeni Aktüel dergisi

Share

mor ve ötesi konserleri

Yakın zamanda yeni single ve video klibi “Sor”u yayınlayarak, “Araf”tan sonra yine bomba gibi bir şarkıyla radyo ve televizyonlara dönen mor ve ötesi, nisan ayı içerisinde İstanbul’da Matine 216 ve GHETTO’da olmak üzere iki konser veriyor.

23 Nisan’da Matine 216’da ilk kez sahne alacak mor ve ötesi, son albüm Masumiyetin Ziyan Olmaz şarkılarının tamamının, grubun klasikleşmiş repertuarıyla harmanlanarak seyirciye sunulacağı çok özel bir konser vermeye hazırlanıyor.

Grup 29 Nisan’da ise GHETTO’da klasikleştirdiği akustik konser serisinin 4. perdesinde, daha önce akustik versiyonları hiç çalınmamış son albümü Masumiyetin Ziyan Olmaz’dan da şarkılarla, izleyicilerinin karşısına çıkıyor. mor ve ötesi için sezonun son İstanbul kapalı mekan konseri olacak bu özel gece için, 8 Nisan tarihine kadar indirimli biletleri kaçırmayın.

mor ve ötesi Anadolu yakasında
23 Nisan 2011
Şehir: İstanbul
Mekan: Matine 216 (Fenerbahçe, KADIKÖY)
Kapı Açılış: 22:00
Konser: 23:30
Biletler: 40 TL

mor ve ötesi AKUSTİK IV
29 Nisan 2011
Şehir: İstanbul
Mekan: GHETTO (BEYOĞLU)
Kapı Açılış: 21:00
Konser: 22:30
Biletler: 8 Nisan tarihine kadar 35 TL / 8 Nisan tarihinden sonra 45 TL
Biletler için: http://www.biletix.com/

Share

mor ve ötesi, “SOR” için klip çekti

mor  ve ötesi, MASUMİYETİN ZİYAN OLMAZ’ ın üçüncü klibini, albümün de üçüncü şarkısı olan “SOR” için çekti. İşin başında, albümün ilk klibi “YORMA KENDİNİ”nin de yönetmenliğini yapmış olan Murat Onbul vardı. Görüntü yönetmenliğini Murat Tuncel’in üstlendiği klibin çekimleri İstanbul’da üç farklı mekanda, 25 kişilik bir set ve 40 kişilik bir cast katkılarıyla, yaklaşık 24 saatte tamamlandı.

Klibin devamlılık hikayesi – “ARAF” ile bağlantı
SOR videosu, mor ve ötesi’nin bir önceki çok sevilen “ARAF” klibindeki sıradışı anlatımın ve durumun öncesine dolaylı olarak ışık tutuyor. Klipte, Janset’in olağanüstü oyunculuğuyla canlandırdığı bir dansözün yalnızlığı, işini icra ederken, öncesinde ve sonrasında gününün içinden kesitlerle eşlenerek yansıtılıyor. mor ve ötesi üyelerinin bu klipteki daha ziyade “gözleyen” konumları, “ARAF” videosunda ellerinde kazma ve küreklerle eyleme geçişin mayalandığı anları gösteriyor. Klibin sonunda, işini ve gününü tamamlanmış yorgun dansöz Janset, beyaz örtülü yatağın içine doğru batarken, “ARAF” klibinin sonunda grup tarafından içinden çıkartıldığı çukurdaki masum yalnızlığına gömülüyor.

Share