Pinhani’den “CANLI YAYIN”

pinhaniPİNHÂNİ, yayımladığı üçüncü stüdyo albümünün ardından bu defa “canlı” bir kayıtla dinleyicilerinin karşısına çıkıyor. PİNHÂNİ’nin “CANLI YAYIN” adını verdikleri dördüncü albümleri 12 Mart’da müzik marketlerde yerini aldı. İlk albümü takip eden 7 yılda bir çok konser veren grup, bu defa samimi bir ortamda, küçük bir apartman dairesinin salonunda, yaklaşık 30 seyirciye bir konser verdi. Bu konserin kayıtlarından oluşan “Canlı Yayın”, grubun farklı yönlerini ve üretimlerini ortaya koyuyor.

Pinhâni, albümde 2 yeni şarkının yanı sıra, Bulutsuzluk Özlemi ve Kargo’nun birer şarkısını kendince yorumluyor. Kendi tarzının dışında 2 türküye yer veren Pinhâni, Türk Halk Müziği’nin en önemli ozanlarından Neşet Ertaş’ın en bilindik eserlerinden biri olan “Gönül Dağı”nı seslendirdi. Daha önce Sertab Erener’in albümünde yer verdiği Pinhâni şarkıları “Bir Damla Gözlerimde” ve “Bir Varmışım, Bir Yokmuşum” ilk defa Pinhâni albümlerine “Canlı Yayın”la girmiş oldu. Karadeniz müziğinin en farklı seslerinden Ayşenur Kolivar, grubun kendi üretimi bir Karadeniz şarkısında sesiyle Pinhâni’ye destek verdi. Kolektif İstanbul’un üyesi Richard Laniepce de güzel Türkçe’si ile “Bir Elmanın Yarısı” nı seslendirdi.

Albümün ilk klibi “Gönül Dağı”, İmre Haydaroğlu yönetmenliğinde, kaydedilen konserin görüntülerinden ve bir kaset deposunda çekilen “renkli” görüntülerden oluşmakta.

1980’lerin konser kayıtlarından yola çıkarak kaydedilen, tamamen akustik enstrümanlar kullanılan ve 11 şarkıdan oluşan bu albüm uzun yıllar dinlenecek ve dinleyenlere yeni fikirler verecek.


Gönül Dağı:

 

Share

Pinhâni’den yeni bir şarkı: Yitirmeden…

2006 yılında çıkardığı ‘İnandığın Masallar albümüyle Türkiye’ye kendini tanıtan Pinhâni, albümün yayınlanmasından bir yıl sonra Kavak Yelleri’nin müziklerini yapmış ve ülke çapında tanınmıştı. 2008’de yayınlanan ‘Zaman Beklemez’ albümü ile Türk Müziği’ndeki yerini sağlamlaştıran ve dinleyicilerinin beklentilerini karşılayan Pinhâni, Türkiye’nin neredeyse tüm illerinde konserler verdi ve Türkiye’nin en iyi müzisyenlerinden bazılarını da beraberinde Anadolu’nun her yerine götürerek buradaki müzikseverleri bu müzisyenlerle buluşturdu.

2010 yılının haziran ayında Sertab Erener’ in albümünde yer alan ‘Bir Damla Gözlerimde’ , ‘Bir Varmışım Bir Yokmuşum’ ve ‘Asla’ adlı üç şarkının ikisinin sözlerine, birinin de söz ve müziklerine imza atan Pinhâni, 2011’e ise yepyeni bir şarkıyla başlıyor; Yitirmeden.

Söz ve müzikleri  gruba ait olan şarkı, grubun bundan önceki iki albümünün kaydını yapan ve 2008 yılı sonunda hayata gözlerini yuman değerli müzik adamı Tanju Duru’ya adandı. Şarkının kaydında iki misafir müzisyen var; kontrbasta İlkin Deniz, davulda Turgut Alp Bekoğlu. Akın Eldes elektrik gitarıyla yine şarkının tansiyonunu yükseltirken, Sinan Kaynakcı ise hem akustik gitar çaldı ve vokal yaptı, hem de şarkının söz ve müziklerini yazdı.

Şarkı 18 Ocak 2011’de ilk defa pinhani.com’ dan yayınlandı. Bu şarkı Pinhâni’ nin internetten yayınladığı ilk şarkı ancak grup bundan sonra yeni şarkılar yayınlamaya devam edecek. Şarkı yayınlanır yayınlanmaz çok olumlu tepki alırken, Pinhâni dinleyicileri Yitirmeden’ i dinleye dinleye yeni Pinhâni şarkılarını beklemeye başladılar. Pinhâni, 11 Şubat Cuma günü Beyoğlu Jolly Joker Balans’ ta vereceği konserde Yitirmeden’ in yanı sıra Sertab Erener’ in albümünde katkıda bulundukları şarkılara yer verecek.

Şarkıyı indirmek için: http://www.pinhani.com/yitirmeden/320/Yitirmeden.mp3

Share